Що таке прокрастинація та як з нею боротися

Чи відомий вам такий стан, коли складну та важливу справу ви постійно відкладали? Натомість придумували собі купу інших справ, які виконували, аби не робити складну роботу? Напевно, що таке було у кожного з нас. У статті розкажемо, як називається такий психологічний стан, чому він відбувається та як з цим боротися, щоб він не нашкодив.

Зміст

Як проявляється прокрастинація

Що таке прокрастинація

Слово «procrastination» англійського походження і означає «відкладання з дня на день». Йдеться про справи, які людина не хоче виконувати цієї хвилини, а шукає приводи відкласти все на потім. Прокрастинація — це схильність постійно відкладати важливі справи, що призводить до проблем та негативно впливає на психіку. Такий стан може спричинити стрес, почуття провини, втрату продуктивності, занижену самооцінку, депресію.

Психологічна природа стану

У психології стан характеризується як добровільна затримка у реалізації запланованого, попри можливі наслідки. Прокрастинатор — людина, яка схильна відкладати справи, хоча й розуміє, що її дії чи бездіяльність не дадуть належних результатів, а можуть завдати шкоди. Але навіть думка про виконання завдання начебто позбавляє сили.

Як відрізнити прокрастинацію від ліні

Спочатку можна подумати, що прокрастинація — це звичайна людська лінь, яка часто не дає розвиватися і виконувати задумане. Але ці поняття мають кардинальну відмінність. Лінива людина не має бажання щось робити, але її такий розклад влаштовує і не турбує. У той же час, прокрастинатор хоче щось зробити, але не може почати. Прокрастинуючого глине таке становище, що викликає негативні психологічні ефекти.

Види прокрастинації

Механізм прокрастинації

Зазвичай людина оцінює події щодо їх небезпеки з допомогою низки мозкових структур, а лобові частки мозку допомагають вибрати правильну модель поведінки. Однак структури мозку прокрастинатора стикаються там, де перемагають емоції. У такому разі у людини виникає безліч неспокійних думок, і вона відкладає свої справи. Щоб зняти напругу, займається чим завгодно, аби тільки не виконувати основні завдання. Проте задачі нікуди не діваютьс, а лише накопичуються, що вбиває геть-чисто мотивацію.

Сам механізм прокрастинації описав американський учений Нейл Фьоре, розглянувши завдання у різних інтерпретаціях. Для прикладу він узяв дошку, якою необхідно пройти. Коли предмет лежить землі, проблем подолати її немає. Але тільки пересунувши його на висоту, людина починає шукати способи відтягнути момент, який боїться. Але коли за спиною людини починається пожежа, у неї не залишається іншого виходу, як пройти дошкою над прірвою.

Так людина чинить і в житті зі справами. Якщо трапляється якась причина не виконувати завдання, він відтягуватиме момент ікс. Але щойно уявна пожежа лоскотатиме його за п’яти, вона змушена буде гнати галопом до мети.

Види прокрастинації

Прокрастинацію ділять на кілька великих груп:

 • Побутова звичка відтягувати повсякденні справи, які нескладно відкласти. Це прості звичайні відносини як прибирання в будинку або наведення порядку в шафі.
 • Невротична — прояв підвищеної тривожності через постійний страх змін. До такого виду можна віднести будь-які види переїздів чи зміни виду діяльності.
 • Академічна — невиконання навчальних та робочих завдань, відкладання до останнього моменту. Такий вид знайомий багатьом студентам, які не могли взяти себе в руки та розпочати дипломну роботу.
 • Прокрастинація у прийнятті рішень — складність вибору та зупинка на одному з варіантів, навіть якщо все детально обдумано. Людина сумнівається у своїх силах, тож не починає діяти.
 • Компульсивна — нерішучість і звичка тягнути час, які проявляються у всіх сферах життєдіяльності. Прокрастинатор складно зібратися з думками і почати роботу, він шукає приводи уникнути її.

Як боротися з прокрастинацією

Чому виникає прокрастинація

Причин прокрастинації чимало. Щоб знайти, як боротися з цим станом, важливо знати його причини. Ось перелік основних:

 • Передчуття проблем. Коли людина знає, що її результат приречений на провал, виникає бажання відтягнути момент-фіаско.
 • Страх успіху. Боязнь успішності іноді навіть сильніша за передчуття невдачі. Багато хто боїться відповідальності, яка з’являється разом з успіхом, та подальших помилок. Адже у суспільстві існує хибна думка, що успішна людина не має права помилку.
 • Прихований гнів. Якщо зовнішні обставини вплинули на вас психологічно, вам стає прикро, з’являється злість. Емоції можуть стати перепоною для виконання запланованого.
 • Перфекціонізм. Перфекціоністи прагнуть виконати завдання ідеально. Але більшість ідеалістів страждають на жахливу невпевненість у своїх силах. Їхня планка настільки висока, що вони не починають щось робити, щоб результат не вдарив по самооцінці.
 • Втрата сенсу. Коли людина втрачає сенс у тому, що робить, навіть сама думка про завдання, пов’язана з цією діяльністю, викликає неприязнь.
 • Невміння планувати. Це невміння правильно організовувати свій час. Така якість призводить до того, людина може порушувати дедлайн (термін здачі завдання) з негативними наслідками для нього.
 • Перевтома. Відсутність ресурсів для виконання завдань може стати головною причиною небажання щось робити.

прокрастинація

До чого може призвести відкладання справ

Крім того, що відкладання справ може негативно вплинути на навчання чи роботу, це може призвести до розвитку психосоматики, а саме психічних розладів. Вчені з’ясували, що прокрастинація призводить до синдрому хронічної втоми, порушення обміну речовин, вегетосудинної дистонії та інших порушень в організмі. Прокрастинація може призвести до психологічних проблем:

 • заниженою самооцінкою;
 • підвищеної тривожності;
 • виникненню почуття сорому та безпорадності;
 • стресу, депресії;
 • вигоряння, занепаду сил.

Яка користь від прокрастинації

Прокрастинатор відчуває тиск від важливого завдання і намагається уникнути провалу, зволікаючи з моментом включення в роботу. У його організмі відбувається безліч процесів, які переважно несприятливо впливають на нього загалом. Людині варто подолати стресовий стан на благо свого здоров’я. Заспокоївшись і перезавантажившись, справи підуть у правильному напрямку. Пауза допоможе уникнути помилок та критичних результатів. Невелика перерва для перезапуску завжди буде корисною, головне — дотримуватися міри відпочинку.

Приклади проявлення прокрастинації

Прокрастинація проявляється у саботуванні виконання важливих доручень. Часто це стосується робочих моментів. Наприклад, співробітнику доручили виконати у певний термін складний проект. Почуття обов’язку не мотивує його, а, навпаки, гнітить. Він шукає тисячі причин, не сідає за роботу, відкладає завдання на завтра. У нього виникають думки про те, що за невиконання його звільнять. Здавалося б, це найсильніша мотивація. Проте щоразу, коли людина про це думає, у неї опускаються руки. Прокрастинація триватиме доти, доки людина не почне і не закінчить справу.

прокрастинація це що

Як боротися з прокрастинацією

Деякі люди страждають на хронічну прокрастинацію. Зовні вони нагадують депресивних і сумних хворих, які постійно скаржаться на життя, а особливо на брак часу. Насправді боротися з прокрастинацією можливо і навіть потрібно. Для цього варто дотримуватись простих правил.

Визначитися з життєвими цілями

Якщо в людини є цілі, вона до них завзято йде і досягає, то розстановка життєвих пріоритетів дозволить приймати правильні рішення. У такому разі ви можете скористатися такими способами:

 • Постановка довгострокових, середньострокових та короткострокових цілей. Класифікація намірів допоможе чітко та грамотно підходити до їх виконання.
 • Виділення важливих галузей. Розставте пріоритети в залежності від важливості на певний період у вашому житті.

Відмовитися від зайвого

Погляньте у перелік ваших цілей на сьогодні. Якщо там відсутній тривалий час за соціальними мережами та відеоіграми, то швидше за все це зайве для вас. Дії, які марнують ваш час, можуть бути сигналом до прокрастинації.

Сортувати справи

Коли ви поділяєте справи на важливі, термінові, менш важливі і не термінові, ви зможете розподілити час на них. Тайм-менеджмент допоможе вам грамотно розпорядитися своїми робочими годинами.

Правильно розподіляти сили

Правильне розподілення сил на певні завдання дозволяє запобігти вигорянню. Перемагає не той, хто найшвидше доходить до фінішу, а той, хто раціонально витрачає свої сили.

Тренувати силу волі

Важливо пам’ятати, що без зусиль не досягти результату, тож варто тренувати силу волі. Деяким може здатися це непосильним завданням. Але таке тренування може складатися з маленьких кроків, які щодня прогресуватимуть.

Систематизувати роботу

У роботі має бути чітка логічна система, в якій ви розділите важкі завдання на невеликі та менш складні та поставите власні дедлайни.

Знаходити мотивацію

Мотивація — це вічний двигун. У будь-якій справі людина повинна знати, що чекає на неї у результаті. Фрази «Я зобов’язаний… Мені потрібно» замініть на «Це мій вибір… Я ціную свою працю та час». Не забувайте себе мотивувати та хвалити за кожен подоланий крок.

прокрастинація це що таке

Прощати собі

Парадоксально, але вміння іноді прощати себе за невиконане завдання, зменшує можливість прояву прокрастинації в майбутньому. Не треба вичавлювати з себе всі сили. Краще зберегти їх для раціонального здійснення задуманого.

Позбавляємося прокрастинації: правило 15 хвилин

Може здатися дивним, що подолати прокрастинацію можна за 15 хвилин. Психологи зазначають, що саме цього часу достатньо, щоби домовитися з самим собою. Це правило використовується на витрачання часу нецікавого, але важливого завдання.

Найважче — почати, побороти себе і сісти за нудне завдання. Але якщо воно входить до ваших обов’язків, а у ваших планах немає того, щоб його порушувати, просто почніть робити. Попрацюйте 15 хвилин, потім можна відкласти. Але ви наблизитесь до результату й зможете продовжити розпочате. Такий психологічний прийом показує, що людина автоматично продовжуватиме роботу, навіть найчастіше з азартом, щоб якнайшвидше закінчити.

Висновок

Прокрастинація — поширене явище у світі. Через безліч відволікаючих факторів, людина схильна налагоджувати важливі справи, приділяючи увагу марним. Варто правильно організувати свій час та сили для досягнення бажаних результатів. А у разі прокрастинації використовувати ефективні способи боротьби з нею.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar