Що таке девальвація: причини та наслідки

З тих пір, як світові валюти відмовилися від золотого стандарту і дозволили своїм обмінним курсам вільно коливатись по відношенню одна до одної, сталося багато випадків девальвації валюти, які завдали шкоди не лише громадянам залученої країни, а й прокотилися по всьому світу. Що ж таке девальвація, які її причини та наслідки, розглядаємо у статті.

Зміст

відміннсть девальвації від інфляції

Що таке «девальвація» простими словами

Девальвація – це спосіб уряду щодо зниження обмінної вартості валюти по відношенню до золота та курсів інших валют. Слово запозичене з латинської мови, де «de» означає «зниження», а  «valeo» («вартість»).

Багато країн, які мають фіксований обмінний курс, часто використовують девальвацію як інструмент кредитно-грошової політики для контролю попиту і пропозиції.

У чому суть девальвації

По суті девальвація є тим самим, що знецінення грошей по відношенню до іноземних валют. Якщо розглядати офіційну версію визначення, що склалася історично, то це — зниження золотого утримання грошей. Таке тлумачення було актуальним, поки паперові кошти підтримувалися захистом дорогоцінних металів.

Країни використовують девальвацію для збільшення експорта через зниження вартості валюти, яка надходить у країни, що імпортують товари, а також скорочення торгового дефіциту та зниження вартості відсоткових платежів щодо державного боргу. Негативні наслідки девальвації містять посилення невизначеності та світовому ринку та створення напруженості між іншими конкуруючими країнами.

Наочний приклад економічного процесу: ситуація з українською гривнею у 2014 році. На початок року офіційний курс долара становив 12 гривень. Через рік американську валюту можна було купити по курсу 25 гривень. Тобто долар подорожчав вдвічі. Підставою для цього стала революція (Євромайдан) в Україні.

Відмінність девальвації від інфляції

Багато хто плутає поняття «інфляція» з «девальвацією». Перший термін відносять більше до економічного показника купівельної спроможності (скільки споживач може придбати товарів та послуг у певних умовах). Другий має відношення до іноземних грошових одиниць. По суті обидва пояснюють зміни купівельної спроможності. Часто девальвація стає причиною державної інфляції та навпаки. Але іноземні валюти також піддаються інфляції, тому обидва процеси існують окремо.
причини виникнення девальвації

Види девальвації

Існує кілька видів знецінення національного курсу:

 • Офіційний. Уряд зважає на знецінювання державного грошового знака і обмірковує шляхи вирішення проблеми. У такому разі ЦБ відкрито заявляє про знецінення валюти, яка поступово виводитиметься з обороту або обмінюватиметься за чинним курсом.
 • Прихований. Держава вилучає з обороту гроші, які знизили свою вартість, протягом тривалого часу. Цей поступовий процес для мешканців непомітний.
 • Контрольований. Державний центральний банк уповільнює процес девальвації національного грошового знака та утримує його ціну на певний період.
 • Неконтрольований. З таким процесом держава не може впоратися. Заходи, якими вона намагається утримати зниження вартості нацвалюти, не дають належного результату. Економічна ситуація стає некерованою. Такий вид зустрічається найчастіше.

види девальвації

Причини виникнення девальвації

Приводами для девальвації є як внутрішньоекономічні процеси в країні, так і зміни у світовій економіці. Результат може бути несподіваним чи запланованим фінансовими державними регуляторами. Ось основні процеси, що призводять до знецінення національної валюти:

 • Криза у зовнішньоторговельній рівновазі держави. У разі переваги імпорту (ввезення з-за кордону) над експортом (вивозом) виникає дефіцит коштів. У разі доходу від продажу товарів зарубіжних країн неспроможна покрити витрати на купівлю закордонної продукції. Баланс можна відновити за допомогою девальвації центрального банку чи міністерства фінансів.
 • Підвищення рівня ціни внутрішньому ринку (інфляція). Цінове зростання на товари в країні призводить до знецінення валюти. Може статися і взаємозворотний процес, коли девальвація грошового знака призводить до підвищення вартості продукції державі.
 • Ревальвація. Такий регулюючий процес характеризується штучним підвищенням національної грошової одиниці. Здійснюється на офіційному рівні та служить для боротьби з інфляцією. Такий метод збільшення використовують для зміцнення національної валюти. Після врегулювання економічної ситуації держава штучно знижує фінансовий курс.
 • Зниження ціни на сировину. Ціна може знизитися на енергоносії, дорогоцінний метал та інші товари, важливі для експорту. Таке явище супроводжується емісією (вилученням) коштів без забезпечення, і як наслідок – знецінення.
 • Біржовий ажіотаж у зв’язку з погіршеннями в економічному, фінансовому та політичному плані. Учасники фондових ігор масово скуповують одні лоти та відмовляються від інших. Так може постраждати цінність якоїсь валюти.

що таке девальвація простими словами

Приклади девальвації

Майже в кожній країні відбувався процес девальвації, який дозволяє вирішити економічні питання. Наведемо кілька наочних прикладів фінансових реформ.

Девальвація у СРСР

У країні зафіксовано багато фактів процесу зменшення золотого змісту нацвалюти на законних підставах. Однією з перших історичної девальвацією було проведення фінансової реформи у середині ХІХ століття. На той момент існували асигнації (розрахункова грошова одиниця), які відповідали 3,5 курсу рубля за срібний рубль. Їх замінили кредитними квитками за номінальною ціною. Таку короткочасну стабільність державної валюти досягнуто за допомогою девальвації, де власники асигнацій втратили більше трьох рублів за одну грошову одиницю.

Через 50 років після відкритої девальвації виникла потреба у прихованій. Вона виражалася у обміні кредитних квитків на золоті монети зі зниженим золотим змістом рубля.

У Радянському Союзі було проведено реформу старих грошових знаків. Купити нові можна було переплативши у 10 разів дорожче. Так було досягнуто збільшення золотого змісту рубля.

Девальвація в Республіці Білорусь

У 2009 році в Республіці Білорусь було знижено показник білоруського рубля на 20% по відношенню до американської валюти. Паралельно Національний банк розпочав розрахунок курсу державної валюти, щоб урегулювати співвідношення до «твердих» валют.

Через два роки в країні було знижено курс на 56% за підсумками торгів на єдиній сесії валютно-фондової біржі. Сукупність девальвованих у державі становить майже 200 %.

Девальвація у Казахстані

Одночасно з першою девальвацією у Білорусі такий процес виник і у Казахстані.

Через 5 років було припинено роботу автодилерів та сайтів великих інтернет-магазинів, закрилося багато обмінних пунктів. Почалися мітинги та збори підписів за імпічмент президента, але сайт із петиціями заблокували. Після масових протестів глава держави заявив, що девальвація країні не загрожує, і на той момент це був вимушений захід. Через деякий час було скасовано валютний коридор (межі коливання курсу), у державі тимчасово існував вільний плаваючий курс валюти Казахстану – тенге. Завдяки збільшенню обсягів на експорт уряд зміг утримати стабільність показників.

приклади девальвації

Девальвація у США

Навіть жорсткі валюти не застраховані від зовнішніх факторів, які можуть вплинути на їхнє значення. Так у ХІХ столітті в країні не вистачало золотого запасу для забезпечення обсягу випущених коштів. Настала економічна криза. Долару довелося знизити ціну, і така ситуація тривала до 30-х років XX століття.

Девальвація у Європі

У європейських країнах зниження курсу виникало нечасто через створення у 2010 році спеціального органу Європейського фонду фінансової стабільності, який контролює всі грошові процеси. Але до існування ЄФФС в деяких державах відбувалася девальвація. Так після Великої депресії постраждали бельгійський, швейцарський та французький франк.

Наслідки девальвації

Девальвація може мати позитивні та негативні наслідки. Розглянемо докладніше.

Переваги:
 • Активізація експорту — експортер під час обміну вивезеної іноземної валюти на свою знецінену валюту отримує девальваційний дохід;
 • Збільшення попиту та пропозиції на вітчизняну продукцію у країні;
 • Зменшення витрат золотовалютних держави;
 • Підвищення прибутку для національної економіки.
 • Усіх цих заходів можна досягти, вибудувавши чіткий робочий план. Однак трапляється, що процес негативно впливає на економічне становище.
Недоліки:
 • Втрата довіри до знеціненої валюти.
 • Підвищення вартості на імпорт, що призводить до обмеження на товари, і як наслідок, імпортозаміщення. У такому випадку страждає населення та підприємства, які купують іноземну сировину, обладнання, технології.
 • Знецінення збережень у національній валюті, яке створює ажіотаж на зняття коштів з банківських депозитів.
 • Зріст темпу інфляції – виробники змушені підвищити ціни на внутрішньому ринку, що може призвести до зниження купівельної спроможності країни.
 • Ризик для бізнесу, що загрожує великою небезпекою в кризовий період.
 • Погіршення доходів населення, і як наслідок – зниження купівельної активності.

Негативних сторін набагато більше, і вони можуть серйозно підірвати економіку країни.
у чому суть девальвації

Як підготуватися до девальвації

Жодна держава не застрахована від девальвації. Однак до процесу можна підготуватись.

Девальвація та кредити

Знецінення валюти безпосередньо вплине на кредитні кошти. Під час падіння реальних доходів банки посилюють вимоги до позичальників. Отримати кредит у такий період стає складніше. З поточними контрактами ситуація непроста: валютну позику стає обслуговувати складніше.

Найчастіше питання, яке виникає: що буде при девальвації з банківськими депозитами? Вони перебувають у незахищеному становищі від інфляції. Вийти зі становища можна створенням мультивалютного вкладу, де падіння однієї валюти компенсується зростанням іншої.

Девальвація та нерухомість

Для збереження своїх заощаджень чудово підходить придбання нерухомості. Такий товар під час девальвації піднімається в ціні, а люди, боячись наступного етапу можливої ​​інфляції, не зможуть придбати бажане житло за доступною ціною.

наслідки девальвації

Девальвація та заощадження

Є кілька порад, які допоможуть зберегти заощадження:

 • Постійна купівля стабільної іноземної валюти для усереднення курсу.
 • Придбання нерухомості чи автомобіля.
 • Внесок у захисні активи – дорогоцінні метали або акції золотодобувних організацій. Цей спосіб не стосується прикрас: продаж за ціною покупки є скрутним.

Необов’язково чекати якихось економічних переворотів у країні: зберігайте, накопичуйте та примножуйте кошти незалежно від обставин.

Висновок

Девальвація – процес знецінення валюти, до якого потрібно бути готовим завжди. Тепер ви не тільки підвищили свою фінансову грамотність, але й знаєте, як застрахувати себе від втрат, а в деяких випадках навіть отримати вигоду.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar