Що таке ВПН (VPN)і як ним користуватися

Ви напевне не раз чули дивну абревіатуру ВПН, однак для багатьох користувачів ці літери й досі не зрозумілі. В статті ми не лише пояснимо, що вони означають, а й розкажемо, як вони з’явилися, як використовуються і чи дійсно вони такі важливі у мережі.

Зміст

як можна користуватися впн

Що означає поняття ВПН

ВПН — це скорочена назва словосполучення Virtual Private Network. У перекладі з англійської звучить як «віртуальна приватна мережа». Англійська абревіатура українською звучить так само. ВПН слугує для безпечного з’єднання користувачів з інтернетом. Вікіпедія пояснює визначення як «узагальнена назва технологій для кількох мережевих з’єднань.

Основні функції VPN

VPN виконує наступні функції:

 • приховання своєї інтернет-активності та місця знаходження, щоб не було можливості відстежити вашу IP-адресу;
 • уникнення онлайн-цензури та вільного доступу до інтернету;
 • безпека та анонімність завантажень з торента без втрати швидкості;
 • розблокування стрімінгових платформ, наприклад Netflix, Disney+.

Окрім того, ВПН потрібен також для того, щоб користувачі могли:

 • мати доступ до заборонених веб-ресурсів інших країн;
 • убезпечити себе на публічних платформах та домашній мережі;
 • захистити з’єднання з друзями;
 • анонімно користуватися функціоналом різних сайтів.

що означає понятння впн

Чим доводиться платити за інтернет-безпеку

Встановлення у браузері ВПН призводить до таких наслідків:

 1. Знижується швидкість. Додатковому кодуванню потрібен час. Трафік проходитиме більшу відстань через віддаленість VPN-сервера.
 2. Відбуваються часті збої з підключенням VPN, несподіваний вихід трафіку. Мережа може розірвати підключення, а користувач цього не помітить. Сучасні Windows мають спеціальну функцію збереження зв’язку. Якщо вона відсутня, її замінять спеціальні програми з налаштуваннями для маршрутизації. Вони контролюють ВПН-з’єднання і при розриві блокують передачу даних, закривають усі програми, потім оновлюють VPN-підключення.
 3. Відбуваються DNS-протікання (доменні витоки інформації): в основному DNS-запити будуть оброблятися не захищеними DNS-серверами. Ви можете отримати несправжню адресу доменного імені, перейшовши на яку шахраї можуть скористатися вашими даними.
 4. Порушується законодавство. Є країни, де заборонено користуватися VPN. ВПН-клієнт і ВПН-сервер часто розташовані в різних країнах, а інтернет-трафік може проходити через третю державу. Так зловмисники можуть скористатися інформацією, що передається.

Чи заборонений VPN в Україні

Використання VPN можуть заборонити, якщо держава блокує відвідування своїх громадян конкретних сайтів або для мережевого контролю користувацьких дій. Кожна країна встановлює власні вимоги на користування ВПН. Наприклад, у 2017 році в Україні були заборонені для використання російські сайти VK, Яндекс, Одноклассники. Багатьом українцям не хотілося виходити з цих мереж, тому вони почали активно використовувати VPN, щоб обійти правила. Хоча поготів українці перейшли в інші, не заборонені, соцмережі, а ці платформи для спілкування стали відвідувати набагато рідше.

Після введення світових санкцій проти РФ через вторгнення до України, держава-агресор заборонила своїм громадянам користуватися Фейсбуком та Інстаграмом. Адже росіяни, які до війни часто спілкуватися з українцями, могли дізнатися правду. Влада РФ визнала ФБ та ІГ екстремістськими організаціями і заблокувала їх. Однак противники війни все одно користувалися Фейсбуком та Інстаграмом, завдяки ВПН.

В Україні на законодавчому рівні ніде не прописана заборона використання VPN-сервісів. Головне, щоб ви не порушували права третіх осіб та не створювали загрозу для національної безпеки.
як працює впн

Як працює ВПН

Робота VPN ґрунтується на досить простих операціях. Сервер приймає закодовану інформацію з вашого пристрою, розкодовує її та переадресовує у мережу. Після він кодує дані, отримані з мережі, та направляє їх вам. Далі ВПН-клієнт дешифрує ці дані.

Класифікація VPN

ВПН можна розділити на кілька різновидів.

За ступенем захисту

Віртуальні приватні мережі діляться на:

 • захищені – популярні у приватних мереж, які бажають створити максимально надійний простір;
 • довірчі – служать для створення підмережі, використовуються одночасно із захищеним типом.

За способом реалізації

 • Спеціальне програмно-апаратне забезпечення надає високу ефективність та захищеність.
 • Програмне рішення надає роботу VPN від спеціального комп’ютера.
 • Інтегроване рішення пропонує комплексний підхід, який вирішує завдання фільтрації інтернет-трафіку, режиму мережевого екрану та якості сервісу.

За призначенням

 • Intranet — об’єднує кілька філій в захищену мережу для обміну даними.
 • Extranet — щоб підключити сторонніх користувачів. До таких каналів більше питань, ніж до працівників компанії, тому буде потрібний великий захист важливої ​​інформації.
 • Internet — Використовуйте провайдери, щоб надати доступ до Інтернету відразу для декількох користувачів.
 • Client/server — різновид поєднує дві корпоративні мережі.

За типом протоколу

Це найпоширеніші віртуальні приватні мережі зі стандартним функціоналом протоколу.

За рівнем мережевого протоколу

Такі сервери ґрунтуються на порівнянні з рівнем зразкової мережевої моделі ISO/OSI.

З’єднання ВПН на маршрутизаторах

Таке з’єднання зашифровує мережевий трафік усіх підключених пристроїв. Більшість вже вбудована функція VPN-клієнта.
функції vpn

Як можна користуватися VPN

Після створення нового з’єднання  можна заходити у будь-який браузер та сторінки веб-сайтів. Щоб не заморочуватися з підключенням зв’язку, можна завантажити спеціальний додаток VPN-клієнт та налаштувати його. Ви можете завантажити як безплатну, так і платну версію. Застосунки можуть відрізнятися кількістю відкритих серверів.

Як працюють VPN-ланцюжки

У разі стандартного застосування VPN ваш пристрій буде передавати дані на сервер вибраної країни. З ланцюжком ВПН-серверів ваша інформація буде перенаправлена на інший сервер і тальки після цього на необхідний веб-ресурс.

Як підключити ВПН

Щоб підключити VPN на будь-якому пристрої, потрібно виконати певні прості дії.

На комп’ютері та ноутбуці

Знайдіть кнопку «Пуск» на панелі керування, виберіть «Параметри». У мережі потрібно позначити підключення VPN, а в розділі «Додавання» – виберіть Windows (вбудований). Перейменуйте «назву підключення» для вашої зручності.

На телефоні, iPhone або планшеті

У налаштуваннях знайдіть елемент «Бездротовий зв’язок», додайте мережу VPN. Введіть дані та збережіть їх. Після того, як головний екран з’явиться спеціальна етикетка.

Налаштування правильної роботи VPN

Щоб налаштувати правильну роботу, потрібно ввести налаштування мережі та вибрати: Постачальник послуг – Windows, підключення дзвінка та створення псевдоніма за допомогою ключа введення.
класифікація впн

Найпопулярніші безкоштовні послуги VPN для комп’ютерів та смартфонів

Досвідчені користувачі, звичайно, порадять платний сервер. Є додатки, які цінуються споживачами, завдяки кількості трафіку, швидкому підключенню, унікальним технологіям та широкім функціям. Ось перелік простих та швидких послуг VPN:

 • TunnelBear;
 • Windscribe;
 • Browsec;
 • Speedify;
 • Hotspot Shield;

На що треба звернути увагу під час вибору ВПН

Через велику кількість таких сервісів зробити вибір нелегко. Новачок не бачить різниці між різними цими програмами. Більш досвідчені розглядають конфіденційність, швидкість, зберігання файлів, країна юрисдикції, співпраця з великими корпораціями.

Крім того, зверніть увагу на такі параметри:

 • Рейтинг VPN-сервісів. В Інтернеті ви знайдете рейтинг найпопулярніших сервісів, які надають свої послуги. Перевірте їх список та виберіть те, що може розв’язати ваші проблеми.
 • Кількість наявних серверів та країн. Це важливий параметр, який буде базовою перевагою. Вам доведеться обходити геоблоки у конкретній країні для конкретних ресурсів.
 • Обмеження free-версії. Безкоштовна версія завжди має обмеження: Умови використання, кількість наявних серверів та обмежене використання в зазначених країнах.
 • Швидкість з’єднання. Швидкість завантаження – основна умова, якщо ви не просто переглядаєте сторінки, але, наприклад, дивитесь або завантажуєте фільми. Щоб отримувати швидко контент, потрібна висока швидкість.
 • Наявність плагінів та версій для мобільних платформ. Переконайтеся, що вибраний варіант має достатню кількість плагінів (програмних модулів) для мобільних платформ. Купуючи платну версію, користувач сподівається працювати на різних пристроях у різних програмах.

Висновки

VPN необхідний для повного функціонування в мережі. Він зможе захистити вашу мережу від витоку даних, а також зберегти повну конфіденційність. Вибір VPN залежить від завдань та налаштувань користувача.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar