Що таке фемінізм простими словами

Сьогодні жінка може робити вдалу кар’єру, будувати власний бізнес, стояти пліч-о-пліч на лінії фронту з бійцями-чоловіками ЗСУ, займати високі посади в провладних кабінетах. Однак так було не завжди. Якихось ще років 100-200 тому вважалося, що основне завдання жінки у цьому світі легко вписується у три літери «K»: Kinder, Küche, Kirche (діти, кухня, церква). І те, що наразі жінки на рівні з чоловіками отримують освіту і працюють, можливе лише завдяки теорії фемінізму. Чи дійсно фемінізм виступає лише за права жінки, принижуючи значення чоловіка у суспільстві, які особливості цього суспільного явища і чи бувають чоловіки-феміністи, розглянемо у цій статті.

Зміст

принципи фемінізму

Що таке фемінізм

Фемінізм — це міждисциплінарний підхід до питань рівності та справедливості, заснований на гендері, гендерному самовираженні, гендерній ідентичності, статі та сексуальності, як вони розуміються через соціальні теорії та політичну активність. Історично фемінізм еволюціонував від критичного вивчення нерівності між статями до тоншого акценту на соціальних та перформативних конструкціях статі та сексуальності.

Для різних людей фемінізм означає різні речі. Багато людей наразі сприймають це явище як боротьбу жінок за свої права, де чоловік пригнічений та принижений. Але така думка є досить хибною і ґрунтується вона тільки на недостатньому розумінні сутності теорії. Насправді фемінізм — це все ґендери, які мають рівні права та можливості. Мова про повагу різноманітного жіночого досвіду, самобутності, знань та сильних сторін, а також прагнення дати всім жінкам можливість повністю реалізувати свої права. Йдеться про вирівнювання ігрового поля між статями та забезпечення того, щоб різні жінки та дівчатка мали однакові життєві можливості, доступні хлопчикам та чоловікам.

Щоразу, коли виникають стереотипи, об’єктивація, порушення прав людини або інтерсекційне пригнічення, це проблема фемінізму.

види фемінізму

Види фемінізму та їх відмінності

Існує кілька основних видів фемінізму:

 • Ліберальний – виник в США, про нього вперше заговорили на конференції у 1848 році, де чоловіки та жінки розбирали нагальні проблеми. Вони обговорювали питання про жіночу освіту для всіх верств населення, свободу вибору професії та можливості розлучитися. Феміністки розглянули майже усі галузі людської діяльності: юридичну, політичну, громадську тощо.
 • Марксистський – різновид пов’язаний з Німеччиною та такими іменами як Клара Цеткін, Лілі Браун, Олександра Коллонтай. Активістки вважали, що для знищення утисків жінок необхідно зруйнувати капіталістичну систему загалом. І єдиний вихід здійснення задуманого – революційні повстання.
 • Соціалістичний – відрізняється від марксистського тим, що соціалістичні феміністки не бачили шляхів розв’язання проблем у викоріненні капіталізму, а хотіли перебудувати становище, що склалося на всіх рівнях життєдіяльності.
 • Радикальний — прагне виправити соціальну організацію суспільства, а саме систему патріархату. Радикальні феміністки не бажають перебувати під чоловічим пануванням та організовували спеціальні рухи для протесту.

фемінізм в україні

Принципи фемінізму

Розвиток феміністичного руху керується такими основними принципами:

 1. Делегування влади.
 2. Самоконтроль власної поведінки.
 3. Підтримка феміністичного руху.
 4. Фемінізм для всіх.
 5. Немає справедливості без ґендерної справедливості.
 6. Так різноманітності.
 7. Безпека понад усе.
 8. Підтримуюче середовище кожному.
 9. Свобода самовираження
 10. Викорінення гендерного насильства.

Основні ідеї фемінізму

 • Боротьба за безпеку. Це стосується домашнього, сексуального насильства, переслідування та домагань на роботі, застарілих насильницьких звичаїв деяких культур, наприклад, жіноче обрізання).
 • Благополуччя. Передбачає гідне ставлення на роботі, рівна з чоловіками заробітна плата, повага до жіночої праці поза робочим часом.
 • Свобода. Гендерні стереотипи, що склалися у суспільстві, протистояння побутовому сексизму, репродуктивному насильству (заборона на аборт), критика дівчат (стандарти й канони краси), сексуальна експлуатація, захист прав індивідуальності.

Останній пункт дуже близько стикається з темою трансгендерності. Саме феміністки торкнулися теми транссексуальності й висловили свою позицію про те, що кожен має право самостійно обирати, ким бути та стати.

фемінізм що таке

Історія виникнення та розвитку фемінізму

Вперше термін з’явився у 1970-х роках у Франції й означав жіночу свободу та емансипацію. У 1882 році Юбертін Оклер, провідна французька феміністка і борець за виборче право жінок, використовувала термін «феміністка», щоб назвати себе та інших, хто бореться за свободу жінок. У 1892 році конгрес у Парижі був названий «феміністським». Це започаткувало ширше поширення цього терміну в 1890-х роках, коли його почали використовувати у Великій Британії, а потім в Америці, починаючи приблизно з 1894 року.

історія виникнення та розвитку фемінізму

Етапи розвитку

Фемінізм розвивався поетапно, і кожен етап має наслідки.

 • Перша хвиля відбулася у ХІХ столітті. Феміністки по всій Європі та Америці влаштували масові збори та розв’язували питання про юридичне право, а саме про голосування на виборах.
 • Друга хвиля припала на середину XX століття, акцентом якої була боротьба за фактичні права жінки. Феміністки критикували ідею, що жінка має бути домогосподаркою і не мати змоги досягти успіху у кар’єрі.
 • Третя хвиля почалася наприкінці XX століття і торкнулася особистісних проблем (сексуальної дискримінації та об’єктивізації).

сучасний фемінізм

Сучасний фемінізм

Існує поширена помилка, що феміністки – це зворотні сексисти. Проте, на відміну від сексистів-чоловіків, які пригнічують жінок, феміністки не прагнуть пригнічувати чоловіків. Швидше, вони прагнуть рівної компенсації, можливостей і поваги незалежно від статі.

Мета фемінізму — створити рівність, яка необхідна для створення рівних умов гри, щоб гарантувати, що нічиї права не порушуються через такі фактори, як раса, стать, мова, релігія, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність, політичні чи інші переконання, національність.

Фемінізм в Україні

Перші феміністичні рухи в Україні з’явилися після незалежності. Жінки об’єднувалися у групи для захисту своїх прав та з метою відстояти ідеологію про привілеї та становище у суспільстві, на які не має впливати статева приналежність. У Києві було створено закриту організацію «FEMEN», яку заборонили у 2013 році.

Найвідомішою людиною в Україні, яка активно виступає за права жінок, є відома українська телеведуча Маша Єфросініна. Вона – громадська діячка, ідейний натхненник масових заходів, актриса та Почесний посол ООН у галузі народонаселення. Марія організовує майстер-класи, зустрічі, вебінари, щоб розповісти про жінку та її світ, позбутися кліше суспільства, знайти внутрішню енергію та сили для досягнення поставлених цілей.

фемінізм

Чого добився фемінізм

Завдяки історичним подіям, феміністки досягли того, що жінки мають такі самі права, як і чоловіки. Вони мають право на голосування, вищу освіту, обіймати будь-які посади та займатися будь-якою справою, право на декретну відпустку та додатковий час для догляду за дитиною, розвивати жіночу солідарність і на телебаченні вільно транслювати ідеї фемінізму. За останні роки було створено велику кількість законопроектів, найважливішим серед яких є Закон «Про домашнє насильство».

Шанувальників феміністичного руху в Україні стає все більше, завдяки молоді. Покоління міленіалів та зумерів толерантніші до цієї теми, тому наразі про це частіше говорять. Проте й досі в українському суспільстві існує статева дискримінація, яка виражається у побутовому насильстві та меншій заробітній платі жінок-фахівців, які обіймають ті ж самі посади, що й чоловіки. В інших країнах та культурах також залишилися антигуманні традиції: примусовий шлюб, обрізання жіночого статевого органу клітора для придушення сексуальності, заборони та засудження абортів.

що добився фемінізм

Чи всі жінки феміністки

Не всі жінки феміністки. Фемінізм – це вибір. Кожна жінка має сама обирати, бути їй домогосподаркою, будувати власний бізнес чи підійматися кар’єрною драбиною. Не всі жінки хочуть, щоб їх називали феміністками. Тому що в суспільстві склався стереотип, що це така собі агресивна жінка, яка часто виступає з оголеним тілом і досить аморальна.

Чи можуть чоловіки бути феміністами

Багато чоловіків вважають себе феміністами та беруть активну участь у підтримці жіночих прав. Це союзники та однодумці жінок, які поділяють феміністичні погляди.

Висновок

Фемінізм — поняття, яке зустрічалося ще в епоху Просвітництва, на жаль, є й у сучасному світі. Однак боротьба за права жінок протягом століть все ж має певні результати. Жінка сьогодні має повагу у суспільстві, має можливість відстоювати свої права та не залежати від інших.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar