Пандемія — що це таке

Слово «пандемія» стало загальнопоширеним у 2020 році, коли світом поширилась епідемія коронавірусу. Тоді майже кожен пересічний житель планети зрозумів не лише його значення, а відчув особисто всі наслідки цього явища. Однак все одно залишається безліч запитань саме щодо точного визначення слова, адже переважна більшість людей і досі думають, що це поняття стосується лише COVID-19. Тож у статті спробуємо дати відповідь на всі можливі запитання що цього слова.

Зміст

пандемія - страшне явище

Що таке пандемія

Пандемія — це масштабний спалах інфекційних захворювань, спровокований новою бактерією або вірусом. Основна риса пандемії – стрімке розповсюдження, яке поширюється на велику кількість людей у всьому світі. У Вікіпедії термін визначено як «глобальна сильна епідемія, яка поширилася у різних країнах та континентах». Пандемія має масовий характер, вражає майже все населення. З нею складно боротися і допомагають лише кардинальні рішення захисту від захворювання.

Сьогодні так називають найнебезпечнішу форму інфекційної хвороби, оскільки вона охоплює велику територію планети. Однак раніше терміном визначали «епідемічний процес, що виник через новий вірус, проти якого у людства немає імунітету, що провокує хвороби та летальні наслідки».
пандемія це що таке

Чим небезпечна пандемія

Пандемія — це джерело безлічі соціальних та економічних проблем для будь-якої країни. Через дуже активне поширення вірусу населення починає паніка. Люди прагнуть залишити епіцентр спалаху, а це призводить до збільшення випадків захворювання. Створення вакцини проти новостворених пандемічних вірусів триває певний час. Медичні організації у цей період перевантажені, виникає брак медперсоналу, адже лікарі також хворіють. Людям потрібно самостійно дбати про власну безпеку, дотримуючись ізоляції та використовуючи засоби індивідуального захисту. На жаль, неможливо кожну людину в країні ізолювати на кілька тижнів один від одного, адже тоді виникне криза забезпечення життєдіяльності усіх населених пунктів, економіка просто зупиниться.

Коли епідемія переходить у пандемію

Якщо кількість інфікованих перевищує передбачене число у межах однієї місцевості, такий процес називають епідемією. Для епідемії характерне ураження хворобою певної території (місто, регіон, країна). Якщо ж інфекція паралельно поширюється на інші території (країни, континенти), то епідемія переростає в пандемію.

Епідемія найчастіше має сезонний характер спалахів вже наявних підтипів вірусів. У період пандемії виникають нові підтипи, ще невідомі людству. Такий процес вражає більшу кількість людей і вважається смертоноснішим за епідемію. Може стати причиною соціально-економічних труднощів та втрат.
коли епідемія переходить в пандемію

Хто оголошує пандемію

Рішення про оголошення надзвичайної епідеміологічної ситуації приймає Всесвітня організація охорони здоров’я. Висновок ґрунтується на результатах загальної ситуації поширення вірусу та його впливу на організм.

Робота центрів з контролю та профілактики захворювань полягає у контролі поведінки та переміщення вірусів. ЦПЗ допомагають ВООЗ зі складним прийняттям рішення та обґрунтуванням надзвичайних ситуацій. Наприклад, коронавірусну епідемію перевели у статус пандемії 11 березня 2020 року у зв’язку з багатьма осередками зараження людей у ​​всьому світі.
відомі пандемії в історії

Відомі пандемії в історії

Історія пам’ятає багато відомих випадків пандемії у світі в різні періоди.

Чорна віспа

Інша назва цієї заразної інфекції – «натуральна». Цей вірус уражав лише людський організм і мав тяжкі наслідки. Випадки захворювання зафіксовані по всій земній кулі з високим відсотком смертності. Методом боротьби з чорною віспою була варіоляція – щеплення гноєм віспи з хворого, що призводить до захворювання у легкій формі.

Після були відзначені спостереження про те, що доярки і солдати-кавалеристи менше схильні до інфікування. Це означало, що люди, які тісно взаємодіють із тваринами, а саме коровами та кіньми, мають імунітет до натуральної віспи. Так було виведено вакцину з урахуванням тваринної віспи, яка завдавала значних ускладнень і призводила до смерті.

Згодом вчені виявили ослаблення ефективності вакцинації. Тому виникла потреба повторно вакцинувати людей. Цей метод називається ревакцинацією. Але жителі багатьох країн відмовлялися від щеплення, що спричинило нову глобальну епідемічну трагедію. Найбільше постраждали країни Північноамериканського (США, Канада, Мексика) та Європейського (Бельгія, Баварія, Англія, Нідерланди) континентів.

Таку ситуацію фахівці пов’язували із нерегулярними ревакційними заходами. Тільки на початку XX століття вдалося врегулювати питання про вакцинацію, що призвело до повного зникнення вірусу.

чим небезпечна пандемія

Чума

Чумою називають гостре інфекційне захворювання зі страшним перебігом лихоманки, ураженням лімфовузлів, легенів та інших внутрішніх органів. Для хвороби характерна висока заразливість та смертельний результат. Відома легенева та бубонна чума. В обох випадках смертність становила майже 100%. Збудник інфекції – чумна паличка, яку виявили у гризунів.

Найвідомішими в історії пандеміями чуми, які призвели до смертельних наслідків, були:

 • Юстіанова чума – виникла в 542 році у Єгипті та розповсюдилась по Східній Римській імперії за часів правління імператора Юстиніана I.
 • Чорна смерть – руйнівна пандемія XIV століття, що заполонила всю Євразію й частину Африки. Чума була занесена зі Східного Китаю та забрала життя понад третину європейського населення.
 • Третя пандемія – спостерігалася з 1894 по 1921 роки і характеризувалася поступовістю, а не різким розгорянням захворювання. Але незабаром вірус заразив усю Європу та Азію, особливо стрімко розвивався у Китаї та Індії. За різними даними, втрати людства від хвороби становили від 20 до 30 мільйонів смертей.

Тиф

Назва цієї хвороби збірна від кількох інфекцій, що супроводжувалися психічними розладами з високою лихоманкою та інтоксикацією (отруєнням). Розрізняють кілька різновидів тифу: висипний, черевний, зворотний.

Відомі випадки виникнення пандемії тифу:

 • У доісторичний період — спалах епідемії, який забрав життя половини афінян. Її прозвали «чумою Фукідіда» на честь стародавнього історика, який описував події Пелопоннеської війни. Інфекційний агент був виявлений із дослідження зубів афінських солдатів, які були уражені бактерією тифу.
 • У період Першої світової війни (1914–1918 роки) — масштабна епідемія висипного тифу. У країнах, що беруть участь (Великобританія, Польща, Росія, Болгарія, Німеччина) зареєстровано, що у половини їх мешканців виявлено хворобу, а чверть з них від неї загинули.

хто оголошує пандемію

Грип

Найпоширеніше гостре інфекційне захворювання, яке уражає дихальні шляхи. Фахівцями виявлено понад 2000 варіантів вірусу, що відрізняються антигенами. Найнебезпечнішими захворюваннями пандемії грипу в історії людства виявилися:

 • іспанський;
 • азіатський;
 • гонконзький;
 • «свинячий грип».

Пандемія цих вірусів характеризувалася стрімким інфікуванням та катастрофічними масштабами.

ВІЛ-інфекція

Вірус імунодефіциту людини викликає хворобу із тривалим лікуванням. Однією з найнебезпечніших стадій ВІЛ-інфекції є синдром набутого імунодефіциту (СНІД).

Бактерії передаються за допомогою крові, сперми, вагінальних виділень та грудного молока від матері до дитини. ВІЛ-носії часто не знають про своє зараження, і таким чином наражають на ризики оточуючих. Така пандемія призводить до економічного занепаду та збільшення безробіття.
фільми про пандемію

Туберкульоз

Хворобу виявлено у третини населення планети. Збудником є паличка Коха, яка несе у собі безліч небезпек. Близько 20% людей мають приховані симптоми, але продовжують спілкуватися з оточуючими. Захворювання переноситься:

 • повітряно-краплинним та повітряно-пиловим шляхом;
 • через їжу;
 • під час контакту (спілкування);
 • через матір до плода.

Туберкульоз щодня забирає життя тисяч людей, тому залишається головною проблемою охорони здоров’я на планеті.

Малярія

Вірус можна зустріти у тропічних та субтропічних регіонах (Азія, Африка). Щороку на малярію хворіє близько мільйона мешканців та приїжджих. Особливо інфікуються діти. Дитячий організм погано переносить лікарські препарати, що шкодить загальному стану.

Від малярії загинуло багато римлян, це одна з причин падіння Імперії. Римська лихоманка, як прозвали тоді хворобу, прийшла від афроамериканських рабів і стала серйозною загрозою для усього населення.

Проказа

Проказою називається хронічне захворювання, однак найчастіше можна зустріти назву «лепра». Хворі мали понівечений вигляд з явними ознаками інвалідності. До появи антибіотиків інфекція вважалася невиліковною. На кінець XX століття вилікувано близько 20 мільйонів людей. Але приблизно два мільйони загинуло через тяжкі ускладнення.
що таке пандемія

Коронавірусна інфекція COVID-19

COVID-19 — важка гостра респіраторна інфекція, яка супроводжується підвищенням температури, сухим кашлем, швидкою стомлюваністю, головними болями та втратою здібностей відчувати запах та смак. Форма коронавірусу вражає легені, що утруднює дихання, а клітини організму не отримують достатньої кількості кисню. Таке порушення може призвести до смерті.

Пандемія covid триває досі з початку 2020 року. Перші випадки були зафіксовані в Китаї у листопаді 2019 року. Так вчені визначили, що в основному пацієнти, у яких виявлено вірус, пов’язані з тваринами та птахами. Після детальних досліджень бактерія була виявлена ​​у кажанах.

Коронавірус стрімко поширився по всьому світу і, за офіційними даними, вже за перший рік уразив понад 150 мільйонів людей. З них 4 мільйони летальні. На жаль, багато хворих у цю статистику не потрапили, тому що часто люди переносять інфекцію на ногах і не проводять ПРЦ-тест. Тому реальних даних щодо кількості постраждалих від сучасної пандемії немає. У 2021 році у результаті мутацій з’явилася нова форма COVID-19, яка отримала назву «омікрон».
коронавірусна інфекція

Фільми про пандемію

Тема пандемії неодноразово висвітлялася у кінематографі. Режисери, які створили фільми на цю тему, прагнули реалістично відобразити події тієї чи іншої епідемії. Найвідомішими стрічками про пандемію є:

 • «Пандемія» — бойовик із елементами фантастики, розповідає про смертельний вірус, який заражає людей та перетворює на зомбі. Тільки доктор Лорен Чейз своєю вакциною здатний урятувати людство.
 • «Оселя зла» — легендарна кінострічка з Мілою Йовович у головних ролях. Сюжет розповідає про спеціалізовану корпорацію, де стався витік небезпечного вірусу. Усі співробітники перетворилися на зомбі. Головна місія — не дати їм вибратися назовні.
 • «28 днів по тому» — який тільки жанр не приписували цьому кіно. Це і жахи, і драма, і трилер. Кожен підходить по-своєму. Гостросюжетний фільм показує життя героя, який через 4 тижні прокинувся після жахливої ​​катастрофи і перебуває в епіцентрі подій.
 • «12 мавп» — недалеке майбутнє, в якому вижив усього 1% людства. Інші люди загинули від смертельного вірусу. Вчені залучають до розробки вакцини колишнього карного злочинця, який отримає прощення, якщо його відкриття матиме успіх.
 • «Я – легенда» – вчені винайшли новий препарат, який ефективно бореться з раком, але пізніше дає побічний ефект. Люди, які приймали ліки, мутують у звіроподібних істотах. Головний герой зіткнувся з тим, що він на планеті єдиний, хто має імунітет. Поодинці складно справлятися з армією невідомих тварин. А що, коли він не один?
 • «Потяг у Пусан» — найкасовіша драма південнокорейського кінематографа про зомбі-апокаліпсис. Дія розвивається дорогою до міста Пусан. Герої намагаються втекти від інфікованих зомбі. На всіх етапах шляху їх чекає небезпека.


covid-19

Висновок

Пандемія — страшне явище, яке може торкнутися кожного, якщо не вживати заходів безпеки. І навіть у ХХI столітті людина не може бути впевненою в тому, що не стане жертвою масової хвороби. Нові часи приносять нові технології, а з ними нові вірусні захворювання. Важливе правило в умовах карантину — дотримуватися всіх інструкцій ВООЗ. У розпал пандемії за можливості найкраще самоізолюватися. Слідкуйте за подіями та бережіть себе.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar