Фріланс — що це таке, і кого називають фрілансером

Працювати з дому, за гнучким графіком, без суворого начальника та отримувати гідну зарплатню — про це мріє, мабуть, кожен. Однак таку роботу може знайти собі хіба що тільки фрілансер — людина, які сама обирає собі з ким працювати та скільки заробляти. Що таке фріланс і що треба вміти робити, щоб стати фрілансером, розкажемо у статті.

Зміст

Переваги та недоліки фрілансу

Що таке фріланс

Фріланс — це віддалена робота, яка пов’язана з наданням онлайн-послуг. Люди, які виконують таку роботу, спілкуються із замовниками дистанційно через засоби інтернет-зв’язку і можуть ніколи не зустрічатися зі своїми роботодавцями. Працювати на фрілансі можна з будь-якої точки планети, де є доступ до мережі Інтернет. Робочий графік, обсяг завдань та розмір зарплатні фрілансер визначає самостійно. Пошук замовників, сплата податків та соціальний захист також належать до зони відповідальності самого працівника.

Переваги та недоліки фрілансу

Як і в будь-якої іншої роботи, у фрілансу є свої плюси та мінуси.

Переваги роботи фрілансера:
 • Вільний графік роботи. Це основна перевага, через яку обирають таку форму праці. Людина сама корегує свою трудову діяльність, визначає перерву, вихідні та святкові дні, відпустку. На лікарняний також можна йти одразу, як з’являється хворобливий стан.  та час на відпочинок.
 • Вибір напрямів навчання та спеціальності. Людина самостійно вибирає, де і в кого вчитися тієї професії, яка сподобалася.
 • Мінімальні витрати та виконання конкретних дій. Не потрібно витрачати час на поїздки в офіс та додому. Достатньо сісти за комп’ютер або взяти у ліжко ноутбук, і ти вже на робочому місці. До того ж не треба витрачати грошей на проїзд на таксі, автівці чи у громадському транспорті.
 • Самостійне визначення обсягу роботи. Людина сама вирішує, скільки часу їй працювати над тим чи іншим завданням і коли робити перерву, скільки завдань треба виконати за один робочий день. Тоді як в офісі завжди можуть навантажити додатковою роботою.
 • Комфортні умови праці. Для багатьох фрілансерів це вагомий аргумент, оскільки робочий одяг, харчування, облаштування робочого місця — все на розсуд самого працівника. Можна вдягти діловий костюм, піти працювати у найближчій кав’ярні чи винайняти спеціальне приміщення для власного офісу. А можна цілий день ходити у піжамі та працювати у ліжку, на кухні чи під час поїздки на море.
 • Самостійний вибір заняття, роботодавця, колег. Фрілансер сам вибирає, що саме він хоче робити, з ким працювати. Немає начальника, нарад та нудних колег.
 • Оформлення підприємництва. Людина може стати приватним підприємцем і працювати сама на себе, набираючи до своєї команди фахівців.
Недоліки роботи на фрілансі:
 • Необхідність постійно шукати нові замовлення. На пошук роботи може піти досить багато часу, адже у цій галузі велика конкуренція. А щоб завжди мати замовлення, потрібно завжди виконувати свою роботу якісно та займатися власним просуванням.
 • Нестабільність. У різні періоди місячний дохід часто дуже відрізняється. За один місяць можна заробити багато, а потім взагалі залишитись без роботи й доходу. Тому важливо вміти планувати свої витрати та мати фінансову подушку, яка дозволить у місяці простою чи в період відпустки не відчувати фінансових проблем.
 • Відсутність пільг, лікарняних та оплачуваної відпустки. В офіційних установах співробітник отримує відпускні, лікарняні, має соціальну та медичну страховку. Фріланс на цьому значно заощаджує, а в разі хвороби усі витрати на лікарню на ліки лягають на плечі фрілансера.
 • Оплата за навчання. Будь-які курси, конференції, семінари людина оплачує самостійно.
 • Ведення власної бухгалтерії. Доведеться самостійно вести облік надходження коштів та сплати податків.
 • Ризик потрапити на шахраїв. Не кожному замовнику можна довіряти одразу на всі 100%. Адже часто, особливо новачки-фрілансери, виконують роботу, але просто залишаються без оплати своєї праці, якщо потрапляють на нечесних работодавців. Тому важливо вже під час першого спілкування навчитися розрізняти людей, які мають серйозні наміри, та тих, хто хоче нажитися за чужий рахунок.

Щоб стати фрілансером, не обов’язково звільнятися з основної роботи. Адже замовлення можна виконувати в позаробочий час, і, таким чином, трохи підзаробити. Однак люди часто так лише починають, а вже зовсім скоро звільняються та переходять на повний фріланс.

Якщо вам комфортно працювати в колективі, ви із задоволенням рано встаєте та їдете в офіс, то, скоріше, вам не варто нічого змінювати. Але якщо ви бажаєте незалежності, вмієте та хочете грамотно керувати своїм бюджетом, то варто ризикнути та піти працювати на фріланс.

Чим відрізняється фріланс від віддаленої роботи

Чим відрізняється фріланс від віддаленої роботи

багато людей плутають фріланс та віддалену роботу, яка наразі є досить популярною формою роботи в багатьох компаніях. Однак вони мають суттєві відмінності:

 1. Офіційне працевлаштування. Людина, яка працює віддалено, зазвичай, є штатним співробітником певної компанії, має робоче місце в офісі, має начальника, укладений трудовий договір та доступ до всіх корпоративних вимог. Фрілансер може не бути взагалі працевлаштованим офіційно, але наразі такі працівники оформлюють підприємництво.
 2. Оформлення соцпакету. Віддалений співробітник має право на всі соціальні пільги та гарантії. Роботодавець на законодавчому рівні має забезпечити найманця робочою технікою, виплачувати лікарняні та відпускні, тощо.
 3. Виконання завдань у визначений термін. Віддалений працівник має виконувати завдання та доручення компанії точно у зазначені терміни. У нього є план роботи, якого він дотримується. Фрілансер ків здачі проєкту.
 4. Відповідність корпоративним стандартам. У штатного персоналу є певні норми та заборони, встановлені політикою компанії. Тоді як на фрілансера жодні норми не розповсюджуються, навіть якщо він виконує завдання для якоїсь компанії.
 5. Відсутність вільного вибору. У фрілансер більше можливості самостійно вибрати собі завдання, на відміну від віддаленого фахівця.
 6. Постійна робота. Фрілансер може мати робочі труднощі, в той час, коли оформлений співробітник завжди має навантаження та зарплатню.
 7. Робота на резюме чи портфоліо. Фрілансер завжди має дбати про власну репутацію. Адже клієнти часто приводять нових клієнтів, якщо задоволені виконаною роботою. Фрілансер може мати право включити до свого портфоліо власні роботи, виконані для відомих брендів (зазвичай, це обоговорюється завчасно). Тоді як дистанційний працівник у резюме запише лише партнерство з певною фірмою, а створені проекти вважаються власністю організації.

 

Хто такий фрілансер

Хто такий фрілансер

Фрілансерам називають вільного працівника (художника), який найчастіше сам пропонує свої послуги на спеціалізованих сайтах або через своїх знайомих. Фріланс охоплює багато різних спеціальностей, де можна спробувати свої сили:

 • бухгалтерія;
 • юриспруденція;
 • психологія;
 • дизайн;
 • реклама;
 • архітектура;
 • журналістика;
 • менеджмент;
 • програмування.

Особливої ​​актуальності набула професія в умовах пандемії, коли штатний склад стали скорочувати чи переводити людей на віддалену роботу. Тепер робота в інтернеті для багатьох — це основний дохід та великі можливості для розвитку.

Хто може стати фрілансером

Фрілансером може бути будь-який фахівець, який вміє надавати свої послуги онлайн. Для цього має бути відповідне обладнання: комп’ютер або ноутбук, мікрофон, навушники, веб-камера, а також відповідні сучасні програми для зв’язку з клієнтом і замовником.

 

Що має знати фрілансер

Що має знати та вміти фрілансер: спеціализації та напрямки роботи

Оскільки робота фрілансера відрізняється від звичайної тим, що доводиться працювати з технікою, необхідні спеціальні навички та знання. Ось які вміння знадобляться фрілансеру:

 • володіння комп’ютером та офісними програмами;
 • здатність грамотно розподіляти час та виконувати завдання своєчасно;
 • швидкий набір тексту;
 • постійний розвиток та вдосконалення.

З якого віку можна бути фрілансером

Вік у такій сфері не має великого значення. Для роботодавця важливі вміння спеціаліста та отриманий результат. А хто до нього може привести, студент чи пенсіонер, не так важливо. Є біржі, які вимагають досягнення повноліття, але й користувачі хитрують і вказують неправдиві дані.

 

Скільки можна заробити на фрілансі

Скільки можна заробити на фрілансі

Заробіток фрілансера залежить від його зайнятості, фаху, компетенції, досвіду роботи та впізнаваності спеціаліста. Наприклад, найбільш затребуваними у цій сфері є програмісти та розробники мобільних додатків, які на місяць отримують від 1000$ або від 150$ за один готовий проект. На другому місці стоять фахівці з маркетингу та просування: їхній дохід становить від 700$. Сисадміни можуть заробити 500$. А ті, хто працює з текстами (копірайтери, редактори, перекладачі), щомісяця отримують від 400$. Психологи, педагоги, коучи, маркетологи, методисти онлайн-курсів, які працюють у цій сфері, за одну консультацію можуть отримувати від 300$, а від курсів чи покупки розроблених методик — від 500$. Однак це лише початкові цифри. Професіонали своєї справи, які мають великий досвід та допомагають своїм клієнтам отримувати хороші прибутки, можуть отримувати за місяць кілька тисяч доларів.

 

Фріланс в різних країнах

З чого варто починати фрілансеру

Навіть із нуля можна стати фрілансером, якщо виконувати прості дії. Для початку необхідно визначитися, чим би ви могли займатися, тобто вибрати спеціальність. Зазвичай, з першого разу не виходить, і людина починає працювати, анприклад, копірайтером, потім вчиться на спеціаліста по рекламі чи програміста. Можна одразу здобути якусь професію, або в процесі навчання шукати перших клієнтів.

Крім того, фрілансер має освоїти роботу електронної скриньки, навчитися працювати з електронними документами, усіма необхідними програмами за фахом, відкрити рахунок у банку, зареєструватися в усіх відомих месенджерах. Перевагою буде ведення сторінок у соціальних мережах.

Навіть отримуючи перше замовлення, варто знати ціну за свої послуги. Для цього можна вивчити ринок та вирахувати орієнтовну вартість. Якщо замовника задовольняє відношення «якість виконаної роботи – її ціна», то можна поступово підвищувати ціни.

Однак варто пам’ятати, що високий дохід отримати не так просто, адже клієнти платять великі гроші перевіреним фахівцям, яким довіряють. Якщо ви тільк-но починаєте, то довіру можуть викликати приклади ваших робіт у портфоліо, кейси, особистий сайт, активний акаунт у соціальних мережах, де ви розповідаєте про те, як ви працюєте. Якщо у вас поки нічого із переліченого немає, просто складіть резюме, де зазначте, що ви вмієте, чим би могли бути корисними для замовника.

Пошук роботи на фрілансі: де брати клієнтів

Наразі в мережі багато варіантів для фрілансерів, які шукають роботу. Розглянемо найактуальніші з них.

Біржі фрилансу

Найперше, куди може звернутися фрілансер, це спеціалізовані сайти — біржі фрілансу. На таких ресурсах публікуються оголошення з пошуком персоналу та ви можете розмістити свою анкету. Найвідоміші біржі:

 • Freelancehunt;
 • Emon.io;
 • Upwork;
 • FL.

Соціальні мережі

Соцмережі — зручний майданчик для просування своїх послуг. Багато фрілансерів ведуть власні професійні блоги та рекламують свої послуги. Соціальні майданчики мають багато груп, де можна розмістити публікації або залишити коментарі про послуги під поблікаціями замовників, додавати нових підписників для збільшення шансів заробітку.

 

Пошук роботи на фрілансі

Сайти з вакансіями

можна відвідувати веб-ресурси, які щоденно виставляють посади для різних фахівців. Зручно те, що можна на спеціалізованих сайтах можна налаштувати фільтри, а також функцію, яка дозволяє автоматично отримувати сповіщення про надходження нових вакансій. Це такі сервіси пошуку роботи:

 • Work.ua;
 • Rabota.ua;
 • UA.Jooble.org;
 • OLX;
 • Trud.com;
 • Novarobota.ua;
 • Superjob.ua;
 • GRC.UA.

Форуми

На форумах постійно обговорюють різноманітні теми, нагальні питання, рекомендують фахівців. Ви можете зайти на форум, який відповідає вашій спеціальності, щоб знайти там собі замовників. Можливо, робота сама вас знайде.

Сарафанне радіо

Якщо у вас є друзі чи знайомі, які працюють у цій сфері, ви можете звернутися до них за допомогою. Вони можуть вам дати контакти потенційних роботодавців, рекомендувати вас як фахівців або поділитися своїми завданнями.

З якого віку можна працювати на фрілансі

Юридична сторона фрілансу

Ще кілька років тому у нашому законодавстві не було такого слова, як «фріланс». Але з початком пандемії такий вид роботи став дуже популярним і затребуваним, тому і закони переглядаються та доповнюються новими словами. Через те, що фрілансер не укладає договору з компанією, його діяльність не можна назвати офіційною. В Україні фріланс не є трудовими відносинами, а фрілансер працює у форматі «на себе».

Як легалізувати дохід фрілансеру

В Україні фрілансер має лише одну можливість узаконити свою працю — оформити ФОП (фізична особа-підприємець). У такому разі людина отримує переваги у вигляді страхового стажу та стає платником податків.

Чи потрібно фрілансеру сплачувати податки

Щоб у майбутньому не знати проблем із законом та мати можливість отримувати пенсію, фрілансер зобов’язаний сплачувати податки. Багато хто в такій професії відмовляється від встановлених державою платежів, тому що на збір йде досить велика сума. Однак сьогодні все більше фрілансерів оформлюють підприємницьку діяльність та сплачуюють податки.

 

Хто такий фрілансер

Фріланс у різних країнах

Фріланс поширений у багатьох країнах світу, лише умови праці та зарплати дещо відрізняються. Наприклад, у Франції та Норвегії дохід фрілансера нижчий за середній, проте він має можливість отримати медичну страховку. У Канаді існує Канадська профспілка фрілансерів, яка забезпечує різні пільги та захищає права працівників. В Україні фрілансери найчастіше працюють у сфері продажів, маркетингу, інфобізнесу, дистанційної освіти. Щоб захистити свій соціальний статус у державі такі люди можуть оформити ФОП. Вони сплачують податок на професійний дохід і у зручному форматі співпрацюють із державою.

Висновок

Якщо ви мрієте працювати на фрілансі, вам потрібно освоїти будь-яку інтернет-професію. Тоді ви матимете зручний графік та свободу вибору робочих завдань. головна умова успішного фрілансерства — постійне навчання, саморозвиток та самовосконалення, а також успішне просування у тому середовищі, де знаодяться потенційні клієнти.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar