Що таке щастя і як бути щасливим

Пошук відповіді на запитання, що таке щастя, тривалий і суперечливий. Адже кожен сам для себе визначає його суть. Окрім того, одні люди усі життя прагнуть бути щасливими, інші – знаходять його вже на схилі літ, а хтось його бачить у зовсім банальних речах. У статті розглянемо різні варіанти відповідей запитання, які людство шукало протягом своєї історії.

Зміст

складові щастя

Що таке щастя простими словами

Простими словами, щастя – це певний стан людини, при якому вона задоволена умовами існування і почувається в них повноцінно.

Визначення щастя у фізіології

З фізіологічної точки зору в людському організмі за абсолютного щастя виробляються так звані гормони щастя: ендорфін, дофамін, серотонін. Вони по-різному впливають на людину. Ендорфін дарує короткочасну радість, ейфорію, тоді як серотонін більш довготривалий і регулярний. Дофамін як хімічна реакція при заохоченні, яка подає сигнал у мозок для подальшої мотивації.

Щастя у філософії

Першим почав вивчати це поняття давньогрецький філософ Арістотель. За його словами, людина потребує доброчесності (провідника), який приведе його до щастя. В епоху еллінізму щастя прирівняли до насолоди, і воно залежало від волі божества. У східній філософії щастя торкалося матеріального аспекту, який містив усі людські потреби. Йоги вбачають власне щастя у повній гармонії душі й тіла, та возз’єднанні з природою.

З погляду психології

Психологи вивели своєрідну формулу щастя, де позитивні емоції мають переважати негативні. Тому щаслива людина має бути повністю задоволеною життям. Засновник позитивної психології Мартін Селігман стверджував, що можна навчитися бути щасливим. А американський психолог Карл Роджерс пов’язував поняття з успіхами у всіх аспектах, що мотивує особистість для подальших досягнень.

щастя це що таке

Як трактує щастя економіка?

У економіці щастя безпосередньо пов’язане з грошима. Соціологи з’ясували, що у країнах із високим рівнем заробітної плати, жителі відчувають себе щасливішими, ніж у бідних. Усі проблеми фінанси, звичайно, вирішити не можуть, однак задля певного рівня щастя необхідний стабільний достатній дохід.

Щастя у релігії

Для релігійної людини щастя не асоціюється з матеріальним добробутом. А навпаки, до благочестивого стану блаженства можуть призвести служіння Господу Богу, вчинення праведних вчинків і покаяння. Служителі Бога, спираючись на Біблію, дають таке визначення щастя — бути задоволеним і смиренним.

цитати сковороди про щастя

Як описують це почуття у літературі

Першим про щастя в українській літературі заговорив Григорій Сковорода у своєму творі «Алфавіт, або Буквар миру». Автор пише: «Бути щасливим – пізнати себе», а також зазначає, що теперішнім щастям є улюблена робота (та, що з покликання) й щоденне самовдосконалення. Щастя для Івана Котляревського у «чесному житті в сім’ї з коханою людиною» («Наталка Полтавка»).

Тарас Шевченко вбачає цей стан у «квітучій землі, на якій люди живуть весело й вільно» («Исайя. Глава 35»), а також у звичних речах: мати дітей, жити у своєму домі, де чисто й затишок, «садок вишневий коло хати» та багатьох інших дрібничках, без яких неможливо уявити наше життя. Марко Вовчок була переконана, що щастя – це «воля, любов і життя в згоді с совестью». У Івана Франка зустрічаємо, що щастя не інакше як служіння своєму народу («Перехресні стежки»).

Гортаючи сторінки роману Уласа Самчука «Марія», розумієш, що щастя – це хліб, а хліб – це щастя. Для ліричного героя поезії «Чари ночі» Олександра Олеся щастя у юності й любові, можливості відчувати, сподіватися та радіти кожному новому дню.

як стати щасливим

Що робить людину щасливою

Людину роблять щасливою звичайні речі: сім’я, діти, плани на майбутнє, улюблене заняття, кохання, дружба, гроші. Цей список можна продовжувати нескінченно. Адже те, що робить щасливим одного, не робить щасливим іншого. Бо уявлення про щастя в усіх різні.

Однак, якщо ви й досі не можете відповісти для себе на це запитання, варто почати із протилежного. Потрібно з’ясувати, що ж робить нас нещасними, а тоді позбавитися цих речей:

 • спогади про щасливе минуле та порівняння його із сьогоденням;
 • оточення себе депресивними людьми та, як кажуть у народі, енергетичними вампірами;
 • створення ідеальних образів;
 • невпевненість та власні комплекси;
 • погляд на речі із негативом;
 • відсутність цілей та хобі;
 • пошук винних в особистих невдачах;
 • нудне та одноманітне дозвілля;
 • сум, переживання, невміння радіти дрібницям.

Позбувшись всього перерахованого, можна стати набагато щасливішим.

що робить людину щасливою

То як же стати щасливою людиною

Бути щасливим — це велика праця над собою та своїми почуттями. Найпростіше скласти руки й страждати від вічних невдач у несправедливій долі.

Стати щасливим цілком реально. Можна скласти список речей, від яких отримуєте приємні емоції, заряд енергії, що дарує вам радість. А тоді почніть приділяти цим речам та людям більше часу. Так ви отримуватимете кайф не тільки від такого проведення часу, але від щирих усмішок близьких.

Якщо ви хочете ще щось додати у своє життя, ось кілька порад:

 • Перестаньте скаржитися на життя і приймайте будь-які події як черговий етап, після проходження кого ви станете мудрішими, сильнішими, витривалішими.
 • Ні про що не шкодуйте. Залиште минуле позаду і живіть сьогоденням, будуючи плани та створюючи цілі.
 • Спробуйте ігнорувати чужу зайву думку та ставлення. Якщо ви навчитеся не піддаватися емоціям від розмов за спиною, не помічати нав’язливі непотрібні поради та не сприймати все близько до серця, ви відчуєте непідробну легкість та звільнення від переживань.
 • Акцентуйтеся на хорошому. Пам’ятайте, якщо у вашому житті настала чорна смуга, вона неодмінно зміниться білою.

 

що таке щастя

Цитати про щастя зі змістом

Про щастя багато говорять. Адже це найголовніше у житті. Прочитаймо кілька надихаючих та смислових «щасливих» афоризмів:

 • «Мета життя кожної людини – щастя! З яких елементів складається щастя? Тільки з двох, панове: спокійна душа та здорове тіло» (М.Булгаков).
 • «Щастя – найневизначеніша і найдорожча річ на світі» (Еріх Марія Ремарк).
 • «Не багатство робить людину щасливою, а щастя робить людину багатою» (Джонатан Закарін).
 • «За кожну хвилину агресії ти втрачаєш 60 секунд щастя» (Р.Емерсон).
 • «Щоб бути щасливим, треба жити у своєму власному раю! Невже ви думали, що один і той же рай може задовольнити всіх людей без винятку?» (Марк Твен).
 • «Книга про щастя складалася б з однієї сторінки. Про смуток можна писати безкінечно довго» (Януш Леон Вишневський).
 • «Справжнє щастя коштує недорого. Якщо за нього доводиться платити високу ціну, значить, це фальшивка» (Коко Шанель).
 • «Насолоджуватися щастям – добра новина, мати можливість дарувати його іншим – ще більша» (Френсіс Бекон).

 

7 кроків до щастя

З чого складається щастя: 7 складових

Є деякі критерії, за якими можна визначити складові щастя:

 • Кохання та турбота близьких. У коханні людина почувається по-справжньому щасливою. Відчуття підтримки та турботи рідних окрилює, надихає та дозволяє відчувати себе потрібним та важливим.
 • Насолода від життя. Ловити кайф від кожного приємного моменту, насолоджуватися простими істинами, отримувати задоволення від усього, що відбувається у вашому житті – це унікальна людська здатність, яка вам доступна.
 • Свобода вибору. Підпорядкування нав’язаних суспільством правилам, невміння відчувати бажання, психологічні бар’єри зупиняють перед пізнанням справжнього щастя.
 • Вміння жити у моменті. Будувати плани це, безперечно, добре. Але в гонці за «завтрашнім» щастям можна втратити мить задоволення в цю хвилину.
 • Відсутність почуттів досади та прикрості. Постійна оглядка на чуже життя і порівняння його з вашим буде лише відволікати від вашого прекрасного сьогодення.
 • Наявність мети. Сам процес досягнення також приємний, як результат. Навіть маленькі виконані завдання робитимуть людину щасливішою.
 • Улюблена справа. Коли робота приносить задоволення, такий підхід називають професійним та ефективним. Ви почнете отримувати плоди від своєї праці, що спрямовуватиме вас на вдосконалення, а це ще один ключ до щасливого буття.

 

цитати про щастя

Як стати щасливим: 7 головних кроків

Є 7 простих основних кроків, виконуючи які людина може стати щасливою. Ось алгоритм покрокових дій:

 1. Потрібно виявити, що є перепоною для вашого щастя. Знайдіть джерело негативу: якщо це людина, розірвіть із нею стосунки, обставини – змініть їх.
 2. Знайдіть предмет вашого спокою та заповнення ресурсу. Це може бути вишивання, прогулянки парком, перегляд улюблених кінострічок, спорт, відокремлений відпочинок. Постарайтеся якнайчастіше присвячувати час собі.
 3. Шукайте у всьому позитив. Не завжди вдається справитися з емоціями та в усьому бачити позитивну сторону. Спробуйте звернути енергію на розв’язання проблем, що виникли.
 4. Дякуйте за все, що маєте. Психологи переконані, в ефективності психологічного прийому: коли людина перераховує і дякує за все, що має, вона починає цим дорожити.
 5. Підвищуйте собі самооцінку. Пам’ятайте про вашу унікальність, властиву тільки вам бездоганності, індивідуальні якості. Якщо складно прийняти себе, робіть щодня компліменти. Така вправа не лише зміцнить віру в себе, а й підніме настрій.
 6. Живіть справжнім життям. Нехай саме сьогодні з вами відбувається незабутні миті, а життя б’є ключем.
 7. Не забувайте хвалити себе. Навіть за маленькі успіхи, за виконану роботу, навіть за те, що ви такий, який є, але прагнете кращого.

Висновок

Щастя дається всім. Хтось його вперто добивається сам, хтось розслаблюється і просто чекає на нього. А хтось шукає його все життя, коли воно зовсім поруч. І якщо ви вже таки маєте щастя у своєму серці, пам’ятайте його головне правило: щастя любить тишу. Тож, відчувши цей стан, поділіться ним з іншими, але не витрачайте його дарма і не злякайте. Дозвольте собі бути щасливими!

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar