Що таке деномінація

Чимало слів, пов’язаних з фінансами, часто просто лякають людей, що призводить до неправильних дій з грошима. Тому варто якомога більше інформації дізнатися про будь-які фінансові процеси, які можуть відбутися у державі, щоб вчасно підготуватися та убезпечити свої заощадження. У статті з’ясуємо значення слова «деномінація», як її розпізнати та як поводити у разі її виникнення.

Зміст

Що таке деномінація

Деномінація — що це

Деномінація — це економічний процес, коли відбувається зміна номінальної вартості валюти. У результаті реформи здійснюється обмін старих грошових одиниць нові з меншим номіналом.

Як відбувається деномінація

Під час деномінації випускаються нові грошові знаки з іншою номінальною вартістю або навіть іншим найменуванням, а старі з часом виходять з обороту коштів. Процес характеризується усуненням «зайвих» нулів та зниженням номіналу національної валюти.

Навіщо проводять деномінацію

Головна причина деномінації — несприятливий економічний стан у державі, викликаний зовнішніми чи внутрішніми чинниками.

Зовнішні фактори для деномінації:

 • фінансова криза у всьому світі;
 • воєнний стан.

Коли трапляється деномінація

Внутрішні основи:

 • некомпетентне керування економікою країни;
 • використання неправильних стратегічних засобів розвитку виробництв;
 • складнощі у політичних відносинах;
 • військові конфлікти у межах країни;
 • стихійні лиха, що зруйнували безліч виробництв.

Усі ці причини негативно позначаються на зростанні національної економіки.

Переваги та недоліки деномінації

Як і будь-який фінансовий інструмент, деномінація має свої позитивні та негативні сторони.

Переваги деномінації:

 • скорочення витрат на друк грошей завдяки зниженню їх кількості та підвищення їх терміну експлуатації;
 • поліпшення якості та рівня захисту грошових одиниць;
 • спрощення матеріальних звітів для підприємців та розрахунків бюджету для мешканця;
 • зниження інфляції — підвищення загального рівня вартості на товари та послуги;
 • регулювання грошових одиниць;
  зменшення витрат за перевезення валюти.

Недоліки деномінації:

 • зростання ціни на товари та послуги;
  проблеми адаптації до нових грошей та змінених цін;
 • витрати, задіяні на друк нових грошей.

Деномінація це що таке

Що потрібно для проведення деномінації

Для деномінації потрібно виконати два етапи:

 1. Держава має провести гіперінфляцію — процес підвищення кількості фінансів настільки, щоб їх почало незручно використовувати.
 2. Період кризи скінчився. Економічна ситуація у державі стабілізувалася.

Тільки після виконання цих умов можна проводити грошову реформу.

Скільки часу займає грошова реформа

Скільки часу займає деномінація, залежить від термінів її проведення. Розрізняють два види деномінації:

 • Швидка — триває недовго, переважно не більше кількох тижнів. Громадяни не встигають обміняти всі кошти, що призводить до їхньої втрати накопичень.
 • Довга – відбувається понад кілька місяців. Нові купюри входять в обіг разом зі старими. Старі банкноти поетапно виводяться з обороту.

Скільки часу займає грошова реформа

У яких країнах проводилася деномінація валюти

Деномінація — дуже поширений фінансовий процес, який проводився на території всіх країн СРСР. Це був вимушений захід після розпаду імперії. Першою державою, де провели реформу, була Латвія. Це відбулося у 1993 році. У Білорусі деномінацію проводили тричі, востаннє було зафіксовано у 2018 році.

В Україні деномінація відбулася у 1996 році, коли з обороту вивели купони, а ввели гривню. Процес тривав з 1 вересня по 31 грудня. У 2020 році в Україні вивели з обігу копійки, але запровадили металеві гривні.

У Європі, Америці та Азії досить часто проводили реформу щодо зменшення номіналу. Це в таких країнах як Німеччина, Угорщина, Франція, Австрія, Польща, Болгарія, Мексика, Аргентина, Ісландія, Бразилія, Китай, Республіка Корея та інших.

Навіщо проводять деномінацію

Чи потрібно побоюватися деномінації

Деномінація, під час якої зменшується кількість нулів, не має жодної загрози для населення. Найчастіше використовують довгу деномінацію, тому гроші старого зразка діють ще певний період. Деномінація настає лише після гіперінфляції, коли в середньому людина витрачає на повсякденні витрати з великою кількістю нулів. Розрахунки через безліч нулів стають величезними, а монети та дрібні купюри перестають використовуватися.

Чим деномінація відрізняється від девальвації

Часто люди плутають ці поняття. Девальвація — це обвал або знецінення курсу державної валюти щодо курсів інших валют. Це знецінення грошей щодо іноземних валют.

Девальвація — інструмент Центрального банку, який встановлює під час науково-дослідницьких робіт основний курс валюти. Коли курс знижується, це називається знеціненням, а коли підвищується — подорожчанням. Під час девальвації чимало людей втрачають свої заощадження, бо не вміють грамотно ними розпорядитися. В процесі деномінації відбувається загальне укрупнення грошової одиниці держави, адже збільшується її купівельне утримання.

Фінансова реформа практично не змінює відповідність між доходами та видатками: цей показник залишається стабільним, тільки рахують його інакше.

Переваги та недоліки деномінації

Чи можлива деномінація найближчим часом

Наразі в Україні немає передумов для деномінації. Єдине, що експерти виділяють, це ослаблення державного курсу, але грошова реформа не вплине на це питання.

Висновок

Деномінація — фінансовий інструмент стабілізації, який застосовує влада держави для регулювання нацвалюти. Тепер ви знаєте, що таке деномінація і як підготуватися та поводитися під час фінансових процесів.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar