Що таке підкасти і чому їх варто слухати

Сучасна зайнятість людини не завжди дає змогу знайти час, щоб почитати книжку чи переглянути відео. Ми постійно чимось зайняті, кудись поспішаємо, щось робимо. Проте для саморозвитку потрібно постійно бути в курсі новинок, трендів та вчитися новому. Цю проблему частково можна вирішити, завдяки подкастам (підкастам). Це максимально зручний спосіб для отримання нових знань та цікавої й корисної інформації. Як саме працює цей метод і кому він підходить, розглянемо у статті.

Зміст

створення подкастів

Що таке подкасти?

Коли йдеться про подкасти, варто згадати поняття «підкастінг». Вікіпедія називає цим словом процес формування та популяризації звукозаписів. А подкасти (підкасти) — це створені аудіопрограми на певну тематику, яку можна прослухати через інтернет або спеціальний додаток. Їх часто плутають із радіопередачами. Однак вони мають кілька відмінностей:

 • підкасти не виходять в радіоефір, а розповсюджуються онлайн;
 • радіопередачу слухають у реальному часі, а подкаст — онлайн або завантажують, при цьому можна поставити на паузу і знову відновити відтворення, повернутися на початок, пропустити або прослухати окремі моменти;
 • радіопрограма проходить за сценарієм та розкладом, а підкасти ви вибираєте самостійно.

Перший podcast записав американський ведучий Адам Каррі у 2004 році. /Користувачі стали активніше завантажувати на комп’ютери та МP3-програвачі звукозаписи. За словами англійського журналіста Бена Хаммерслі, у такий спосіб відбулася звукова революція.

Тематика підкастів найрізноманітніша: від шкільних предметів, аудіокниг, аудіосеріалів до стендапів та розважальних шоу. Аудіозаписи бувають короткими й довгими, смішними та глибоко філософськими, спікійними та закликаючими до певних дій. Однак усі їх можна розподілити на такі основні форми:

 • аудіоблог — монолог ведучого про своє життя, заняття, захоплення, роботу тощо;
 • інтерв’ю — бесіда з зіркою шоубізу, спорту, телебачення, політиком, громадським діячем тощо у форматі запитання–відповідь;
 • розмова коментаторів — кілька ведучих коментують події, явища чи захоплюючі речі;
 • ток-шоу — запрошений гість розповідає про свій професійний або творчий шлях.

За бажанням, кожен користувач може знайти подкаст до душі.

У чому користь подкастів

Подкаст — це окремий аудіофайл або потокове мультимедіа, яке можна слухати в будь-якому зручному для себе місці. Його перевагою вважають можливість слухати на тлі під час основної діяльності. Подкасти слухають під час прогулянки в парку, метро, ​​кав’ярні, офісі, вдома. У цей момент у користувача вільні руки, і він може керувати автомобілем, мити посуд і паралельно дізнаватися про новини та інформацію з певної галузі.

За допомогою подкастів можна вивчити іноземну мову та вдосконалювати її вимову, підвищувати рівень знань у будь-якій сфері й стати компетентнішим у ній. Це однозначний плюс до вашої ерудиції.

Якщо людині хочеться розслабитися й не напружуватися через серйозну інформацію, можна послухати розповіді людей про їхнє життя, досвід або смішні випадки. Таке дозвілля допомагає відпочивати й отримувати користь одночасно.

навіщо потрібні подкасти

З яких подкастів починати

У мережі наразі велике розмаїття підкастів на буд-яку тему. Людина сама вибирає зміст і місце, де їй буде комфортно засвоювати матеріал. Починати радимо з подкастів рідною мовою, у разі знання іноземної мови можна долучатися до прослуховування зарубіжних аудіофайлів.

Українські подкасти

Звичайно, подкастів українською наразі не так багато, як скажімо, наприклад, англійською. Проте майже увесь аудіоконтент достатньо якісний і містить багато цікавої й корисної інформації. Наразі в інтернеті можна знайти записи на такі теми:

 • життя в усіх його проявах;
 • здоров’я та наука;
 • мистецтво та культура;
 • суспільство й політика;
 • медіа та комунікації;
 • бізнес та маркетинг;
 • лінгвістика та філологія;
 • туризм та подорожі;
 • відпочинок та розваги тощо.

Ось перелік найпопулярніших, яки будуть довподоби кожному:

 • «ВЧОМПРИКОЛ» — про прем’єри світових фільмів, ігор, релізів
 • «Вржещ» — артпроєкт про життя та всесвіт, яким бачить його автор Павло Вржещ.
 • «Дій!» — аудіомайданчик, де представники малого та середього бізнесу діляться власним досвідом щодо запуску бізнеса в Україні.
 • «Вийди та зайди нормально» — подкаст про підприємництво та бізнес-діяльність.
 • «Простими словами» — подкаст про психологію.
 • «Температура — нормальна» — подкаст про те, як не хворіти й залишатися здоровими.
 • «Чим дихаєш, брате?» — новини кіно, музики, геймінгу, меми та багато розважальної інформації.
 • «Борщ Мікеланджело» — про історію та багато цікавого.
 • «Без Образ» — про комунікацію та толерантне суспільство.
 • «Взяла і прочитала» — про актуальне в українській та світовій літературі.

Англомовні подкасти

Подкастів англійською, безперечно, набагато більше, ніж українських. Тож якщо ви й досі не вивчили англійську, радимо почати прямо зараз, щоб мати змогу слухати найцікавіше у світі:

 • Подкастинг від Джо Рогана — розмови з відомими особистостями. Манера спілкування автора та вміння привернути до себе співрозмовника вражають.
 • «Хардкорна історія» Дена Карліна — розповідь прожиттєві труднощі людства. Прослухане змусить вас побачити своє життя під іншим кутом.
 • «Метелик» — короткі тематичні оповідання.
 • «Серіал» — найвідоміший документальний подкаст, в якому розслідують справжнє вбивство.
 • «Все живе» — художні гостросюжетні матеріали, живі інтерв’ю з речами та людьми.
 • «Більш досконалий» — подкаст для поціновувачів політичної тематики. Можна послухати про виникнення та структуру Верховного суду США та пісні, присвячені поправкам до американської конституції.
 • «Два принці» — серіальний подкаст для любителів унікального фентезі. Фантастична історія пригод та боротьби зі злом величних принців.

Який би ви не вибрали подкаст — це безсумнівна криниця корисної інформації для подальших роздумів.

подкаст це що таке

Як слухати подкасти: вибираємо застосунок

Аудіоподкасти можна слухати на комп’ютері, MP3-плеєрі, смартфоні або іншому пристрої, який можна под’єднати до мережі інтернет і має функцію відтворення звуку. А потім потрібно вибрати один із спеціальних додатків, які мають бібліотеки подкастів.

iTunes и Apple Podcasts

Власники iPhone чи іншого пристрою від Apple можуть скористатися застосунком Apple Podcasts. Звукозаписи розподілені за розділами, що значно полегшує пошук: «Дозвілля», «Бізнес», «Новини», «Гумор».

MusicBee

Безплатний аудіоплеєр із зручним менеджером вукозапису. З його допомогою ви можете завантажити необхідні аудіофайли якісного звучання. Легкий та простий у роботі.

Overcast

Потужний та простий в управлінні програвач подкастів. Це сучасний повнофункціональний додаток з багатьма корисними функціями в інтуїтивно зрозумілому інтерфейсі.

Google Подкасти

Якщо у вас Android, то в Play Market можна завантажити програму Google Подкасти. Тут багато цікавих аудіозаписів на різну тематику.

Pocket Casts

Різноманітний контент підкастингу оцінили багато користувачів. До переваг програми належать оригінальний дизайн, ретельно відібрані списки та топ-чарти, постійне оновлення подкастів.

Player FM

Підкаст-програма, яка допомагає знайти потрібний аудіофайл, що відповідає запитам. Основна перевага — прослуховування подкастів без підключення до мережі.

SoundCloud

Незалежний проект з унікальними розслідуваннями та складними темами. Така програма отримає відгук у різнобічних знавців.

Майже всі сервіси рекомендують записи, ґрунтуючись на ваших уподобаннях, повідомляють про появу нових матеріалів на каналах та покращують свої налаштування.

як заробляти на подкастах

Чи можна на подкасті заробити

Так, можна. Для цього існує кілька способів:

 1. Реклама у популярних подкастах. Вважається, що на відміну від радіо- або телепередачі, людина більш залучена до змісту підкастів. Тому, вставляючи невеликий текст в аудіозапис з описом продукту, слухачі обов’язково вловлять його назву. Часто ведучі розказують про особистий досвід використання товару з обговоренням його застосування. На завершення називають компанію і де можна придбати таку продукцію.
 2. «Народне фінансування». Слухачі настільки люблять творчість творців певних подкастів, що готові фінансово підтримувати їх.
 3. Платні подкаст-термінали – сервіси, де можна купити унікальний епізод. Це високоякісні підкаст-менеджери з оригінальними випусками, простими налаштуваннями, високою швидкістю відтворення звукових файлів без викривлення мови. Такий заробіток починає лише набирати обертів.

Як зробити власний подкаст

Щоб створити гідний продукт, потрібна ретельна підготовка. Спочатку варто визначитися з цілями: навіщо потрібно записувати подкаст? Це може бути розвиток особистого бренду, набір людей у ​​команду чи спосіб спробувати свої сили як спікер.

Якщо ціль визначена, далі йде вибір формату: монолог, інтерв’ю, подкаст-серіал, ток-шоу тощо. Обов’язково слід розуміти, для кого ви записуватимете подкасти, тобто позначити цільову аудиторію. Варто визначитися з темою та місією, яку ви хочете донести, написати сценарій, зробити позначки. Вивчіть конкурентів на повну картину.

Після підготовчої роботи переходять до технічної. Для цього потрібно мати спеціальне обладнання та програми для запису.

Зробити професійний запис подкасту можна тільки за допомогою сучасної техніки та в спеціальній кімнаті. Однак якщо ви тільки починаєте, то можна використати бюджетне обладнання та ізольовану кімнату. Важливо, щоб був комп’ютер із програмним забезпеченням і мікрофон зі стійкою. Його відсутність замінюють хорошим рекордером. Наступний етап – звукомонтаж.

Як змонтувати подкаст

Залежно від результату, який ви бажаєте отримати, можна вибрати програму для монтажу подкастів. Вони бувають платні та безплатні.

Найкращими аудіоредакторами з особливим функціоналом та додатковими параметрами (наприклад, шумозаглушенням) є платні сервіси: Reaper, Adobe Audition, Pro Tools. Їх використовують професійні подкастери — люди, які займаються підкастингом.

Безплатні програми — Audacity, GarageBand. Можна змонтувати аудіозапис прямо на смартфоні за допомогою безплатних застосунків Anchor та Edjing Mix.

Виберіть сервіс, який вам сподобався, завантажте в нього аудіо та працюйте над ним. Можна залишити файл без особливої ​​корекції (прибрати паузи та зайві фрази). Це швидкий спосіб, однак не завжди ефективний. Може вийти довгий та «брудний» запис, від якого слухачі швдко втомляться. Якщо ви хочете хорошого результату, доведеться попрацювати. Обов’язково зверніть увагу на такі моменти:

 • мовленнєві помилки — усунення застережень, слів-паразитів, повторів;
 • спірні питання та двозначні фрази — нецензурна лексика часто присутня в подкастах, але якщо вона доречна і не суперечить концепції;
 • політкоректність — використання у своїй промові чорного гумору заборонено, як і перехід на особистості в негативному сенсі, це може образити слухача;
 • фактичні помилки — видалення неперевірених фактів, це може спричинити недовіру аудиторії.

Кропіткий монтаж — це важка праця, однак ваші слухачі це оцінять.

як створювати подкасти

Де розмістити подкаст

Розмістити подкаст можна на будь-якій платформі спеціальних програвачів. Немає потреби завантажувати кожен випуск вручну. Виберіть хостинг, щоб зберігати на ньому аудіофайли. Тут у вас з’явиться свій RSS-канал, де транслюватимуться ваші випуски.

Якщо розміщувати звукозаписи на своєму сайті, можуть виникнути технічні труднощі та з’явиться нестача місця на серверах. Перераховані вище популярні зручні підкаст-сервіси швидко впораються з поставленим завданням:

 • розподілять аудіофайли за каталогами;
 • згенерують спеціалізований канал:
 • транслюватимуть нові випуски.

Чому не завжди вдається зробити подкаст

Перш ніж записати підкаст, потрібно ретельно підготуватися, зрозуміти, для чого це потрібно, і напрацювати досвід. якщо ви не знаєете, про що говорити, не знаєте, хто буде вашими слухачами, соромитесь висловлювати свою думку, не маєте достатнього технічного обладнання — це все може стати причиною того, що підкаст не вдасться.

подкаст це

Тому не варто одразу розраховувати на шалений успіх, якщо у вас немає якоїсь із вказаних складових. Краще йдіть поступово до успіху. Почніть з простої, але цікавої теми, знайдіть хороший матеріал, зверніться за допомогою до людини, яка розуміється на підкастах. Багато чому навчитися можна і успішних подкастерів, якщо постійно слухати їх записи. Звертайте увагу на манеру спілкування, подачу матеріалу, вміння тримати слухачів.

Створити одразу крутий продукт мало в кого виходить. Однак якщо наполегливо працювати у цьому напрямку та дотримуватись усіх рекомендацій, ви обов’язково отримаєте хороший результат.

Висновки

Подкасти — це контент майбутнього, джерело знань, що постійно поповнюється, і сховище пізнавальної інформації. Слухайте в будь-який час і в зручному для вас місці різні аудіозаписи, розвивайтеся, дізнавайтеся про нове, а також пробуйте свої сили в ролі спікера. Можливо, ви відкриєте у собі прихований талант.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar