Що таке місячні

Однією з ознак статевого дозрівання жіночого організму є місячні. Їхня поява свідчить про те, що дівчинка стає дівчиною, а її організм готується до материнства. Більше про те, що таке місячні, як вони проявляються та що необхідно знати кожній дівчинці до їх появи, розкажемо у статті.

Зміст

менструальні цикли

Що таке менструація

Менструація або місячні – це щомісячні кров’яні виділення із піхви, які з’являються через відторгнення маточної оболонки. Менструальна кров густіша за ту, що тече по судинах. Разом з кров’яною рідиною виходять зовні також і згустки. Це слиз від основного шару матки – ендометрії. Цей процес є частиною менструального циклу, і перший день кровотечі – початок його відліку.

Що таке місячний (менструальний) цикл

Менструальний (місячний) цикл – це проміжок між початком однієї менструації та наступної. У здоровому стані термін нормального циклу становить 21-35 днів, у середньому це 28 днів, які вважаються найоптимальнішим варіантом.

Навіщо дівчині (жінці) місячні

Місячні потрібні для того, щоб підготувати жіночий організм до виконання основної фізіологічної функції жінки – репродуктивної. Коли у дівчини починаються менструації, її яйцеклітина готова до запліднення, тобто вона може завагітніти. Якщо через певні причини місячні нерегулярні або не закінчуються, це може бути ознакою якоїсь хвороби та нездатністю до запліднення.

Фази менструального циклу

Менструальний цикл має певні стадії розвитку та зміни жіночих органів і клітин. Розглянемо кожну фазу окремо.

Перший день місячних

У цей день з’являються перші кров’яні виділення, які свідчать про відторгнення старого шару ендометрію. В цей період дівчина відчуває дискомфорт, спазмічний біль внизу живота, різку зміну настрою, велику втому. Причиною такого стану є статевий гормон естроген, рівень якого в організмі значно знижується. У міру закінчення місячних він зростає.

Порушення менструального циклу

Фолікулярна фаза

У цій фазі дозріває фолікул – невеликий мішечок або бульбашка, де розвиваються яйцеклітини, який міститься у яєчнику і бере участь у заплідненні. Після повного дозрівання фолікул стає домінантним, і в ньому назріває основна яйцеклітина. Саме її може запліднити сперматозоїд у разі попадання в організм. Такий період триває 1-14 днів, а далі настає овуляційна фаза.

Овуляція

Фаза, під час якої яйцеклітина виходить із яєчника в маткову трубу, після того, як фолікул відірвався. Овуляція припадає на середину менструального циклу й триває від 12 до 48 годин. Це найбільш сприятливий момент для зачаття.

Лютеїнова фаза

Приблизно з 15-го дня жіноча статева клітина продовжує свій шлях маточними трубами, де може бути запліднена сперматозоїдом. У ній міститься порожній фолікул – «жовте тіло», яке сприяє виробленню гормону прогестерону для ущільнення маткової оболонки. Якщо в цей час не відбулося запліднення яйцеклітини, то наступної фазою буде менструація. Лютеїнова фаза закінчується останнім днем циклу.

Що відбувається під час місячних

Що відбувається під час місячних

У кожної дівчини перебіг місячних індивідуальний. Однак є певні особливості, які характерні для організму кожної.

Менархе

Це перша менструація. Початок, коли підуть перші місячні, залежить від низки причин: індивідуальних особливостей, генетики, харчування, фізичної активності. Перед менархе у дівчат помітні самі симптоми, як і перед ПМС. Кількість виділень на перших етапах може бути незначною і мати коричневий колір. У деяких це нерясні виділення, які з часом приходять у норму. 1-2 день менструації рясна кровотеча, наступні дні рясність зменшується.

Вік початку першої менструації

У середньому перші місячні починаються у віці від 11 до 15 років. Якщо менструація починається раніше або пізніше, це може бути ознакою порушення жіночого гормонального фону. Значить, є привід звернутися до фахівця та здати аналізи.

Передменструальний синдром

ПМС – хворобливий стан з характерними ознаками, що виникають в останні дні циклу перед початком менструації. У період передменструального напруження, який може тривати від 2 до 10 днів, жінка може відчувати слабкість, підвищену емоційність, біль, запаморочення, нудоту, підвищення температури, іноді навіть спостерігається зміна зовнішності.

Правила поведінки та особиста гігієна під час місячних

Менструальні цикли

Менструація має свої вікові та інші особливості.

Менопауза

Менопауза – це повне припинення менструації, що свідчить про неможливість дітонародження. Менопауза настає у віці 45-50 років. Медичні працівники поставлять жінці такий діагноз, якщо протягом року вона не мала місячних. Перед настанням менопаузи жінка переживає кліматичний період (клімакс), який характеризується припливами гормонів та нестабільністю психофізичного стану.

Менструальна синхронність

Це біологічна особливість, коли дівчата, які живуть разом, мають близькі дати настання місячних. Цю синхронність дослідила американська учена Барбара Мак-Клінток, тому має другу назву — ефект Мак-Клінток.

Яка нормальна кількість крові виділяється під час місячних

Найбільше менструальної рідини виходить у перші дні менструації. У нормі це 2-3 столові ложки, хоча іноді здається, що їх набагато більше. Якщо ви протягом години кілька разів змінили засіб для збору менструації, то варто звернутися до лікаря і розповісти йому про це. Кількість кров’яних виділень також залежить від фізичних навантажень, раціону, стресів, вибору контрацепції та спадковості.

У яких випадках немає місячних?

Ми вже говорили про дві причини відсутності менструації: вагітність та настання менопаузи. Ось список причин затримки місячних:

 • стресовий стан;
 • зайві фізичні навантаження;
 • зміна кліматичних умов;
 • аборт;
 • порушення в організмі, спричинені різними захворюваннями (інфекційними, гормональними, гінекологічними).

Правила поведінки та особиста гігієна під час місячних

Щоб місячні протікали менш болісно, ​​варто дотримуватись елементарних правил.

Загальні правила гігієни під час менструації

В момент відкриття матка стає більш уразливою до різних захворювань. Ось кілька порад, які допоможуть підтримувати гігієну:

 1. Регулярна заміна гігієнічного засобу: у перші дні, коли виділення дуже рясні, прокладки варто міняти 4-5 разів на день, а тампони кожні 3 години.
 2. Вранці та ввечері, а також за можливості приймайте душ або виконуйте водні процедури спеціальними гігієнічними засобами. Якщо ви проконсультувалися з лікарем, і він призначив вам додатково купатися із травами, можете скористатися його рекомендаціями.
 3. Носіть зручну спідню білизну і не забувайте її вчасно змінювати.

фази менструального циклу

Чи можна під час місячних займатися сексом?

Заборони на заняття сексу під час місячних немає, але варто розуміти всі ризики під час незахищеного статевого акту:

 • зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом;
 • вагітність.

Чи можна під час місячних займатись спортом?

Якщо ви почуваєтеся комфортно, вас нічого не турбує під час місячних займатися спортом і виконувати фізичні тренування можна. У цей період рекомендується зменшити кількість та навантаження силових вправ. І якщо ви почали відчувати біль та дискомфорт, припиніть заняття та відпочиньте.

Порушення менструального циклу

Це стан змін у функціональності органів репродуктивної системи. Збої у місячних – явище не рідкісне. Порушення спричиняються через фізичні чи патологічні причини. У будь-якому випадку варто звернутися до фахівця для їх з’ясування та можливого лікування. Щоб завжди бути готовою до консультації лікаря, ведіть календар менструації. Зараз дуже зручно використовувати мобільні програми.

факти про місячні

Що робити, якщо зникли місячні

У такому разі необхідно звернутися до лікаря гінеколога за консультацією, і разом із ним з’ясувати причину, чому зникли місячні. Не займайтеся самолікуванням. Це може зашкодити вашому жіночому здоров’ю.

Чи можна завагітніти під час місячних?

Шанс завагітніти під час місячних невеликий, практично нульовий, якщо жінка знає точну кількість днів менструального циклу. Адже якщо він коротший за середній показник, і статевий акт був здійснений в останній день, то яйцеклітина може бути запліднена в цей період.

Засоби гігієни для місячних: який обрати

Ринок пропонує багато засобів гігієни: прокладки, тампони, менструальні чаші. Яким користуватися, кожна вибирає сама.

Найбільший попит мають прокладки, адже до них найбільша довіра. Вони з’явилися раніше за інших, і постійно вдосконалюються. Багато хто вибирає тампони, якими зручно користуватися у спеку, можна плавати в басейні чи морі. Однак коштують тампони дорожче, а замінювати їх потрібно частіше. Вночі краще користуватися прокладками.

засоби гігієни для місячних

Менструальна чаша з’явилася на ринку порівняно недавно. Це досить економічний засіб гігієни, який після використання просто промивають під проточною водою. Щоб вибрати пристрій, дівчина повинна враховувати свої особливості, умови використання та можливість заміни.

Факти про місячні

Оскільки ця тема цікавить не лише жінок, а й чоловіків, навколо неї існує безліч міфів. Ось реальні факти про місячні:

 • нерегулярність місячних може спровокувати будь-яке надмірне фізичне або психологічне навантаження;
 • методи контрацепції можуть регулювати менструальний цикл;
 • різкі коливання ваги можуть спричинити порушення регулярності менструації.

Варто пам’ятати, що менструація – не хвороба, хоч і викликає болючі відчуття. Це природний фізіологічний процес, який при правильній поведінці та дотриманні простих правил гігієни протікатиме легше і менш болісно.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar