Інсайт: що це таке простими словами

Слово «інсайт» сьогодні дуже популярне. Ним користуються знаменитості, блогери, політики, щоб привернути до себе увагу. Але навіть попри широке вживання цього слова, не всі знають його значення. У статті ми розповімо про інсайт, його особливості та як працює.

Зміст

Інсайт

Що таке інсайт

Слово «insight» походить з англійської та перекладається як «проникливість, розуміння, прозріння». Інсайт — раптовий прояв мозкової діяльності, що допомагає осмислити проблему та знайти шлях до вирішення.

У психології

Термін «інсайт» використовується у психології, психоаналізі та психіатрії. Ним описують складне розумове явище, у якому є щось несподіване, але зрозуміле інтуїтивно.

Психологи пов’язують поняття з гештальтпсихологією — розділом психологічної науки, що займається поясненнями сприйняття та мисленнями особистості. Вчені з’ясували, що інсайт — це результат роботи інтуїтивних, неусвідомлюваних процесів пошуку рішень. У психології цим терміном можуть визначати спогади, пов’язані із розв’язанням певної проблеми.

Інсайт це що таке

У маркетингу

Для маркетологів інсайт — головний інструмент привернення уваги цільової аудиторії. Так вони використовують його для виявлення «уразливості» клієнта, а потім пропонують оптимальні шляхи вирішення. Інсайт допомагає не лише залучати потенційних споживачів, а й розширювати клієнтську базу, підвищувати довіру до бренду, тим самим збільшувати продажі.

У науці

Наука давно відкрила поняття «інсайт». Для вчених це певний стан, перебуваючи у якому в людини несподівано з’являється рішення важливого завдання чи новий погляд на ситуацію. Інсайт характеризується незрівнянними яскравими емоціями, які прирівнюють до дива. Найвідомішим прикладом такого наукового осяяння є закон Архімеда, який був вчений відкрив під час занурення у ванну з водою. Інсайт також отримав і Менделєєв, який уві сні побачив свою систему періодичних елементів.

Як працює інсайт

Принцип роботи інсайту зводиться до того, що загальне ціле більше, ніж сума його елементів. Для людини важливою є повна картина, а не окремі її частини. Вся прочитана книга, а не окремі глави, розібрана ситуація в цілому, а не просто одна зі сторін бачення. Під час осяяння людина може побачити не поодинокі елементи питання, а повну відповідь на проблему.

Як працює інсайт

Етапи розв’язання будь-якого завдання

Інсайт має кілька етапів розв’язання проблеми, які включають:

  1. Знайомство із проблемою. Людина шукає інформацію щодо питання. Паралельно намагається застосувати отриманий матеріал для вибору способів рішення.
  2. Період прихованого чи інкубаційного знаходження рішення. Людина може відволіктися від завдання, і дати підсвідомості шанс попрацювати над дилемою самостійно. Питання буде неусвідомлено для самої людини шукати шляхи вирішення у просторах психіки.
  3. Сам інсайт. На цьому рівні з’являються яскраві відомі переживання, накопичується основна інформація, а підсвідомість «видає» рішення. Це відбувається випадково, коли людина займалася абсолютно непов’язаними із проблемою речами.
  4. Перевірка. Інсайт застосовується практично. Людина дивиться своє рішення у дії, як працює інсайт, і чи правильно він вирішив завдання.

Чи може інсайт бути помилковим

Інсайт — це не завжди правильна відповідь. Психологи переконані, що неправдиві рішення також проявляються яскравими спалахами у підсвідомості, які добре запам’ятовуються. Якщо людині необхідно вирішити завдання, вона зациклюється на пошуку відповіді. У результаті не може відволіктися й потрапити в період інкубації, коли рішення має з’явитися саме. Людина не може відпустити ситуацію, спокійно обробити інформацію та дійти заповітного інсайту. Таким чином, його психіка виснажується, а щоб не перевантажувати мозок, підкидає перше рішення. Адже людина хоче вже заспокоїтись і приймає рішення за правильне.

Інакше це може бути очікуваний інсайт. Людина дуже хоче, щоб це було правильною відповіддю і поспішає випробувати її в роботі. Стосовно інсайту поспіх може стати проблемою до справжнього осяяння.

Де шукати інсайт

Чи можна стимулювати інсайт

Існують спеціальні техніки, які сприяють стимуляції інсайту. Можна перерахувати основні з них:

  • Техніка фрази «Кумедно». Саме це слово руйнує шаблони та піднімає рівень розуміння. Вам необхідно покопатися у пам’яті та знайти ситуації, де можна було вжити цю фразу.
  • Спосіб «Проколоти міхур фільтрів». У нашому комп’ютері зберігається інформація про відвідувані сайти. Всі ці ресурси не дають належного натхнення. Варто змінити звички та відвідувати майданчики, невластиві вам.
  • Гра протиріч. Часто ми бачимо проблему з одного боку. Але якщо розглянути її суперечливі грані, можна побачити завдання по-новому. Не просто знайти розбіжності, а знайти парадоксальність і навіть абсурдність.

Пам’ятайте, що інсайт виникає, коли мозок не перевантажений і для дійсно правильного рішення необхідно робити паузи в роздумах.

Чому інсайт дарує задоволення

Закриття гештальту дає емоційну насиченість інсайтом. Почуття незавершеності завжди викликає внутрішній дискомфорт. У час розв’язання питання відновлюється баланс і відбувається емоційне піднесення. Інсайт усуває дисбаланс та дарує гармонію.

Однак не всі рішення приходять з інсайтами. Трапляється, що відповідь приходить у процесі звичайного мислення, коли людина знає про розв’язання задачі або де її знайти.

Скільки триває інсайт

Прозріння може займати частки секунди. Осяяння раптове і миттєве. Але підготовка до такого процесу досить тривала. Це можуть бути тижні та місяці, а то й роки життя.

Як і де шукати інсайт

Інсайт криється десь у глибині розуму. Щоб його знайти, необхідно повністю поринути з головою у проблемну тему. Шукайте натхнення в улюблених речах та справах. Джерелом інсайту також можуть бути:

  • гумор: виступи коміків, популярні меми, розважальні шоу;
  • фільми та книги: комедії, жахи, бойовики, класика, масова література;
  • інтернет-майданчики: форуми, блоги, соцмережі.

Коли ви знайдете те, що вам потрібно, ви відчуєте раніше невідомі вам відчуття.

Інсайт в історії

Як користуватися інсайтом

Інсайт — це зона просвітлення. Його використовують як у повсякденному житті для вирішення хвилюючих питань, так і в бізнесі, рекламі, шоубізі, політиці для залучення до нагальних проблем потенційну аудиторію. Інсайт — це больова точка, щоправда, яку старанно намагаються приховати. Але сьогодні звичне виходить за рамки та грає на руку маркетинговим просвітникам.

Як застосовувати інсайт практично

Інсайт широко застосовується в практичній психології для того, щоб викликати осяяння у своєму повсякденному житті. Для цього психологу необхідно нагромадити необхідні відомості про клієнта за допомогою питань, підштовхуючи до виходу зі складної ситуації. Таку методику активно використовують під час проведення тренінгів та тимбілдингових заходів для згуртування команди.

У психоаналізі інсайт проявляється як інтелектуальне чи емоційне осяяння. Інтелект здатний направити людину, щоб вона могла оцінити власну поведінку в конкретній ситуації, подивитися на себе з боку та зробити певні висновки. Емоції допомагають осмислити різні прояви на несвідомому рівні.

Інсайт використовують практично для створення психологічного напруження, здатного видозмінити внутрішній світ людини. Так особистість може зрозуміти свої почуття, навчиться керувати ними, коректно реагувати у різних ситуаціях.

Висновок

Інсайт — дивовижне явище, яке до кінця не вивчене. Але важливою умовою для його досягнення є постійне підвищення знань, розвиток та самовдосконалення. Тільки в цьому випадку підсвідомість може надати вам відповіді на найскладніші питання.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar