Що таке ф’ючерс простими словами

Торгівля на біржі передбачає використання фінансових інструментів, таких як ф’ючерси. Це нове слово в нашій мові, і майже не знайоме більшості українців. Тому в статті розкажемо, що таке ф’ючерс, яке його значення та як він працює.

Зміст

ціна ф'ючерсів

Що таке ф’ючерс

Ф’ючерс — це угода між двома сторонами, яка зобов’язує продавця поставляти покупцеві основні активи (цінні папери, валюта, сировина) за попередньою визначеною ціною за певний період.

Наприклад, згідно з умовами ф’ючерсного договору, продавець має поставляти покупцю 100 тонн зерна за 300 доларів за тонну 25-го числа кожного місяця протягом 5 років. Своєю чергою клієнт повинен здійснити попередній платіж до певної дати.

Історія цього терміна

З англійської мови «ф’ючерс» перекладається як «майбутнє». У ф’ючерсній угоді учасники погоджуються лише з ціною та умовами доставки. Відповідно до такої угоди, покупець може виграти або програти. Цього ніхто не знає, оскільки неможливо визначити, як зміниться вартість основного надбання у майбутньому.

Ф’ючерсні ринки стали популярними в Америці ще в 19 столітті. Переважно торгівлю здійснювали сільськогосподарські товари та дорогоцінні метали. У 70-х роках XX століття нафтові продукти стали вигідними активами. Сьогодні активно використовуються ф’ючерси для продажу криптовалют.

Що таке ф'ючерс

Навіщо потрібні ф’ючерси

Є кілька причин, кому і навіщо потрібні ф’ючерси:

 1. Спекуляції та короткі терміни транзакції. Чимало інвесторів та торговців (незалежних торговців) наживаються коштом прибутку від ринкових особливостей.
 2. Торгівля у шорт (ставка за низькими цінами). Будь-який ф’ючерс можна продати в шорт без обмежень.
 3. Зменшення ризику. Такий фінансовий інструмент допомагає зменшити ризик втрати фінансів, оскільки ціна буде зафіксована у договорі.

Які бувають ф'ючерси

Які бувають ф’ючерси

Є два основних види ф’ючерсів:

 • Поставка — цей вид припускає, що в певну дату кожна зі сторін має виконувати свої зобов’язання. Покупець — купити товар та оплатити його, продавець — доставити зазначений товар. Якщо продавець відсутній під час доставки, біржа накладе на нього штраф.
 • Розрахування — між учасниками лише грошовими платежами без фізичної доставки товарів. Ціна активу відповідає фактичній даті виконання. Цей вид часто використовується для спекулятивних цілей.

У першому випадку клієнт отримує актив, вказаний у договорі. У другому — прибуток або збиток обчислюються в кінці ф’ючерсів.

Ф’ючерси поділяються на групи за видом активів:

 • Товарні ф’ючерси: нафта, природний газ, вугілля, кукурудза, пшениця.
 • Запас на індексах.
 • Ф’ючерси на валюту: євро, долар, рубль, британські фунти.
 • Дорогі метали: золото, срібло.
 • Цінні папери: облігації, акції.

Найвідоміші ф’ючерси — Brent (нафтовий бренд) та Binance (біржа похідних криптовалют). Це вигідна відповідальна торгівля з високою ліквідністю.

Чим ф’ючерс відрізняється від інвестицій

Інвестиції — це довгострокова інвестиція для отримання прибутку. Ф’ючерси дуже відрізняються від класичних інвестицій, де інвестор інвестує гроші в цінні папери реальних компаній. Ф’ючерсна торгівля — популярний тип обмінних операцій. Але варто розрізнити концепцію довгострокових інвестицій і, як іноді ф’ючерси називають короткотермінові спекуляції. Наприкінці ф’ючерсного договору клієнт може отримати не лише прибуток, але й збитки.

Ф’ючерси відрізняються від інших виробничих фінансових інструментів:

 1. Неможливістю впливати на діяльність організації, з якої вони придбали ф’ючерси, можна здійснити лише з акціями.
 2. Завданням споживача — купувати ф’ючерси дешевше і продати дорожче.
 3. Обмеженням тимчасових рамок договору. Існує термін виконання, внаслідок якого отримують прибуток або збиток. Ви не можете придбати ф’ючерси й не використовувати його.
 4. Відсутністю купонів або дивідендів.

Специфікація ф'ючерсів

Чим корисні ф’ючерси

Попри те, що багато хто до ф’ючерсів має обережне ставлення, досвідчені бізнесмени знають свої позитивні аспекти. Переваги ф’ючерсів для підприємців:

 • Використання ф’ючерсних договорів для спекуляцій у напрямках ціни основного активу.
 • Хеджування (відкриття додаткових транзакцій) вартості сировини або продуктів, щоб захистити себе від несприятливих коливань ринку.
 • Внесення тільки частини суми до брокера.
 • Безплатне кредитне плече — співвідношення між особистими фондами інвестора та запозиченими коштами постачальника.

Але у разі подачі заявки на ф’ючерси договір також має враховувати недоліки:

 • Ризик втрати суми, що перевищує початкову безпеку, оскільки ф’ючерси використовують кредитне плече.
 • Ризик упущення сприятливої ​​динаміки цін.
 • Обіцянка може бути вигідною, і в такий спосіб збільшувати витрати.

Як працюють ф’ючерси

Ф’ючерси купують і продають на біржах за конкретною ціною, яка періодично змінюється. Основна мета торгів — заробіток інвестора на різниці. Ф’ючерсні угоди — це відповідальність обох сторін, а біржа виступає гарантом.

Торгівля в певних термінових розділах проходить на біржі. Для цього інвестору потрібен брокерський рахунок та торговий термінал. Коли інвестор купує ф’ючерси, біржа заморожує суму угоди за всіма рахунками. Якщо кошти відсутні, брокер має додати відсутню суму та в процесі контролювати, як клієнт поповнює рахунок. Якщо під час маржинальної торгівлі котирування пішли на спад, трейдер зазнає збитків. Витрати зменшують розмір маржі. У разі досягнення критичного значення трейдер отримує повідомлення від брокера про поповнення рахунку. Це повідомлення називається Margin Call. Трапляється, що угода закривається брокером за ринковою ціною.

Неодмінною умовою ф’ючерсу є експірація — виконання обов’язків за контрактом.
Експірація встановлюється крайньою датою постачання товару та розрахунку.

Ф'ючерс - це що таке

Специфікація ф’ючерсів

Специфікація є ключовим моментом у ф’ючерсних операціях. Це документ, який схвалює обмін, де умови завершеного ф’ючерсів прописані. У документі може написати наступні моменти:

 • назва договору;
 • скорочене найменування;
 • тип договору;
 • розмір і вартість основного активу;
 • дата постачання;
 • дата завершення специфікацій.

Як ціна ф’ючерсів залежить від ціни основного надбання?

Оскільки ф’ючерсна транзакція є обмінним продуктом, їхні ціни залежать від вартості основного активу. Це, своєю чергою, залежить від ринкової ситуації. Інші показники активу є стандартними (термін постачання, обсяг продукту в лоті, якість, бренд). Покупець та продавець отримують зобов’язання щодо виконання договору в певний період. Ціна самого активу може змінитися, але це не вплине на умови майбутнього.

Є дві основні закономірності, які впливають на цінову політику:

 • Основна частина часу ф’ючерсів відрізняється від значення основного активу.
 • До підходу до дати виконання ціна ф’ючерсів практично прирівнюється до ціни основного активу.

Ф’ючерси в цьому випадку — це прогнозована ціна, на яку впливає багато факторів.

Чим корисні ф'ючерси

Висновок

Ф’ючерсний ринок величезний. Це пов’язано з тим, що він ліквідний та корисний для багатьох. Учасники договору використовують лише частину суми угоди та отримують додаткові можливості для різних стратегічних дій.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar