Що таке расизм

Хоча ми й живемо у добу цифрових технологій, проте й досі у новинах можна почути про расизм. Через недостатню кількість знать чимало батьків не можуть пояснити, що значить це слово, а тим більше виховати в своїх дітях почуття толерантоності до представників різних рас. Ми виправимо цю ситуацію й розкажемо, що таке расизм і чому з ним потрібно боротися.

Зміст

Расизм це що таке

Що таке расизм простими словами

У широкому розумінні расизм — це сукупність вірувань, які ґрунтуються на перевазі однієї раси над іншими. У вузькому значенні — це система упереджень, побудована на расовій нерівності та відмінності. Нерівність передбачає поділ людей на групи за фізичними та моральними рисами. Основна диференціація — це найвища і нижча раси.

Історія расизму

Зародження расизму відбулося ще за часів перших географічних відкриттів. Поділяючи людей на расові групи, колонізатори намагалися виправдати свою колонізаторську політику, винищення та поневолення жителів інших народів. Так з’явилася теорія про походження негроїдної раси від біблійного персонажа Хама, одного із синів Ноя.

Перші наукові дослідження щодо впливу расових культур на різні сфери діяльності провів французький історик Жозеф Артюр де Гобіно. Погляди основоположника «наукового расизму» підтримав психолог Гюстав Лебон.

Що таке расизм

Причини виникнення

Расизм був вигідний для отримання прибутку від «нижчих» груп. Навіть у законі прописували правила, наприклад, заборона міжрасових шлюбів. Расова дискримінація сприяла появі та посиленню економічних та соціальних відмінностей. Умовно можна виділити основні причини виникнення расизму:

  • історичні;
  • географічні;
  • політичні;
  • соціальні;
  • економічні.

Біологічні обґрунтування расизму

Расисти — це люди, які вірять, що вроджені, успадковані біологічні особливості людини визначають її поведінку. Вони стверджують, що якщо люди відрізняються за кольором шкіри або іншими зовнішніми расовими ознаками, то вони мають інший психічний склад розуму. Нижчим расам приписують негативні якості та розумову недостатність.

Але навіть сьогодні немає жодних наукових підстав, щоб стверджувати, що расові ознаки пов’язані з нормами поведінки чи здібностями. Будь-які психічні особливості та норми поведінки — це складна система реакцій, властиві конкретному організму. Homo Sapiens має соціальну психологію, але ніяк не расову.

Що таке позитивна дискримінація

Позитивна дискримінація — це створення кращих умов для дискримінованих расових, статевих чи релігійних меншин, щоб зрівняти їхнє становище. Наприклад, у США практикується збільшення числа представників афроамериканців у державних організаціях, різних фірмах.

Види расизму

Як проявляється расизм

Расизм проявляється у тому, що деякі люди негативно ставляться до представників інших расових культур і вважають свій народ кращим за інших.

Історія пам’ятає безліч жахливих геноцидів (винищення нації) через расизм. Прикладом такого знищення можна назвати Голокост – масове придушення нацистами євреїв у період Другої світової війни. Нацисти вигадали, що вони належать до вищої арійської раси, а євреїв вважали нижчими і не гідними існування. Саме Адольф Гітлер вселяв населенню Німеччини ненависть до багатьох народів. Сьогодні така сама ситуація спостерігається у ставленні росіян до українців. Рашисти під час війни 2022 року просто знищували мирних людей через те, що ті українці.

Расизм також може проявлятися на побутовому рівні. Він виявляється у зневазі,  справжній ненависті та страху.

Як боротися з расизмом та расовою дискримінацією

У світі ведеться активна боротьба з расовими упередженнями, тому явний прояв расизму сьогодні — рідкісне явище. Майже вже ніхто не наголошує на зовнішніх ознаках. Люди мають можливість вибрати собі спеціальність, працювати у різних сферах та здобувати високі посади у впливових організаціях.

А ось на побутовому рівні расизм викорчувати складніше. У багатьох проявляється ксенофобія — непримиренність до когось чи чогось чужорідного, незнайомого, нестандартного. Люди, які страждають на ксенофобію, неприязно сприймають чужого як неприємного і небезпечного. Вони намагаються дискримінувати людей, які мають певні відмінності. Насправді варто просто визнати, що всі люди різні, а не шукати причини для негативного ставлення.

Типи, види та форми расизму

Виходячи із загальноприйнятих уявлень, існує велика кількість типів расизму.

Біологічний чи науковий расизм

Ґрунтується на ранніх наукових забобонах, які висунули вчені ще у XVIII столітті. Ці помилки використовували для виправдання нелюдського ставлення до африканського народу. Біологічні дослідження давали привід вважати, що через іншу форму черепа представників афроамериканської раси можна зарахувати до середнього рангу між «білими» людьми та мавпою. Такі ідеї мали велику популярність. Навіть англійський вчений Чарльз Дарвін, який висунув теорію про один людський образ, говорив про відмінності розумових здібностей різних расових груп.

Расизм це що

Індивідуальний расизм

Цей вид расизму ділиться на такі форми:

  • Расові забобони — особисті упередження стосовно будь-якої людини іншої раси. Така думка ґрунтується на соціальних поглядах та стереотипах.
  • Расова дискримінація — ставлення до людей будується залежно від їхньої раси. Наприклад, на роботу можуть не брати чорношкірих людей та віддавати вакансії «білим».
  • Расизм щодо своєї раси. Виявляється всередині однієї раси, коли певна група людей має виражені відмінності. Наприклад, афроамериканці можуть відчувати перевагу над темношкірішими.

Інституційний расизм

Це расова дискримінація, що здійснюється у різних сферах. Так людей можуть утискувати різними політико-економічними діями, створені задля умовне поділ суспільства. Існують обмеження за расовою ознакою на робочі місця, освіту, культурний розвиток та інше.

Расизм у різних країнах світу

Оскільки коріння расизму сягають давнини, то таке явище досить поширене в усьому світі.

У США расизм виник разом із заснуванням держави. У «білому» суспільстві люди сильно відрізнялися за своїми національними та релігійними ознаками по відношенню до інших груп. Жертвами расизму в Штатах були корінні жителі індіанці. У XVII столітті до країни привезли африканські негри, яких тримали за рабів. Лише в середині XX століття були вжиті заходи на законодавчому рівні проти расової дискримінації.

У Латинській Америці расизм відрізнявся від європейського. У іспаномовних колоніях змішання рас було основою кастової системи, але чистота крові означала високий соціальний статус походження.

У Європі вчені виявляли прояв нацистської дискримінації. Явище спостерігалося в таких країнах як Великобританія, Німеччина, Італія. У Росії її за часів правління Миколи II використовували поняття «єврейство» як расовий критерій. Сьогодні на території Росії незважаючи на те, що законом заборонено будь-які види расової дискримінації, продовжують фіксувати випадки ксенофобії стосовно представників інших рас та етнічних груп.

Боротьба про расизму

Що таке антирасизм

Антирасизм — це рух активістів, який протидіє расизму, ксенофобії та іншим проявам етнічної дискримінації. Мета руху — домогтися свободи та рівноправності для всіх людей, незалежно від їхньої раси.

Зворотний расизм

Зворотний расизм — це ще один підвид індивідуального вигляду, основною ідеєю якого є перевага негроїдної раси над європеоїдною. Його ще називають чорним націоналізмом чи расизмом. Засновником такого виду дискримінації вважають письменника Мартіна Робінсона Делані, який випустив трактат про боротьбу з рабством та расовою нерівністю. У роботі, яку називають маніфестом «чорного націоналізму», описані аргументи на користь переваги негроїдів.

У чому помиляються расисти

Якщо ви вважаєте національність чи расу визначальним критерієм у поведінці людини, то ви підтримуєте расистську пропаганду, допомагаєте цим рухам зростати і міцніти, розповсюджуєте у масах їхню ідеологію. Расисти, звичайно, не вважають свої упередження образливими, тому багато хто не бачить серйозної проблеми в таких поглядах. Але саме поділ суспільства на класи призводить до руйнації та деградації особистості, а у глобальному сенсі – загибелі людства.

Расисти мислять вузько та шаблонно. Якщо араби схильні до терористичних дій, будь-який представник цього народу — терорист. Якщо в новинах побачили, як афроамериканці руйнують чуже майно, то кожна чорношкіра людина — злочинець та ґвалтівник.

Будь-які якості та вчинки не залежать від національності, а лише від індивідуальної поведінки самої особистості. Необхідно з раннього віку вчити дітей толерантності, розповідати їм, що всі люди різні, а бути іншим — це особливість певної групи людей, які заслуговують на повагу та місце у суспільстві.

Антирасизм

Як проявляється расизм у світі

Більшість людей і сьогодні бачать зверхність та дискримінацію до інших народів. Наприклад, багато хто робить висновки, що через низький рівень технічного розвитку, у жителів африканських країн невисокі інтелектуальні здібності. Через це вони не мають змоги побудувати стабільну економіку, розвинути освіту та науку. Але ніхто не звертає увагу на той факт, що представники цієї раси вже перебувають в умовах, в яких не можна здобути гідну освіту для подальшого розвитку та створення.

Прояв расизму у світі побудовано на ксенофобії, а не на лженаукових теоріях. Найпопулярніший міф, який сьогодні спростований, це те, що у різних расових груп дуже відрізняється ДНК. Насправді, відмінності незначні та пов’язані з різним географічним становищем та умовами життя у певних регіонах. Тому концепції про «досконалість» якихось рас уже не є актуальним.

В Україні сучасний прояв расизму має досить специфічний характер. Наприклад, немає явно вираженого негативного ставлення до афроамериканців-студентів. Навпаки, їх сприймають як людей, які зуміли потрапити до іншої країни, щоби навчатися. Але можна спостерігати зневажливе та десь ненависне ставлення до національних меншин. Причина такої відмінності у сприйнятті: чорношкірий студент не сприймається як загроза. А ось з погляду ксенофобії відбувається на побутовому рівні, і повністю позбавитися ознак такої поведінки вдасться ще не скоро.

Висновок

Расизм — це спадщина минулого, результат первісних інстинктів, які змушують людину вірити в особисту унікальність та бачити застереження у чужинцях. У цивілізованих державах на законодавчому рівні знято всі обмеження, пов’язані з расовою чи національною приналежністю. Але на побутовому рівні расизм ще зберігається, з чим активно борються активісти.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar