Що таке депресія

На депресивний стан мало хто звертає належну увагу, а між іншим це велика помилка. Постійно пригнічений настрій призводить до порушень звичних життєдіяльних процесів і врешті-решт — до хвороби. У статті ми поговоримо про депресію, види, причини та методи боротьби.

Зміст

Що робити з депресією

Що таке депресія простими словами

Депресія — це психічне захворювання, яке впливає на активність людини та її інтерес до  власного життя й навколишнього світу. У хворого втрачається здатність радіти життю, йому стає складно приймати рішення, з’являються схильності до негативних виходів із будь-якої ситуації. Така поведінка потребує термінового медичного втручання.

Статистика депресії

Статистичні дані Всесвітньої організації охорони здоров’я показують такі цифри: за останні роки до медичних закладів звернулося понад 250 мільйонів пацієнтів із депресією. Щорічно від негативного впливу розладу вмирають приблизно 850 тисяч людей. Захворювання схильні підлітки та молоді люди віком від 17 до 35 років.

Чому виникає депресія

Депресія пов’язана з порушеннями центральної нервової системи, тому захворювання може виникнути з різних причин. Розглянемо основні науково доведені причини виникнення депресивного стану.

Біологічні причини

 • Генетична схильність: майже у всіх пацієнтів були родичі родичі, які страждають на депресію.
 • Гормональний збій: у людей, яких порушена нейроендокринна система, а саме робота гіпоталамуса, надниркових залоз, щитовидної залози та гіпофіза, спостерігається схильність до психічного розладу.
 • Побічні захворювання: спостерігається у пацієнтів, яких діагностували пухлини головного мозку, ВІЛ/СНІД, Хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, які пережили інсульт, схильні до пригніченості.

Жіноча депресія

Психологічні причини

 • Емоційно-вольові складові: постійний стрес, подразнення, зниження когнітивних здібностей, підвищена вразливість, страхи.
 • Психологічні травми: втрата близької людини, зіткнення зі стихійним лихом (землетрусом, торнадо, повінь, пожежа), конфлікти з рідними, жорстоке поводження в дитинстві та підлітковому віці, зґвалтування, побиття, розбій, війна, тривале перебування в окупації чи у полоні.

Соціальні причини

До соціальних причин відносяться всі зовнішні фактори, що впливають на людину. Це може бути втрата роботи чи робочі проблеми, розлучення, конфлікти з партнером, війна, нестабільний стан у державі. Люди, які ведуть пасивний спосіб життя, мають підвищену тривожність та інші психічні розлади, схильні захворіти на депресію.

Види та етапи депресії

Депресія як захворювання може проявитися у кожної людини будь-якого віку та статі. Тому варто розглянути перебіг хвороби у чоловіків, жінок та в різних обставинах.

Депресія у чоловіків

Чоловіча депресія спостерігається рідше ніж жіноча. Але у чоловіків цей стан несе велику загрозу для їхнього життя та здоров’я. За статистикою, чоловіки найчастіше закінчують своє життя самогубством.

Викликати депресію у чоловіків може будь-яка психологічна чи соціальна причина. Часто психологічний розлад пов’язують із віковими особливостями. Так у чоловіків після 40 років на фізіологічному та на психоемоційному рівні відбуваються зміни. Вони знижують рівень певних гормонів (тестостерону, пролактину), деякі фізіологічні показники починають погіршуватися. Ці процеси посилюють супутні проблеми зі здоров’ям, генетичні чинники чи негативний вплив довкілля. Так може постраждати сексуальна функція. Чоловіки почуваються невпевнено та неповноцінно.

Для інших це період підбиття життєвих підсумків. Якщо чоловіку недостатньо того, що він має на певному етапі, у нього може розвинутись почуття незадоволеності і, згодом, депресія. Іноді чоловік намагається реалізувати себе та намагається зробити все те, що йому не вдавалося за попередні роки. У такому випадку ситуація посилюється ефектом максималізму та одержимістю, що також спричиняє розвиток депресії.

Депресія у жінок

За своєю природою жінки емоційніші, тому й жіночу депресію діагностують частіше. Захворювання може виникнути у 30, 40 і 50 років. Це своєрідні переломні моменти, коли жінка озирається назад для визначення вже пройдених етапів. Спогади, помилки, недомовленості та недосконалі вчинки можуть призвести до депресії. У жінок хвороба розвивається стрімко, тому варто вчасно виявити проблему та звернутися до фахівця.

Післяпологова депресія

Післяпологова депресія

Післяпологова депресія — серйозний клінічний діагноз, симптоми якого впливають як на жінку, а й у дитини. Жінка зазнає сильного стресу, а дитина це відчуває. Єдиний доступний спосіб розповісти, що йому не подобається стан мами, це плач, що ще більше вибиває молоду матір з колії.

Перепади настрою після пологів зумовлені гормональними змінами та перебудовами організму. Психологи відзначають, що у багатьох матерів проявляється депресія через життєдіяльність, що змінилася, у зв’язку з народженням дитини. У жінки з’являються інші обов’язки, а її будні перетворюються на «день бабака» — щоденне виконання однакових завдань. Така монотонність призводить до зневіри та зниження настрою. При важких затяжних стадіях потрібна термінова консультація фахівця.

Депрессія при алкоголізмі

Такий розлад можна спостерігати у багатьох людей, які зловживають алкоголем. Це підтверджується тим, що вживання великої кількості алкоголю призводить до того, що мозок починає сприймати реальність по-іншому. Людина починає відчувати тугу, розчарування, власну непотрібність та марність. Спиртні напої почуття лише посилюють. Тому дуже часто люди чинять суїцид в алкогольному сп’янінні.

Сезонна депресія

Спостерігається у людей у певні сезони. Найчастіше в осінньо-зимовий період, коли їм не вистачає сонячного світла, вітаміну D, через що збільшується вироблення гормону мелатоніну (гормону сну), що регулює ритми життя. Іноді сезонну депресію пов’язують із появою астенії (астенічного синдрому), який супроводжується слабкістю, безсиллями, емоційною нестабільністю.
Депресія у підлітків

Як розпізнати депресію: симптоми

Симптоматика депресії у чоловіків та жінок однакова. До неї належать такі ознаки:

 • пригніченість настрою;
 • втрата інтересу до життя;
 • зміни у вазі;
 • порушення сну;
 • проблеми з когнітивними функціями (пам’яттю, увагою);
 • висока стомлюваність;
 • постійна слабкість.

До ознак психічного порушення у жінок можна додати:

 • пасивність;
 • загострення страхів;
 • тривожність;
 • почуття провини;
 • самобичування;
 • зниження самооцінки.

Крім психологічних симптомів, жінку супроводжують ще й фізичні:

 • розлад шлунку;
 • безсоння;
 • поява болю та дискомфорту.

У підлітків можна спостерігати такі зміни у поведінці:

 • апатію;
 • скарги на втому;
 • занепад сил;
 • дратівливість;
 • агресію;
 • занепокоєння;
 • втратою апетиту.

Якщо багато симптомів проявляються протягом декількох місяців, не варто відкладати візит до фахівця. Необхідне термінове медичне втручання.

Як діагностують депресію

Діагноз «депресія» може поставити тільки лікар. Фахівець визначить стадію та вид захворювання на основі анамнезу.

Обстеження під час депресії

Лікар використовує такі методики для виявлення депресії:

 • Клініко-анамнестичне обстеження — оцінка можливих причин депресії, аналіз усіх симптомів (помітних та прихованих), зіставлення їх із діагностичними критеріями.
 • Патопсихологічне дослідження — диференціація та контроль від клінічного психолога дозволить дати висновок про мислення, пам’ять, концентрацію, емоційно-вольову сферу хворого.
 • Огляд невролога, терапевта виявляють загальносоматичні хвороби, які могли стати причинами виникнення депресивного стану.
 • Лабораторне та інструментальне обстеження — призначення аналізу на рівень гормонів, електроенцефалограму, комп’ютерну томографію чи МРТ голови.

Депресія у чоловіків

Тест на депресію

Пацієнтам можуть запропонувати пройти нейротест або нейрофізіологічний тест-систему для діагностування депресії. Ще один тест під назвою «Шкала Бека» — популярний інструмент діагностики. За допомогою нього можна оцінити глибину депресії та динаміку поліпшення.

Як вийти з депресії

На перших стадіях впоратися із захворюванням значно легше. Для цього необхідно виконувати досить прості умови.

Фізичні вправи

Помірне навантаження дозволяє відволікатися від негативних думок та покращити фізичний стан організму. Це може бути фітнес, прогулянки на свіжому повітрі, чудово підійдуть заняття йогою та медитація. Головне, щоб людині подобалося цим займатися.

Прийняття рішень

Під час депресії людині важко приймати відповідальні рішення. Варто почати з елементарного: дозволити собі вибрати фільм для вечірнього перегляду, в магазині — річ, що сподобалася, вибрати книгу, яку читатимете хоча б кілька сторінок на день.

Спілкування з близькими, прохання про допомогу

Необхідно розповісти своїм близьким про проблему, з якою ви зіткнулися. Не боятися попросити допомоги та частіше бувати разом. Спільне проведення часу та душевні розмови — найкращі ліки.

Міцний сон

Здоровий, міцний сон потрібен кожному. Це найкраще відновлення психічного та фізіологічного стану людини. Варто якомога більше спати, відпочивати. Якщо не можете заснути, порадьтеся з лікарем про можливі засоби, які вирішать проблему.

Улюблена справа

Робити те, що подобається найбільше, — це найефективніший спосіб подолати депресію. Якщо у вас немає хобі, і ви не знаєте, чим себе зайняти, спробуйте щось нове, абсолютно не властиве вам. Можливо, ви не тільки поборете меланхолію, але й розкриєте нові грані.

Книги з самодопомоги

Багатьом допомагає мотивуюча література, яка змінює життя. Такі книжки примушують людину замислитися та переосмислити відношення до всього. Серед таких книжок, наприклад, можна почитати такі:

 • «Немає виправдань! Сила самодисципліни. 21 шлях до стабільного успіху та щастя» Трейсі Брайан;
 • «НІ СИ. Будь впевнений у своїх силах і не дозволяй сумнівам заважати тобі рухатися вперед» Джен Сінсеро;
 • «Радикально щасливий» Пхакок Рінпоче;
 • «Великі прагнення» Брене Браун;
 • «Всесвіт на твоїй стороні. Як перетворити страх на надію на краще» Габріель Бернштейн;
 • «Позбудьтеся всього зайвого у вашому розумі: як перестати хвилюватися, тривожитися і знищити негативні думки» Ес. Джей. Скотт;
 • «Топ-5 жалю вмираючих» Бонні Уер;
 • «Переключайтесь. Як змінюватись, коли це непросто» Чіп Хіз, Ден Хіз;
 • «Радикальне ухвалення. Як зцілити психологічну травму та подивитися на своє життя поглядом Будди» Тара Брах;
 • «У всьому можна розібратися» Марі Форлео.

Як боротися з депресією

Як лікувати депресію

У важких випадках депресію можуть вилікувати лише фахівці з допомогою спеціальних методик.

Психотерапія при депресії

Психотерапія — найпоширеніший комплекс впливів на психіку людини. Таку практику проводить психотерапевт на індивідуальних та групових консультаціях. Він використовує спеціальні психологічні методи допомоги та психоосвітні програми для лікування.

Медикаментозно лікування

Лікар може розписати курс лікування за допомогою медикаментів. Це можуть бути седативні та кетаміноподібні (знеболювальні) препарати, модулятори серотоніну (речовина для підвищення життєдіяльності).

Антидепресанти

Антидепресанти діють як заспокійливі. Поліпшують сон пацієнта, знижують рівень тривожності, усувають нав’язливі думки та панічні атаки.

Голкорефлексотерапія

Лікування акупунктурою здатне впливати на нервові закінчення внутрішніх органів і тканин. Така методика набула популярності і при терапії депресії. Голкорефлексотерапія заспокоює, надає антистресовий вплив, посилює вироблення гормонів щастя —- нейропептидів та ендорфінів.

Фізіотерапія

Методика сприятливо впливає на фізіологічний та психологічний стан людини. Це можуть бути фізичні вправи, прописані лікарем, спеціальні гідромасажі, електрофорез.

Масаж

Масаж від фахівця допоможе не тільки нормалізувати кровообіг, покращити сон та самопочуття в цілому. Це чудовий спосіб розслабитися, забути про все та поринути у приємні відчуття.

Електрошокова терапія

Метод хоча і досить небезпечний, але добре перезавантажує мозок. Електрошокова терапія ефективно нівелює симптоми депресії.

Фототерапія

Спосіб лікування, у якому використовується потік світла від сонячних променів чи спеціальних ламп. Метод чудово допомагає при сезонній депресії.

Чи можна вилікувати депресію без лікаря

Якщо людина перебуває у пригніченому стані тривалий час, то така форма називається затяжною та потребує лікування фахівця. Якщо хворий вчасно виявив ознаки депресії, може обійтися без лікарської допомоги. Якщо спроби позбавитися депресії самостійно безуспішні, необхідно звернутися до фахівця.

Депресія у літніх людей

 

Чи може депресія бути спадковою

Депресія спостерігається у родичів першої, другої лінії та однояйцевих близнюків.

Які захворювання виникають разом з депресією

Разом з депресією у людини можуть виникнути такі захворювання:

 • порушення серцево-судинної системи:
 • гіпертонія, аритмія, інсульт;
 • хвороби шлунково-кишкового тракту: синдром подразненого кишечника, гастрит, ожиріння або патологічна худорлявість;
 • психічні розлади: шизофренія, біполярне захворювання.

До яких ускладнень призводить депресія

Депресивні прояви негативно впливають на організм в цілому. З роками такий стан посилює запалення мозку і поступово руйнує мозкові клітини. Це може призвести до деменції: забудькуватості, порушення здатності мислити, недоумство.

Що робити, коли у близької людини депресія

Люди, які страждають на депресію, хоч і можуть відкидати вашу допомогу, але дуже її потребують. Варто проявляти до такої людини більше уваги, намагатися активно проводити разом час, спілкуватися, розмовляти на теми, що хвилюють. Якщо ви бачите, що всі ваші дії не дають результату і людину складно вивести з такого стану, варто запропонувати йому звернутися за професійною допомогою.

Профілактика депресії

Основні рекомендації, які найкраще запобігають депресії:

 1. Відпочивайте та висипайтеся — здоровий сон налаштує на продуктивність.
 2. Дозвольте собі не перевантажувати себе проблемами та турботами.
 3. Ведіть активний здоровий спосіб життя.
 4. Спілкуйтеся з друзями та рідними.
 5. Приділяйте час улюбленим заняттям та хобі.

Висновок

Депресія — поширене захворювання у XXI столітті. Чимало людей нехтують першими ознаками негативного стану та не надають належного значення депресивним проявам. І  це в результаті може мати досить трагічні наслідки. Тому у разі найперших симптомів захворювання варто звернутися за допомогою.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar