Що таке скам простими словами

Якщо вас турбує власна фінансова грамотність, то ви точно маєте знати, що таке скам та як він працює. Ці знання дозволять вам уникнути шахраїв та зберегти свої гроші. Але про все за порядком.

Зміст

Що таке скам

Що таке scam (скам)

Слово «skam» з англійської перекладається як «афера, обман», але в нашій країні так називають  інтернет-шахрайство. Коли говорять про скам, варто згадати хайп-проєкти — шахрайські проєкти або фінансова піраміда, мета якої полягає у прибутку від учасників.

Скам — це інвестиційний мережевий проєкт, який ґрунтується на обмані своїх інвесторів. Поняття асоціюють як із проєктом, так і з компанією, яка затримує і зовсім не виплачує дивіденди — кошти за вкладення у капітал. Така ситуація веде до порушення умов співробітництва, тож проєкт закривається. Скамом також називають і остаточне закриття проєкту-афери.

Скам-проєкти

Типи скам-проєктів

За своїм призначенням скам-проєкти можна поділити на такі типи:

 • ті, що не збиралися платити — їх організовують скамери (шахраї) для збирання інвестованих грошей без виплати дивідендів вкладникам: такі сайти закриваються відразу після збирання певної суми або працюють, продовжуючи дурити нових користувачів;
 • ті, що платили, але перестали — причиною може бути помилка розробників, після якої інвестор втрачає свої кошти, або якась інша незрозуміла причина;
 • ті, що зламали — гроші інвесторів викрадаються після зламу вебресурсу, це дуже популярний спосіб викрадення коштів з рахунку, бо неможливо довести факт злому сайту;
 • ті, у яких виникли проблеми з банком чи партнерами — про помилки, через які не можливі подальші оплати, повідомляють вже після припинення виплат;
 • ті, що просто закрилися — різке припинення видачі платежів без жодних причин.

Скам

Ознаки скам-проєкту

Будь-який інвестиційний проєкт має свої характерні ознаки. Ось основні ознаки-сигнали скам-проєкту:

 • Часті технічні збої сайту компанії: відчуваючи наближення скаму, сисадмін припиняє розвиток функціонала, витрачає менше часу та вкладень на обслуговування.
 • Різке зниження рівня роботи техпідтримки: співробітники не бачать сенс у покращенні роботи служби підтримки клієнтів.
 • Постійні проблеми із виведенням коштів: якщо в клієнта виникають складнощі з виведенням коштів, це головна ознака проблемного проєкту.
 • Необгрунтоване збільшення прибутковості: фішери (інтернет-шахраї) перед скамом намагаються отримати в інвесторів якнайбільше коштів. З’являються нові щедрі інвестиційні плани або обіцянки суттєвого збільшення прибутку.
 • Різкі зміни кампанії: усі значні зміни у політиці компанії чи її представників наводять на думку про несприятливий стан проєкту.
 • Помітне розширення бюджету на рекламу: такий стратегічний хід служить також для збирання грошей, щоб потім закрити проєкт.
 • Багато негативних відгуків: ці коментарі можуть з’явитися на форумах, блогах, на самому ресурсі.
 • Регулярне скорочення відвідувань на сайті проєкту: багато компаній на вебпроєктах встановлюють лічильники відвідуваності. Постійний спад показника свідчить про погіршення обсягу коштів, які залучаються.

Скам це що таке

Як працюють скам-проєкти

Скам-проєкти відрізняються між собою тематикою, структурою, характеристиками. Однак спільною залишається мета — заробіток на вкладниках. Організатори заробляють лише у разі, якщо залучено інших учасників до структури. За принципом реферальної (партнерської) програми – набір нових людей у систему.

Причини виникнення скаму

Скам у проєктах може виникнути через масове виведення коштів інвесторами. Це можливо через низку причин:

 • Обмежена цільова аудиторія. Коли у проєкт перестають надходити вкладення, він обов’язково закриється.
 • Паніка партнерів та інвесторів. Може виникнути під впливом зовнішніх факторів, наприклад: негатив про компанію від конкурентів чи несприятливе економічне становище у державі чи світі.
 • Сезонність ринку. Перед певними заходами (наприклад, новорічними святами, літньою відпусткою) люди масово починають виводити кошти.
  Занадто динамічний початок. Маркетинг таких проєктів стабільно функціонує, доки кількість учасників постійно зростає. Стрімкий розвиток структури під час запуску може позначатися на подальшому розвитку.
 • Хакерська атака. Кібершахраї можуть зламати систему і вкрасти усі заощадження. Тому завжди варто дбати про власну безпеку та створювати надійні логін та пароль.
 • Маркетингові помилки. Якщо компенсаційний план мережного бізнесу розроблений неграмотно, піраміда може впасти раптово.

Як діяти під час скаму

Виявити скам досить складно. Іноді навіть найбільш надійний проєкт виявляється провальним, і навпаки, піраміда, в яку ніхто не вірив, стає успішною. Як же не потрапити на скам-проєкт? Ось кілька рекомендацій для цього:

 1. Оцініть якість сайту: його інтерфейс, можливі помилки та роботу кожного розділу.
 2. Прочитайте інформацію про проєкт, вивчіть його правила.
 3. Знайдіть відгуки в мережі про компанію.
 4. Вивчіть рейтинг тематичних проєктів. Вибраний вами проєкт має бути там із певною оцінкою від користувачів.

Як захиститись від скаму

Якщо ви вже берете участь у проєкт та передчуваєте сками, скористайтеся наступними порадами:

 • Виводьте свій капітал поступово маленькими сумами.
 • Спробуйте різні способи виведення, якщо звичайний не працює або обмежений.
 • Не посилюйте паніку та не розголошуйте про скам.
 • Договоріться з іншими вкладниками з вищою категорією про внутрішній переклад.
 • Реалізуйте чарджбек – процедуру повернення коштів через банк.
 • Звертайтеся до технічної служби за виплатою.

Якщо діяти швидко і тихо, можна отримати всі кошти назад на рахунок.

Чого не можна робити, коли у проєкті наступає скам

Коли відчуваєте, що проєкт скамиться, не варто робити такі дії:

 • Не розголошуйте інформацію про скам, щоб інші користувачі не панікували.
 • Не вкладайте більше коштів, навіть якщо вас просять для проведення будь-якої процедури.
 • Не кажіть новачкам нічого про проєкт, вони можуть почати писати про скам в інтернеті.

Як діють скам-проєекти

Як захиститися від скаму

Щоб убезпечити себе від таких угод, необхідно дотримуватися таких правил:

 1. Вивчіть інтерфейс майданчика. Скамери можуть не морочитися над функціоналом, але зробити яскраву картинку і перспективну рекламу.
 2. Не перекладайте діалог у месенджери. Усі бесіди ведіть на сайті, щоб уникнути попадання вірусу на пристрій.
 3. Порівнюйте ціни. Дуже низька вартість та високий відсоток інвестицій мають спричинити підозри.
 4. Не передавайте свої дані, доки ви не переконаєтесь у репутації компанії.

Якщо все ж таки ви потрапили на хитрощі шахраїв, зверніться до правоохоронних органів. Чим більше таких звернень, тим вищі шанси знайти зловмисників.

Висновок

Scam-проєкти досить розповсюджений інвестиційний інструмент у мережі. Щоб не бути обманутим, ретельно вивчайте інформацію, пов’язану з проєктом та компанією. Поради з цієї статті допоможуть вам уникнути неприємних наслідків.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar