Шизофренія — що це таке

Шизофренія — це душевний розлад з характерним порушенням мислення, поведінки, сприйняття дійсності та особистісної психіки. Якщо про існування захворювання відомо майже всім, то про причини його виникнення, симптоми, профілактику та лікування знає не так вже й багато людей. У статті докладно розглянемо поняття «шизофренія» та відповімо на найпопулярніші запитання.

Зміст

Шизофренія — що це таке

Історія виникнення та розвитку хвороби

Шизофренія — дуже давній поліморфний (різноманітний) розлад, симптоми якого були описані ще в XVII столітті. Спочатку шизофренію розглядали як деменцію (слабоумство). Але після ретельного вивчення патології вчені дійшли висновку, що вона має свої характерні особливості та стадії розвитку.

Масштаби захворюваності

На шизофренію страждає понад 25 мільйонів людей у світі. Психічний розлад може виникнути як у жінок, так і чоловіків віком від 18 до 35 років. Рідше шизофренія проявляється у дітей або у людей похилого віку. Захворювання поширене на всій земній кулі, і щороку можна спостерігати збільшення кількості хворих у будь-якому куточку планети.

Фактори ризику

Вчені довели, що високий фактор ризику шизофренії спостерігається у людей, які живуть у містах. Виявлено прямий зв’язок між проблемами з наркотиками, етнічною відмінністю та розміром соціальних груп. Багато антропологів переконані, що шизофренія — це «хвороба цивілізації», де розлад найчастіше діагностується у людей з низьким соціальним статусом, з неблагополучних сімей, схильних до расової дискримінації, безробітних та тих, хто проживає у поганих життєвих умовах.

Що може спровокувати виникнення шизофренії

Внаслідок тривалих досліджень явних причин шизофренії не було виявлено. Спровокувати виникнення хвороби можуть бути психосоціальні фактори. Наприклад, такі обставини:

 • фізичне та психологічне насильство в сім’ї, на роботі;
 • постійні стреси, депресія, тривожність, емоційні сплески;
 • низький соціально-економічний статус.

Симптоми та ознаки шизофренії

Чому люди хворіють на шизофренію

Значною мірою шизофренія — це спадкова хвороба, яка передається разом з набором хромосом. Однак вчені виявили випадки, коли біологічні основи відрізнялися від норми через різні фактори середовища. Хворі на шизофренію мають нестачу сірої та білої речовини у головному мозку. Вплив довкілля та недостатнє функціонування головних компонентів центральної нервової системи сприяють психічним порушенням.

Мислення та сприйняття шизофреніка

Людський мозок — один із найзагадковіших органів тіла людини. Якщо є структурні аномалії, мислення та сприйняття людини змінюється. У неї відбуваються галюцинації, роздвоєння особистості, марення сприйняття дійсності та затяжні депресії.

Симптоми та ознаки шизофренії

На шизофренію хворіють однаково як чоловіки, так і жінки. Але перебіг у представників кожної статі дещо відрізняється.

Захворювання у жінок

Шизофренія у жінок проявляється у вигляді нападів та супроводжується такими симптомами:

 • параноєю;
 • галюцинаціями;
 • частими рефлексіями;
 • маячнею;
 • конфліктністю.

Під час місячних можуть спостерігатися загострення, пов’язані із зміною гормонального тла. Якщо напад трапився один раз, лікарі не діагностують шизофренію.

Як хворіють чоловіки

Чоловіки можуть захворіти на шизофренію у віці від 18 років, це набагато раніше, ніж жінки (25-35 років). Симптоми, які спостерігаються у чоловіків із психічним розладом:

 • самоізоляція;
 • агресивна поведінка без видимих ​​причин;
 • манія переслідування;
 • поява голосів у голові.

Шизофренія у підлітків

У пубертатному періоді шизофренія зустрічається набагато рідше. Прогресуюче хронічне захворювання може проявитися через генетичні особливості, від прийому деяких препаратів, нестачі життєво важливих речовин під час вагітності, травм голови, рідше — через несприятливу атмосферу в сім’ї або школі.

Для підліткової шизофренії характерні:

 • галюцинації, шум та сторонні голоси в голові, які щось обговорюють, сваряться;
 • осягнення маячних думок, часто про фізичну недосконалість, у підлітка з’являється нав’язлива ідея виправити цей недолік, що призводить до поганих наслідків;
 • параноїдальні розмови, філософські роздуми про прості речі;
 • агресія, жорстокість, брутальність.

Чи хворіють на шизофренію діти?

У медицині існує поняття «дитячий тип шизофренії». Діти мають такі ж симптоми та причини виникнення, що й доросла людина. Лікарі діагностують дитячу шизофренію, якщо у дитини виявляються ознаки віком до 12 років. Дитячий психоз характеризується важкими психічними розладами:

 • слуховими та візуальними галюцинаціями;
 • маячнею;
 • дезорганізацією поведінки (порушення порядку, дисципліни);
 • порушенням мислення, мови, координації.

Шизофренія у вагітних

Під час вагітності у жінки відбуваються значні зміни в організмі. Це може призвести до загострення шизофренії та негативно вплинути на плід. Тому важливо, щоб жінка перебувала під пильним контролем психіатра та гінеколога, дотримувалася всіх рекомендацій фахівців та вчасно проводила психотерапію за потреби.

Типові форми захворювання

Основні форми шизофренії:

 • Параноїдальна: характеризується абсурдними ідеями та слуховими галюцинаціями, порушенням емоційно-вольової сфери.
 • Гебефренічна: форма часто зустрічається у підлітків. Вона проявляється у неадекватних, емоційних, непередбачуваних діях.
 • Кататонічна: на вигляд характерна категоричність поведінки, в людини спостерігається або ступор, або перезбудження.
 • Залишкова: симптоми цієї форми — загальмованість, пасивність, замкнутість, убога мова.
 • Латентна: прихована форма з рідкісними проявами тривожності, невротичністю, симптомами, що маскуються, які без анамнезу складно розпізнати.

Типові форми шизофренії

Стадії шизофренії

Розрізняють три стадії перебігу хвороби:

 1. Оволодіння: зміна сприйняття світу, спотворення дійсності.
 2. Адаптація: пристосування до умов захворювання, ознаки стають буденністю.
 3. Деградація: повне саморуйнування, втрата важливості важливих реалій.

Як діагностувати шизофренію?

Деякі ознаки шизофренії (апатія, замкнутість, підвищений рівень тривожності) не завжди свідчать про психічний розлад. Можливо, така симптоматика є наслідком конкретних подій. Щоб діагностувати шизофренію, психіатри проводять детальний огляд та опитування пацієнта. Під час обстеження фахівець може застосувати патопсихічний метод (аналіз змін стану) та інструментально-лабораторні дослідження (нейротести).

Як лікувати шизофренію?

Психічне порушення важливо лікувати комплексно. Найефективніші способи лікування:

 • біологічний: використання сучасних медичних терапевтичних процедур та препаратів;
 • психосоціальний: індивідуальні консультації, робота у групах,
 • психологічна підтримка хворого.

Тільки фахівець може поставити діагноз та відповідно до результату вибрати метод лікування.

Чи можна вилікувати шизофренію в домашніх умовах

Фахівці не рекомендують займатися самолікуванням, особливо коли справа стосується душевних розладів. Будь-які дії та застосування будь-яких медикаментів у хворого може спричинити побічні ефекти. У будь-якому випадку всі питання вирішуються з лікарем, який призначить амбулаторне лікування або госпіталізацію.

Як лікувати шизофренію

Прогнози та перспективи

Досвідчений грамотний спеціаліст може впоратися з кожною формою шизофренії на будь-якій стадії розвитку. Питання полягає у часі. У чоловіків це тривалий процес, який триває кілька років. Для жінок використовують шокову терапію, на яку потрібно не більше як рік.

Якщо ваша близька людина страждає на такий розлад, її потрібно оточити турботою, максимально приділяти їй увагу і чітко дотримуватися рекомендацій лікаря.

Профілактика шизофренії

Щоб запобігти розвитку шизофренії, можна скористатися такими порадами:

 1. Правильно та збалансовано харчуватися, що дозволить підтримувати роботу всіх органів.
 2. Уникати стресів, конфліктів, неприємних ситуацій, які можуть спричинити емоційний стан.
 3. Виключити алкоголь, куріння, наркотичні засоби.
 4. Знайти заняття до душі, хобі, це може бути як творча та духовна діяльність, так і фізичні навантаження (фітнес, йога, будь-який вид спорту), що позитивно вплине на здоров’я.
 5. Брати активну участь у житті суспільства, підтримувати дружні соціальні зв’язки та займатися саморозвитком.

Такі поради будуть актуальні для будь-якої людини, яка хоче прожити довге й здорове життя. Щоб ви ніколи не зіткнулися з шизофренією та іншими психічними розладами, наповніть життя яскравими моментами та важливими речами.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar