Що таке дружба: 10 ознак справжньої дружби

Що таке дружба? Здається, таке легке запитання, і кожен з нас знає відповідь на нього з самого дитинства. Однак коли намагатися пояснити його значення, то виходять якісь розмиті фрази, асоціації й жодної конкретики. Невже так складно дати чітку відповідь? Спробуємо з’ясувати.

Зміст

з чого складається дружба

Що таке дружба і кого називають дузями

Вікіпедія дає таке визначення:

Дружба — це усталені відносини людей, засновані на симпатії, спільних інтересах, духовної близькості, взаємної прихильності.

У таких стосунках все відбувається за взаємною згодою, друзі безкорисливо пропонують один одному свою допомогу та турботу.

В тлумачних словниках знаходимо такі формулювання поняття: «близькі стосунки, в основі яких довіра, спільність захоплень, схильність», «дружнє тісне спілкування», «взаємна підтримка, повага, розуміння», «доброзичлива позиція, де є місце співчуття, допомоги, чесності», «Взаємний емоційний зв’язок людей зі щирістю, згодою та взаємодопомогою». Кожне пояснення має власний смисловий відтінок.

Таким чином, можна зазначити, щоб дружба — це процес, який виник під час тривалої соціальної взаємодії людей. Тих, хто пов’язаний узами дружби, називають друзями. Друг — це більше, ніж товариш, майже брат чи сестра, а іноді й ближче за родичів, адже цю людину ми обираємо самі.

Поняття «дружби» та «друга» розглядаються різними науками. Соціологія, психологія, антропологія та філософія висунули основні теорії дружби:

 • соціальний обмін;
 • справедливість;
 • діалектика стосунків;
 • прив’язаність.

Ці теорії дають змогу зрозуміти, що ми вкладаємо у значення цього слова.

Цитати з літератури про дружбу

Найперше, де ми знаходимо визначення слова «дружба», у літературі. Багато уваги цьому явищу присвятив український поет та філософ Григорій Сковорода. Йому належать такі чудові вислови:

 • Дружать тiльки з тими, до кого вiдчувають особливе духовне ваблення
 • Життя наше — це подорож, а дружня бесiда — вiзок, що полегшує мандрiвниковi дорогу.
 • Я належу до тих, хто настiльки цінує друга, що ставить його над усе і вважає друзів… найлiпшою прикрасою життя.
 • Маючи друзів, вважай, що ти володієш скарбами.
 • …я люблю тривожитися душею за благополуччя друзiв, щоб коли-небудь зазнати також і втіхи… Бо що може бути приємнішим, ніж любов друга?

види дружби

Не менш цікаві та глибокі фрази про це людське почуття є у Всеволода Нестайка — автора «Тореодори з Васюківки»:

 • Потрібна велика мужність, щоб протистояти ворогам, але набагато більша, щоб піти наперекір друзям.
 • Ми хочемо від усього серця побажати, щоб свою дружбу ви пронесли через усе життя. Святе це діло – дружба. Найсвятіше і найчистіше почуття у світі. І найчистіше воно в дитинстві. Бережіть його і шануйте! Бо найвірніші, найбільші, найкращі друзі у світі – це друзі дитинства. І той, хто на все життя збереже друга дитинства, той щасливий! А хто не збереже, тому гірко буде. Бо дитинство не повторюється… і проживе той своє життя без дружби. І буде воно дуже безрадісним, хоч, може, й довгим. І не відчує він себе по-справжньому людиною. Бо найбільше ти Людина, коли щось робиш для друга. Пам’ятайте про це, хлопці!
 • Хто сказав, що для друга треба робити тільки те, що цікаво?
 • Радість, не поділена з другом, — це не радість, навіть не пів радості, а якась поганська четвертушка, мізерія якась.

Афоризми про дружбу знаходимо також і у інших мудреців, філософів, поетів:

 • Непогано, якщо дружба починається сміхом, і краще всього, якщо вона ним же закінчується (О.Уайльд).
 • Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти (Сервантес).
 • Для відданого друга не можна ніколи зробити занадто багато (Г.Ібсен).
 • Ось для цього і потрібні друзі – щоб разом пити, разом робити дурниці і піклуватися один про одного (Л.Вайсбергер).
 • Хороші друзі, хороші книги і спляча совість – ось ідеальне життя (М.Твен).
 • Не суди людину по її друзях. У Іуди вони були бездоганні (П.Верлен).
 • Потрібна велика мужність, щоб протистояти ворогам, але набагато більша, щоб піти наперекір друзям (Дж. Роулінг).

Кожна творча особистість по-особливому відчуває дружбу й бажає донести до читачів усю палітру емоцій і свою точку зору. Багато сказано про почуття у книгах, а що кажуть наукові дисципліни?

дружба це що таке

Види дружби у психології

Багато хто чув фразу «психологія дружби», яка означає вищий рівень духовності, сильну потребу у спілкуванні з конкретною людиною. Психологи, вивчаючи термінологію, виділили основні види дружби:

 1. Духовний вид — взаємозбагачення та взаємодоповнення один одного. У такому типі спостерігається захоплення та чарівність перевагами суб’єктів відносин. Захопившись перевагами свого друга (в основному, тими якостями, які сам не має), один із друзів отримує повну віддачу. Його також визнають, поважають та розуміють.
 2. Творчий — у такій дружбі у кожного зберігається своя яскраво виражена індивідуальність. Це творче доповнення та розкриття особистості, яке підкреслює перевагу кожного.
 3. Буденний — поширений вид, що залежить від фактора територіальної близькості. Такі друзі живуть поруч, звертаються за допомогою, надають один одному послуги, ходять на прогулянки та спілкуються. Такий різновид може поєднувати загальний вид діяльності (робота, навчання). Наприклад, вчителі товаришують із вчителями, лікарі з лікарями, розробники з розробниками.
 4. Сімейний — одразу може здатися повною протилежністю для творчого вигляду. Це не зовсім так. Будь-яка людина може стати другом сім’ї, і надалі навіть дружити поколіннями.

Існує також іще кілька різновидів дружби:

 • Романтична. Її часто пов’язують з епохою Романтизму, періодом «Бурі та натиску», а також із німецькими поетами-романтиками, які оспівували у своїх віршах «романтичну особистість». Якщо розглядати психологічні нюанси, то тут мова про різке підвищення вимог до інтимності та емоційності. Саме надмірна експресивність у юного покоління, романтичного віку.
 • Еротична немає спокуси і бажання керувати чужим життям, панувати над ним. Це безкорисливість, шляхетність, допомога другові у вдосконаленні. При цьому не утримувати, не наказувати, а власним прикладом впливати і спрямовувати. У такій дружбі проявляється любов і радість за успіхи іншого. Тут еротика поруч із інтимністю: не статевий потяг, а дружній зв’язок без вульгарності. Така дружба зустрічається між чоловіком та жінкою, які не приваблюють один одного у фізичному плані

значення дружби

Розрізняють дружбу і за статевою й віковою ознаками:

 • Дитяча. Зароджується у дитячі роки. Вважається, що друзі дитинства найнерозлучніші. Вони прожили разом безліч миттєвостей і знають один про одного все. Це сусіди, однокласники чи ті, хто разом відвідував гуртки. За статистикою, то 65% друзів зберігають свої стосунки, якщо їх дороги не розійшлися.
 • Чоловіча. Міцні стабільні відносини чоловіків, які відрізняються самовідданістю. Чоловіків часто поєднує саме спільна діяльність, а не взаємна симпатія. Такі міцні взаємодії не лише рідкість у світі, а й велика відповідальність перед другом. За даними соцопитування, у 15% чоловіків немає друзів. Якщо порівнювати з жінками, то ця цифра у 5 разів менша.
 • Жіноча. Жінки потребують постійного спілкування. Тому представниці прекрасної статі цінують дружбу більше ніж чоловіки. Їм важливо ділитися переживаннями, а не тримати їх у собі. Так у їхньому організмі виробляється гормон «щастя» — окситоцин, який виділяється при обіймах, поцілунках, приємному проведенні часу. Жіночі розмови створені для зняття напруження та заспокоєння. Тут будуються відносини на взаємовигоді — кожна вимовляється, і їй легшає.
 • Дружба чоловіків і жінок. Один із найсуперечливіших моментів. Існує два табори: одні вірять, інші — ні. Думка кожного у цьому питанні ґрунтується на особистому досвіді. Соціологи дійшли висновку, що все ж таки зустрічається різностатева дружба, особливо, це часто відбувається у людей, які разом з дитинства, росли і розвивалися. Це міцні постійні стосунки чоловіка та жінки можуть тривати досить довго. Дружба між ними також можлива й у шлюбі. Зазвичай, такі шлюби є найміцнішими.

Кожен вид дружби унікальний. Однак це не означає, що вони не можуть переплітатися чи замінювати один одного. У дружньому процесі часто відбуваються видозміни, але важливими залишаються щирість та справжність.

дружба чи кохання

10 складових справжньої дружби

Справжню дружбу розпізнати нескладно, якщо знаєш, з чого вона складається:

 • Довіра. Це основа, без якої неможливо мати щирі стосунки. Друг довіряє свої таємниці, щось дуже особисте, може довіритися іншому й знає, що той не зрадить. Але щойно похитнеться ця довіра, то вберегти дружбу не вийде. Можна залишитися приятелями, спілкуватися, але довіри бульше не буде ніколи.
 • Безкорисливість. Справжнього друга вирізняє ця якість — прагнення допомагати, попри витрачені зусилля. Це своєчасна допомога, яка нічого не просить натомість.
 • Емоційний зв’язок. Чуттєва підтримка, емпатія (співпереживання), можливість обмінятися емоціями.
 • Віра у дружбу. Друзі свято вірять у щирість їхніх почуттів, не перевіряють стосунки та не доводять нікому про чесні наміри.
 • Готовність до допомоги. Друг відкладе всі свої справи та допоможе у разі проблеми.
 • Самопожертва та компроміс. Можливість пожертвувати особистими бажаннями, інтересами або приймати компромісні рішення. Егоїзм геть-чисто вбиває все людське між друзями.
 • Відсутність конкуренції. Справжні друзі не знають, що таке конкурувати та змагатися один з одним. У них немає заздрощів, і вони радіють успіхам друга, як своїм.
 • Стабільність. Друзів не можна називати колишніми. Якщо з якихось причин вони більше не спілкуються, швидше за все, справжніх почуттів між ними не було. Справжні друзі намагаються зберегти стосунки за будь-яких ситуацій.
 • Прийняття. Друг приймає недоліки іншого і не вказує на нього. Друзі не перевиховують, не намагаються змінити та не порушують особистих кордонів. Якщо людина змирилася з вашими якимись дивностями, звикла до них і навіть не помічає, це шлях до гідної дружби.
 • Чесність. Говорити правду не просто, але справжній друг зможе набратися сил і сміливості, щоб не виглядати лицеміром та брехуном в очах друга. Адже це важливо для нього бути чесним. Особливо, якщо ця інформація допоможе людині вирішити будь-які проблеми.

дружба що таке

Навіщо потрібна дружба

Справжня дружба є невід’ємною частиною життя людини. Її переваги складно применшити. Багато хто навіть не намагається комусь довести її цінність. Адже кожен розуміє, як змінюється життя, коли поряд є друг. Дружба впливає на різні сфери нашого життя, і часто ми цього не помічаємо.

Психологи впевнені, що успішність на 90% визначається людьми, що вас оточують. Тому варто оточувати себе такими особистостями, які вас розуміють, співчувають, радіють вашим досягненням і готові допомогти за будь-яких обставин.

Із справжнім другом почуваєш себе повноцінно, адже він підтримає ваш вибір, буде поруч, коли погано і добре. Для людини, яка живе у соціумі, це важливий аргумент. Дослідження довели, що люди, які вміють дружити і мають друзів, стресостійкіші та мають сильний імунітет.

чоловіча дружба

Що псує дружбу

Є речі, які можуть дружбу не лише зіпсувати, а й повністю зруйнувати. Це заздрість, лицемірство, плітки, хвастощі, непотрібні поради, надмірна цікавість, вилучення користі. Поговоримо про деякі з них.

Заздрість

Це почуття притаманне кожному. Однак з дружбою воно не може мати нічого спільного. Іноді реакція на хорошу новину від друга настільки неприємна, що заздрісник уникає зустрічей, щоб більше не чути такого. Якщо ви хочете зберегти ваші дружні стосунки, навчіться контролювати свої почуття. Нехай ваш друг стане мотиватором, а не предметом заздрощів для досягнення бажаних цілей.

Лукавство

Це аморальна якість, яка абсолютно не красить людину. Лукавим називають хитру та підступну людину, яка в обличчя говорить приємні речі, а коли людини немає поруч, обговорює її в негативному ключі з іншими. Хіба не страшно з таким дружити? А якщо він застосує свою хитрість до тебе? Чи чекати постійної каверзи?

Надмірна цікавість

Не всі готові оголити свою душу. Частина людства — інтроверти, які переживають емоції всередині. У такі моменти не хочеться взагалі ні розмовляти з кимось, ні обговорювати власний душевний стан. Справжній друг ніколи не буде настирливо витягувати з іншого інформацію. Можливо те, що переживає людина, дуже болить. А якщо наполегливо намагатися поговорити, то розмова може перетворитися на допит. Друг має сам бути готовим розповісти вам про те, що його турбує.

Використання друга з корисливою метою

Це одне з найнеприємніших явищ, які можуть виникнути між двома людьми, які вважаються друзями. Здавалося б, дружба сама собою корисна для учасників. Але важливо, що це взаємовигода, а не «гра в одні ворота». Коли один повністю віддається, а інший користується без будь-якої віддачі, такі стосунки з часом закінчаться

Безсумнівно, складно буває упоратися з людськими почуттями. Але якщо ви цінуєте дружбу, варто боротися з негативними якостями.

жіноча дружба

Чим дружба відрізняється від кохання

Почуття, які ми переживаємо у дружбі, часто порівнюють із любовними. Але це різні почуття. Любов — незрівнянний душевний порив, який відчувають до рідних та близьких людей. Вона буває романтичною чи платонічною. Хоча і друга можна любити, але то зовсім інша любов.

У дружбі є справедливість і чесність. Справжній друг не буде лукавити, дивитися на партнера крізь рожеві окуляри, він бачить усі його переваги та недоліки. Якщо ці помилки межують із мораллю, варто сказати другові про них, якщо це його індивідуальна особливість — миримось і приймаємо людину. Щирість та прямолінійність — основні критерії справжніх дружніх стосунків.

Якщо є страх образити кохану людину гіркою правдою, то другові можна сказати все відкрито. Також немає мети ідеалізувати друзів. Головне — знати, що ця людина у біді не залишить.

Порівняно з партнерськими відносинами, дружні сварки явище рідкісне і часто швидко вирішуване. У любовному плані є напруження емоцій і пристрастей, часто викликані сторонніми факторами. У дружбі все набагато простіше. Друзі знають, які теми можуть спричинити конфлікт, тому їх уникають. У парі не завжди вдається зробити так. Багато побутових нагальних питань призводять до протиріч.

Кохання боїться відстані. Згодом почуття стихають, і людина переключає увагу на інший об’єкт. Тоді як із дружбою такого не трапляється. Сьогодні дуже просто «дистанційно» дружити. Іноді навіть корисно, адже рідкісні дружні зустрічі безцінні.

Чим дружба відрізняється від товариства

У багатьох людей спотворене розуміння дружби, адже вони помилково вважають її товариськими стосунками. Для них друзі — усі, з ким регулярно спілкуються. Але товариство відрізняється від справжньої дружби. Товаришами називають людей, які входять у постійне коло спілкування та мають багато спільних розмовних тем. З ними можна зустрітися, поспілкуватись, зайнятися цікавою справою. Іншими словами, це близьке знайомство із загальними інтересами. На цьому схожість із дружбою закінчується.

Наодинці у товаришів виникають незручності, коли заходить мова про сокровенне. Здебільшого, у такі моменти намагаються повернути розмову в інше русло та не ділитися особистими переживаннями.

Головна відмінність – ступінь взаємної довіри. Товаришами часто бувають однокласники, які спілкуються лише у стінах школи, одногрупники, колеги. Після закінчення навчального закладу або звільнившись з роботи спілкування найчастіше припиняється. Але якщо між двома людьми виникне дружба, вони неодмінно знайдуть приводи для зустрічей.

Товариш цілком може стати згодом другом і навпаки. Тут все залежить від обставин.

дитяча дружба

Чому дружба важлива для людей

Дружба — важлива цінність у житті. Вона робить життєвий шлях яскравішим і цікавішим. Уміння дружити — це постійна праця, яка приносить масу задоволення. А мати щирих, добрих, чуйних друзів — великий успіх. Якщо у вашому житті є такі люди, цінуйте їх, дякуйте, що вибрали вас стати частинкою їхньої долі. Виявляйте ініціативу, йдіть на компроміс, не заздріть і не лихословте проти друга. Це все наповнить вас позитивною енергією від вражень, отриманих від безкорисливої дружби.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar