Що таке овуляція, як визначити та розрахувати овуляцію

Не завжди вагітність настає, коли ми цього забажаємо. Жінкам, які хочуть мати дітей, варто знати, що таке овуляція, ознаки і симптоми, а також, щоб досягти бажаного, вміти визначати її.

Зміст

овуляція це що таке

Що таке овуляція

Головна задача жіночого організму — дати нове життя. За цю функцію відповідає овуляція. Вікіпедія пояснює значення терміну «овуляція» як явище, при якому жіноча статева клітина виходить з яєчника в маткову трубу, коли фолікул (зрілий елемент яєчника) відірвався. Це відбувається завдяки тому, що яйцеклітина дозріла та готова до запліднення.

Біологічне значення овуляції поялгає у звільненні яйцуклітини з фолікула для її запліднення та потрапляння у статеві шляхи. Іншими словами, це найплодотворніший момент, щоб зачати малюка.

У средньому репродуктивна клітина може бути заплідненою протягом доби. Якщо в цей час сперматозох у неї не потрапить, вона гине. Через два тижні у дівчини та жінки починається наступний менструальний цикл.

процес овуляції

Симптоми та ознаки овуляції

Переважно овуляція припадає на середину циклу, однак це також залежить від гормонального фону та особливостей жіночого організму. Зачати дитину можна не тільки в цей період, а й у день до і після овуляції. Це пов’язано з тим, що сперматозоїди деякий час залишаються активними у статевих шляхах.

Які симптоми овуляції?

Майже всі жінки у цей період мають такі відчуття:

 1. Підвищення базальної температури тіла. У жінки зафіксували найнижчу температуру. Після овуляції показник буде трохи підвищено до наступних місячних.
 2. Зміни цервікальної рідини — виділень із піхви, які бувають на жіночій спідній білизні. За кілька днів до і після овуляції можна помітити густіший, в’язкий, схожий на яєчний білок, іноді з характерним запахом, слиз.
 3. Зміни шийки матки. У період цієї стадії нижня частина матки знаходиться вище, стає м’якшою і гладшою, відкривається.

Що іще можуть відчувати жінки?

 • Вздуття живота.
 • Стрімке наростання статевого збудження.
 • Нудоту
 • Спукування.
 • Чуттєвість грудей.
 • Загострення почуттів: зір, нюх, слух, смак.
 • Больові відчуття.

Багато жінок відчувають різні непрямі ознаки, які протягом усього життя можуть змінюватися. Наведені нижче зустрічаються рідше, на деякі з них варто звернути особливу увагу:

 1. Біль молочних залоз.
 2. Невеликі спазми у животі.
 3. Больові відчуття у спині.
 4. Кров’янисті виділення у малій кількості (вагінальна кров’яна рідина із-за виходу яйцеклітини).
 5. Збільшення лібідо — сексуального потягу (багато жінок стверджують, що почуваються впевненіше, сексуальніше, привабливіше).
 6. Різкі перепади настрою.
 7. Зміни апетиту.
 8. Пульсація або легке поколювання у лобковій зоні.

Досвідчені фахівці стверджують, що можуть дізнатися з очей про стан жінки. При овуляції розширюються зіниці, очі світяться, а прекрасна жінка максимально готова до зародження.

поняття овуляції

Болюча овуляція та її причини

Багато жінок часто скаржаться на постійні болі в середині циклу або, як їх ще називають, овуляторний синдром. Ще в середині XX століття були описані у медичних виданнях ці відчуття:

 • Спазмуючий біль унизу живота. Відчувається праворуч або ліворуч, залежить, в якому яєчнику протікає процес.
 • Болі в попереку, в паху, які наростають при навантаженні, різка зміна положення тіла під час статевого акту.
 • Разом із хворобливими почуттями можуть з’являтися незначні кров’янисті виділення із статевих органів. Підстава для такої секреції — різкий перепад рівнів статевих гормонів.

болюча овуляція

Також з’являються слабкість, нудота, іноді буває блювання. Деякі відчувають це щоразу, інші періодично. Болі тривають від кількох хвилин до доби, але не більше. Цим вони відрізняються від гінекологічних захворювань.

Чому може виникати біль?

Причини виникнення:

 • травмування стінки яєчника;
 • порушення внутрішньої оболонки черевної порожнини, яке виникло через викид крові з фолікула, що порвався, в малий таз;
 • низький рівень больового порога; гіперчутливі особи можуть по-іншому відчувати болючість.

Значна кількість жінок запитує, чому при звичайному фізіологічному процесі виникає нездужання. Жіноча природа є унікальною. І якщо розглядати інші процеси організму (менструація, пологи), вони також болісні, однак не критичні.

Під час овуляції відбуваються деякі запальні утворення (цитокіни), які супроводжуються спазмами дрібних судин. Властивості обміну цитокінів та індивідуальна чутливість вказують на те, що одні жінки нічого не відчувають, а іншим дискомфортно.

Щоб точно сказати, чи це не є ускладненням, яке вимагає лікування, варто пройти медобстеження. Точний діагноз вам може поставити грамотний лікар за допомогою УЗД, щоб унеможливити гінекологічну патологію.

За необхідності лікар призначить додаткові дослідження, які зможуть продемонструвати функціональний стан інших систем. Якщо болі терпимі, то лікування не потрібне. Якщо вони надмірно виражені й нестерпні, гінеколог може прописати відповідне знеболювальне.

к визначити овуляцію

Коли відбувається і скільки днів триває овуляція

У нормальному стані в жіночому організмі репродуктивного віку, крім вагітності, щомісяця відбувається овуляція. Вона виникає в середині менструального циклу з різними характерними рисами для кожної жінки і триває в середньому від 12 до 48 годин.

Організація циклу

Новий цикл розпочинається з першого дня критичних днів. У цей період у яєчниках швидко розвиваються фолікули, триває процес близько чверті години. Така фаза називається менструальна, або фолікулярна.
овуляція це що

Сім днів до середини циклу здійснюється овуляторна фаза. У фолікулі дозрівають яйцеклітини. Приблизно за два тижні фолікул розривається, що призводить до овуляції. Після того, як яйцеклітина потрапила до фалопієвої (маткової) труби, вона починає рухатися до матки, очікуючи запліднення. Там вона активна близько двох діб.

Якщо яйцеклітину успішно запліднив сперматозоїд, через кілька днів вона потрапляє в порожнину матки та прикріплюється до її стінки. Після цього настає стадія активного розвитку і, як наслідок, вагітність. Якщо в цей менструальний цикл зачаття не здійснилося, через добу після викиду з фолікула яйцеклітина вмирає, що призведе до початку нового циклу і наступної менструації.

Рання овуляція

В організмі іноді відбуваються непередбачені відхилення, коли овуляція настає раніше визначеного терміну. У середньому цикл продовжується 28 днів. У такому разі дозріла жіноча гамета виходить на 14-й день. Це найпоширеніший приклад. Але бувають винятки, і статева клітина відокремлюється раніше.

Власниці такої циклічної особливості мають дуже коротку фолікулярну фазу. Період від початку менструації до виходу яйцеклітини проходить приблизно 12-15 день. У цей час фолікул захищає яйцеклітину, де розвивається.

При фазі менше 12 днів з’являється рання овуляція, і можливість завагітніти стає низькою. Адже яйцеклітина ще недостатньо дозріла і не готова до зачаття.

Таке явище може статися будь-якої жінки. Але якщо це відбувається на постійній основі, може бути обставиною для безпліддя.

Які можливі першопричини ранньої овуляції?

Основні фактори, що визначають овуляцію, що починає раніше часу:

 • короткочасність фолікулярної фази;
  стрес;
 • надмірне вживання алкоголю та кофеїну;
  різкі перепади ваги;
 • сигнали перед менопаузою — припинення менструацій;
 • призупинення оральної контрацепції;
 • нерегулярність менструального циклу, спричинена гормональними збоями;
 • раптові зміни у повсякденній життєдіяльності.

Будь-яка гормональна патологія впливає на стадійність та тривалість менструального циклу. Дозрівання яйцеклітини відбувається за допомогою фолікулостимулюючих гормонів, а вихід — завдяки лютенізуючим. Усі ці речовини контролюються гіпоталамусом — мозковою частиною, що відповідає за нейроендокринну систему в гіпофізі — органі, що регулює дітородність. Під час перебудови гормонів овуляторний механізм відповідно змінюється.
симптоми овуляції
Те саме відбувається і з іншими жіночими органами. Наприклад, яєчники з віком стають менш активними. Дівчата народжуються із двома мільйонами яйцеклітин. Під час місячних сотні яйцеклітин гинуть, і лише одна формується. У медичній практиці трапляються випадки, що за один цикл дозріває більше, ніж одна. Такий феномен називають гіперовуляцією.

У жінок до 30 років залишається лише 10% живих яйцеклітин. І що ближче менопауза, то швидше гіпофіз виділяє гормони, що перешкоджають репродуктивності. Все це в результаті призводить до порушення менструального циклу, а ранні постійні овуляції — до нездатності завагітніти.

Учені довели, що куріння згубно впливає на овуляторний цикл та жіночу фертильність — здатність виробляти потомство. Якщо жінка щодня викурює хоча б пачку цигарок, то яйцеклітина повноцінно не може дозрівати. Такий самий вплив має кофеїн і алкоголь. Відмова від шкідливих звичок, помірна фізична активність та планові огляди гінекологів зможуть вас уберегти від неприємностей.

Пізня овуляція

У більшості дівчат цикл нерегулярний. Якщо овуляція починається після 21 дня циклу, вона вважається пізньою. У такій ситуації також важко чітко визначити підходящий момент.

Головними причинами пізньої овуляції є:

 • Прийом деяких ліків.
 • Грудне годування. Після пологів під час годування груддю місячні або відсутні або мають нерегулярний характер. Так овуляція може бути відсутня або приходить із затримкою.
 • Синдром полікістозних яєчників. Ознаками захворювання є непостійні місячні та збільшення яєчників.
 • Порушення щитовидної залози. Цей орган відповідає за вироблення гормонів, що контролюють частоту серцевих скорочень, температуру тіла, обмін речовин та зростання клітин. Проблеми з активністю залози призведуть до пізньої овуляції.
 • Стрес. Напруга, слабкість, хвилювання негативно впливає на організм. У такому випадку варто звернутися до фахівця, який призначить відповідне лікування.

Не засмучуйтесь, якщо у вас овуляція не відповідає середньостатистичним даним. Зверніть увагу на ймовірні причини та за необхідності порадьтеся з вашим лікарем.

овуляція це

Калькулятор овуляції

Визначити, коли саме у вас настає овуляція, нескладно. Багато хто купує в аптеці спеціальні тести, які вкажуть на кількість лютінізуючого гормону. Виконавши дії за інструкцією, жінка зможе дізнатися, чи відбувається цей фізіологічний процес у її організмі.

Визначення овуляції за календарем має низький рівень ефективності, але деяким вдається її обчислювати. Також можна вдатися до вимірювання базальної температури більш ефективним методом. Щодня температуру слід вимірювати ректально після пробудження. Вести щоденник записів. Знижені показники свідчать про овуляцію.

Одним із найпростіших способів визначення є калькулятор овуляції, який можна вільно знайти в Інтернеті. Розрахунок здійснюється після того, як ви введете свої показники:

 • Дата першого дня останньої менструації.
 • Тривалість менструального циклу, якщо ви точно не можете написати, рекомендується вибрати 28 днів.

Після цього комп’ютер автоматично розрахує необхідний день.

Овуляція та зачаття

Найсприятливішим днем ​​для настання вагітності є доба з початку овуляції. Чоловічі гамети, які дісталися маткових труб раніше викиду яйцеклітини, проколюють оболонку жіночої статевої клітини. Саме акросома – головка чоловічої статевої клітини, розчиняє утворену плівочку. З трьох мільйонів сперматозоїдів лише невелика кількість дієздатних потрапляє на стінки матки. Більшість гине через кисле середовище піхви. Якщо жіночий порожнистий орган приймає гамету від чоловіка, починає розвиватися ембріон.

Тому для успішного зачаття необхідні такі умови:

 • процес овуляції;
 • вільне проходження яйцеклітини статевою трубою для попадання в матку;
 • здатні запліднити яйцеклітину сперматозоїди;
 • підготовленість матки прийняти зародок.

Часті запитання

1. Які існують ознаки овуляції, що відбулася і починається?

Овуляції властива біль або поколювання внизу черевної порожнини, набухання грудей, виділення рясні, які мажуть, наростання статевого потягу. На початку процесу може виникати здуття живота, чутливість молочних залоз, загострення органів чуття та різка зміна настрою.

2. Як дізнатися, чи відбулося зачаття після овуляції?

Одразу неможливо визначити, чи успішно пройшов процес запліднення. Але є ознаки, які можуть супроводжувати майбутніх мам: невеликі спазми внизу живота, збій у роботі шлунково-кишкового тракту, емоційний стан, біль у грудях.

3. Які ознаки овуляції найдостовірніші?

Найдостовірнішими ознаками овуляції є зміна температури тіла, цервікального слизу та шийки матки.

4. Чи можуть спостерігатися ознаки овуляції без овуляції?

Ознаки овуляції без здійснення самого процесу можуть спостерігатися, якщо дівчина має гінекологічні ускладнення, що мають схожі симптоми.

5. Як відчути овуляцію?

Якщо ви відчуваєте приплив енергії, гарний настрій, зміни в тілі, збільшене потовиділення, пульсацію в лобковій зоні та сексуальний потяг у середині циклу, то овуляція протікає саме зараз.

6. Які ознаки відсутності овуляції?

Основними ознаками відсутності овуляції може стати нерегулярність місячних. Таке явище називають ановуляторним циклом. У такому разі не відбуваються жодних змін у жіночому організмі, і зачаття неможливе.

7. Що таке подвійна овуляція, і які ознаки вона викликає?

Подвійною овуляцією називають певне відхилення від норми та можливість двічі за цикл зачати дитину. Головними ознаками є вживання стимулюючих овуляцію препаратів, провокуючих продуктів і трав, які містять естроген, генетичні особливості та нерегулярні статеві акти.

8. Білі виділення – це ознака овуляції?

Виділення прозорого кольору можуть супроводжувати жінку протягом усього періоду. Про овуляцію свідчить виділення більш в’язкої білої рідини.

9. Чи нормальним є виділення крові під час овуляції?

Нормою вважаються невеликі кров’яні виділення. Вони трапляються через розрив дозрілого фолікула, кров якого потрапила в порожнину малого тазу.

10. Тягне низ живота після овуляції – це ознака вагітності чи овуляції?

Тягнучий біль внизу живота може вказувати на вагітність. У такому стані жінка часто відчуває такі ж симптоми, що й під час ПМС.

11. У який період відбувається овуляція?

Щомісяця у жінки дітородного віку відбувається овуляція у середині менструального циклу.

12. Чи кожного місяця відбувається овуляція?

Якщо жінка має нерегулярні місячні, то овуляція може не наступати. Відсутність критичних днів свідчить про порушення процесу овуляції.

13. Якого дня відбувається овуляція?

У разі тривалості циклу 28 днів овуляція випадає на 14-й день. У середньому процес відбувається від 12 до 15 днів у нормальному стані.

14. Скільки днів відбувається овуляція?

У середньому овуляція походить від одного до двох днів.

15. Як дізнатися, чи відбувається овуляція?

Основні симптоми, які підтверджують наявність процесу у жіночому організмі, тілесні та емоційні зміни.

16. Коли відбувається запліднення після овуляції?

Зачаття відбувається лише після 48 годин із моменту овуляції. Трапляється, що сперматозоїди можуть жити в тілі жінки близько тижня, але запліднити яйцеклітину можуть лише протягом максимум двох діб.

17. Що таке фертильність?

Це здатність виробляти потомство. Фертильними називають дні, в які зачати малюка максимально просто.

Важливість знань про частину менструального циклу не перебільшено. Тепер знаючи про симптоми, методи визначення та як відбувається зачаття, можна підготуватися до цього відповідального етапу. Не нехтуйте порадами досвідчених фахівців, які може допомогти вам налагодити ваше репродуктивне здоров’я.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar