Що таке сарказм простими словами

Гумор не завжди буває добрим. Іноді жарти досить колючі, неприємні та надто образливі. Такий гумор називають сарказмом. Як не сплутати сарказм з іронією та добрим гумором, розкажемо у статті.

Зміст

приклади сарказму у житті

Що таке сарказм

Сарказм — це зла насмішка, що вказує на людські недоліки, неприємну ситуацію чи явище. Сарказм має негативне забарвлення і вважається найвищим ступенем іронії, заснованій на глумі та зневазі. Сарказм часто використовується в художній літературі як засіб комічного, а також у повсякденній розмові, коли людина уїдливо жартує.

Яким буває сарказм

Щоб охарактеризувати сарказм, можна скористатися такими словами: неприкритий, неприховуваний, непередаваний, вбивчий, їдкий, отруйний, прихований, гіркий, явний, відвертий, знищуючий, уїдливий, вловимий, жовчний, помітний, злий, похмурий, легкий, звичний, злісний, холодний, звичайний, гострий, глибокий, тонкий, особливий, великий.

яким буває сарказм

Приклади сарказму в житті

Навести приклади сарказму з життя не складно, однак не всі їх можна використовувати саме у вашій ситуації. Адже саркастичні вирази не можна заготувати на будь-який випадок. Це вміння людини спонтанно та вдало пожартувати. Саме коли сарказм несподіваний та доцільний, тоді він вдалий.

Приклади життєвих саркастичних виразів:

 • Ви збираєтеся з друзями на природу, але вважаєте, що розташуватися біля річки не найкраща ідея: «Чудове місце, щоб нагодувати комарів!».
 • Вас просять сходити за покупками, проте вам ліньки: «У мене зламався навігатор, боюся, без нього помилюся».
 • Подруга вас запитує, чи пасує їй ця сукня, а ви відповідаєте: «Якщо ти зібралася на дискотеку для пенсіонерів, то дуже мило одяглася».

Пам’ятайте, сарказм підтверджує ситуацію чи явища, яке насправді має зворотний зміст.

Приклади сарказму в літературі

У літературі сарказм використовується як художній засіб, який дозволяє створити певний образ. Літературознавці також вживають термін «езопова мова». Езоп був давньогрецьким байкарем, який першим застосовував сарказм у байках. Багато світових письменників і поетів використали алегорію у своїх творах, щоб зробити промову виразною та образною, а також передати емоційний настрій героя.

 • Микола Гоголь — майстер поетичних образів. У повісти про те, як посварилися Іван Іванович з Іваном Никифоровичем, він насмішливо пише про свого героя: «Славна бекеша в Івана Івановича! Описати неможна: бархат! Срібло! Вогонь! Господи боже мій! Чудотворець, угодник божий! Чого ж у мене нема такої бекеші!».
 • Тарас Шевченко — чудовий майстер саркастичних висловів, які він вдало використав у поемі «Сон»:

А братія мовчить собі,
Витріщивши очі!
Як ягнята. «Нехай, — каже, —
Може, так і треба».

або, наприклад, у поемі «Кавказ»:

У нас же й світа, як на те —
Одна Сибір неісходима!
А тюрм, а люду!.. Що й лічить!
Од молдаванина до фінна
На всіх язиках все мовчить,
Бо благоденствує!

Сарказм: добре чи погано?

Однозначно відповісти на це запитання не можна. Усе залежить від людини, яка користується цим інструментом гумору. Хтось не розуміє значення сарказму, але думає, що має виграшний вигляд, тому скрізь вставляє свої насмішки. В іншого сарказм жорсткий і не тактичний. Поранити людину легко, а вибачення не завжди можуть згладити вину. А той, кому вдалося знайти золоту середину, завжди вміє доречно пожартувати. Для такої людини сарказм є захисним механізмом та правильною реакцією на будь-яку життєву ситуацію. Такі люди будь-які неприємності сприймають легше, бо наче обманюють підсвідомість.
сарказм в афоризмах

Як стати саркастичною людиною

Немає нічого неможливого, і якщо ви дуже цього бажаєте, то можна стати саркастичною людиною. Достатньо трохи попрактикуватися. Насамперед варто чітко слідкувати за тією гранню, яка стоїть між сарказмом та цинізмом, а також не перетинати межу у висловлюваннях та дотримуватися таких порад:

 1. Сарказм — це ситуація навпаки. Перекрутіть фразу з методом перебільшення та відповідною інтонацією.
 2. Діалог сухий та нудний. Бажаєте оживити його? Сарказм допоможе вам. Але не перестарайтеся, щоб не здатися невігласом.
 3. Розумний сарказм вітається скрізь. Вміле володіння саркастичною мовою не вважатимуть грубістю, а сприймуть вас як знавця своєрідного гумору.

Сарказм в афоризмах

Короткі виразні вислови стали популярними завдяки своєму глибокому змісту. Тому такий прийом як сарказм в афоризмах посилює емоційний вплив та привертає увагу до фрази читача.

Приклади сарказму в афоризмах:

 • Відома актриса Фаїна Раневська, славна своїми цитатами: «Багато хто скаржиться на свою зовнішність, і ніхто — на мізки».
 • Іспанський художник Сальвадор Далі був настільки самовпевненим, що часто від нього можна було почути досить вмілі саркастичні фрази: «Не бійтеся досконалості. Вам її не досягти».
 • Англійський політик Вінстон Черчілль, поціновувач міцного віскі й сигар, вжив сарказм у такому афоризмі: «Своїм довголіттям я зобов’язаний спорту. Я ним ніколи не займався».

Користь та шкода сарказму

Користь сарказму полягає у тренуванні мозку. Тільки люди з високим рівнем інтелекту можуть цікаво та актуально подавати гармонійні саркастичні жарти. Але, оскільки всі ми різні, то й ставлення до ситуації також відрізняється, і навіть найдобріший гумор для однієї людини може бути образливим для іншої. Адже кожен з нас має різне виховання, свій досвід та власне сприйняття світу. І деякі добрі жарти знайомих можуть бути для нас не зовсім добрими. А іноді досить саркастичні вислови ми можемо сприймати як щось дуже дотепне. Тому завжди варто враховувати, як налаштований ваш співрозмовник у конкретний момент.

Висновок

Сарказм — це прийом, який використовують як у художній літературі, так і в повсякденному житті. Такому способу різноманітності своєї мови можна навчитися, але завжди потрібно враховувати зовнішні фактори та схильність людини до вашої дотепності.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar