Ексгібіціонізм: що це таке і як його лікувати

Науці відомо безліч психічних розладів людини, одним із яких є ексгібіціонізм. Кого називають ексгібіціоністом, чому виникає і як проявляється ця патологія, розглянемо у статті.

Зміст

Види ексгібіціонізму

Що таке ексгібіціонізм

Ексгібіціонізм — це відхилення від норми у поведінці, що характеризується демонстрацією оголеного тіла незнайомцям. Люди з таким психічним розладом досягають сексуального задоволення, показуючи іншим свої статеві органи.

Види ексгібіціонізму

Існує два основні види ексгібіціонізму:

  • Хибний. Патологія проявляється хуліганською поведінкою в алкогольному чи наркотичному сп’яніння, або як ознака соціальної неадекватності. Вчені не вважають, що цей вид є проявом психічного розладу.
  • Справжній. Таке психічне захворювання має порушення сексуальних преференцій (переваг). Під час оголення людина повністю втрачає контроль за собою, несвідомо виконуючи дії. Часто цей вид патології пов’язують із серйозним емоційним потрясінням у дитинстві чи підлітковому віці, яке переніс хворий. У такому разі захворювання може проявлятися періодично, коли людина має нормальний тип поведінки, але час від часу у неї проявляються загострені симптоми розладу.

Хто такі ексгібіціоністи

Ексгібіціоніст — це людина з порушеннями психіки, яка має девіантну (що відхиляється від прийнятих норм) поведінку в суспільстві. Серед ексгібіціоністів найбільше чоловіків. Вони демонструють свої статеві органи стороннім або мастурбують у громадських місцях.

Хто такі ексгібіціоністи

Причини виникнення ексгібіціонізму

Ексгібіціоністам подобається спостерігати, як перехожі реагують на їхню поведінку. Вони вловлюють переляк, подив, інтерес людей, і кожна емоція дарує їм особливе сексуальне задоволення. Така патологічна багатогранна форма розладу особистості виникає з певних причин. Перерахуємо найвідоміші приводи до ексгібіції.

Психологічна травма у жертви

Справжній ексгібіціонізм часто виникає як наслідок важкою психологічної травми у дитячому чи підлітковому віці. Психологічне та фізичне насильство — перші причини виникнення розладів. У дитини можуть відбутися порушення психіки, якщо, наприклад, хтось із його знайомих часто демонстрував йому своє оголене тіло або вступав з нею у статевий зв’язок.

Страх кастрації та ексгібіціонізм

Вивченням кастраційної тривоги вчені займалися ще ХІХ столітті. Коли за часів вікторіанської епохи батьки у вигляді покарання погрожували своїм дітям відрізати статевий орган. Таку кару передбачали найчастіше за певні сексуальні дії, наприклад, мастурбацію. Проте навіть сьогодні у світі є люди, які й досі залякують своїх дітей кастрацією. У такий спосіб з дитинства чи підліткового віку у людини виникає страх кастрації. В такому випадку оголення перед незнайомцями є одним із способів боротьби з власними комплексами.

Прояви ексгібіціонізму у жінок та дівчат

Жіночий ексгібіціонізм проявляється демонструванням власного оголеного тіла іншим у громадських місцях. Захворювання у жінок може виникнути на тлі травм у минулому. Це могло бути домашнє насильство, згвалтування, серйозні сексуальні потрясіння. Однак якщо дівчина влаштовує таку своєрідну маніфестацію, це не завжди є підставою говорити про захворювання. Можливо, у такий спосіб вона просто хоче привернути увагу до себе чи проблем інших людей.

Прояви ексгібіціонізму у жінок та дівчат

У чому небезпека ексгібіціонізму

Для сторонніх людей зустріч на вулиці з ексгібіціоністом майже завжди є безпечною. Максимум, що можна побачити, це оголення статевих органів чи мастурбація. Однак трапляються і такі випадки, коли хворий налаштований агресивно, нападає на жертв та ґвалтує їх. Для дітей такі люди безперечно є загрозливими, адже дитяча психіка точно не готова спостерігати за діями сексуального характеру. Тому батьки мають слідкувати за тим, щоб їхні діти за можливості уникали таких зустрічей.

Кримінальна відповідальність за ексгібіціонізм

За «голе дефіле» на публіці людину можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Правоохоронці вважають це неповагою до оточуючих, що виражається в аморальних діях. З юридичного боку розцінюється як хуліганство. Покараним за такі дії можу бути громадянин, який досяг 16-річного віку. Види покарання за злочин: громадські роботи, штраф, виправні роботи, арешт, обмеження чи позбавлення волі. У деяких ситуаціях винні зобов’язані відшкодувати збитки, завдані жертвам.

Кримінальна відповідальність за ексгібіціонізм

Лікування ексгібіціонізму

Психічний розлад можна вилікувати кількома способами:

  • Психотерапія, групи підтримки та селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну.
  • Антиандрогенні препарати.

Перший метод лікування передбачає роботу психотерапевта та психолога. Дуже рідко пацієнт погоджується на терапію добровільно, найчастіше доводиться лікувати примусово. Паралельно з консультаціями фахівців, хворий мусить відвідувати групи підтримки, де люди розповідають власні історії про шлях та причини того, чому почали публічно демонструвати геніталії. Пацієнти мають вживати антидепресанти, які знижують рівень тривожності та можуть подолати розлади.

Якщо попередня методика лікування не має належного ефекту, лікарі призначають спеціальні ліки, які знижують рівень тестостерону та зменшують лібідо. Під час прийому антиандрогенів пацієнт перебуває під повним контролем фахівців, оскільки препарати можуть негативно вплинути на вироблення інших гормонів та призвести до розладу деяких органів (наприклад, печінки). Відсоток рецидивів високий. Людині необхідно після лікування не припиняти роботу із психологом.

Що робити, якщо ви чи ваша дитина зустрілися зі збоченцем на вулиці

Поясніть своїй дитині, що для ексгібіціоністів дуже важлива реакція людини. Тому варто поводитися максимально природно, не реагувати бурхливо на прояви збоченця. Обійти та не наближатися близько. Запам’ятати прикмети та повідомити в поліцію координати місця, де сталася пригода. Якщо дитині загрожує небезпека, кликати на допомогу та привертати увагу оточуючих.

Ексгібіціонізм прирівнюють до одного із видів сексуального насильства. Ексгібіціоністу потрібна допомога і термінові втручання медичного характеру.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar