Що таке аніме

Попри те, що аніме існує довгий час і вже має величезну армію шанувальників, чимало хто й досі не знає, що це таке. У статті ми розкажемо, що таке аніме, як воно виникло і чому користується шаленою популярністю.

Зміст

Що таке аніме

Аніме — це що таке

З англійської мови слово «animation» перекладається як анімація. Аніме — це японська мультиплікація, цілий світ, який містить у собі чимало жанрів та стилів.

Інша назва аніме — манга. Це японські комікси з особливим типом малювання. Завдяки своїй специфіці, цікавим сюжетам і яскравим персонажам, що запам’ятовуються, аніме швидко набуло популярності. Такий вид мистецтва дозволяє повністю поринути у менталітет жителів Японії та зрозуміти їхню психологію. Цей особливий тип мультиплікації має великий попит не лише в японії, а й в усьому світі.

Як правильно вимовляти слово «аніме»

Слово «аніме» — іншомовне, тому часто у його вимові люди допускають помилки: роблять наголос на першому чи другому складі. Проте за нормами української орфоепії, наголошеним у цьому слові є третій склад: анімЕ (так само як і в словах реномЕ, бурімЕ, резюмЕ).

Як з’явилося аніме, історія розвитку

Аніме з’явилося ще на початку минулого століття. Однак впродовж цього часу японська мультиплікація зазнала чималих змін.

Почему аниме популярные?

Головна причина, чому аніме витримало випробування часом і стало популярним — унікальна здатність розвиватися разом зі своїми глядачами. Багато хто в дитинстві дивився цікаві мультфільми і навіть не підозрював, що це аніме. Останнім часом виробники аніме створюють контент, який задовольняє смаки та переваги глядачів в усьому світі. Завдяки глибокій розповіді, захоплюючим діям, неординарним героям, яскравому наповненню кожної сцени, непередбачуваним фіналам, якісній графікі та арт-стилю аніме-індустрія набула великої популярності.

Тематика аніме

Як виникло аніме

Ще в стародавні часи в Японії було безліч цікавих історій, які розповідали за допомогою ілюстрацій. За допомогою картинок простіше було сприймати та розуміти текст у країні з дуже складною писемністю, (кандзі, хірагана и катакана). Коли у XX столітті в країні почалася мода на західну поп-культуру, в Японії почали з’являтися зразки місцевих коміксів для пдтримки та збереження японської культури.

Іншими причинами виникнення японської анімації можна вважати:

 • Конкурентність серед американських і європейських робіт.
 • Увічнення японської оригінальної культури.
 • Необхідність інших сфер (наука, реклама, політика).
 • Стрімка популярність після перших спроб анімованих коміксів.

Стосунки між персонажами аніме (сетінг)

Аніме — це цілий всесвіт, де відбуваються події, які можуть впливати на історію. Історію в ній будують персонажі, які взаємодіють один з одним. Для такого явища в аніме-культурі є спеціальний термін «сеттінг» — стосунки, що виникають між людьми. Герої створеного світу мають індивідуальні риси, характерні для певних груп персонажів.

Не варто плутати індивідуальний авторський стиль, відносно до мультиплікаційних дійових осіб сетінг — це властивість більшості аніме. Важливим елементом сетінгу є співіснування звичайних людей і фантастичних істот. Так герої борються з монстрами, закохуються в них, дружать із ними, ведуть жорстоку війну.

Хто придумав найперше аніме в історії

Автор першого аніме — режисер Сімокава Декотен. У 1917 році з’явився його «Новий альбом нарисів». Ще одним із родоначальників називають Китаяму Сейтаро. Перші світові аніме були короткими. Наприклад, «Katsudo Shashin» триває всього кілька секунд. Художники створювали мультиплікації, ґрунтуючись на досвіді європейських та американських мультиплікаторів. Багато сюжетів копіювалося із зарубіжних мультфільмів. Аніме у XX столітті створювалися у найпростіших умовах: то були невеликі домашні студії. З часом тривалість серій збільшувалася, з’явилися перші повнометражні фільми та серіали. Сьогодні аніме створюються у великих спеціалізованих студіях.

Чому всі так люблять Хаяо Міядзакі?

Хаяо Міядзакі — японський режисер-аніматор, який підкорив світ своїми чудовими роботами. Серед них «Навсікаї в долині вітрів», «Замок Каліостро», «Небесний замок Лапута», «Ходячий замок Хаула». У своїх творах він використав новаторські прийоми, що мали величезний вплив на розвиток анімації. Режисер змінив репутацію аніме у світі: зробив жанр доброзичливим, казковим та таємничим; створив культові образи, що увійшли до золотого фонду кіно. Хаяо Міядзакі — приклад та натхненник для багатьох режисерів.

Аніме для дітей

Чим відрізняються аніме від мультфільмів

Аніме часто порівнюють з мультфільмами, однак ці жанри мають свої чіткі відмінності.

Малюнок

Малювання аніме має свої особливості. Найпопулярніша риса для усіх фільмів — неприродньо великі очі героїв. Очі аніме-персонажів ніби дзеркало душі. За їхнім кольором, розрізом та лініям можна зробити висновок про риси характеру його власника. У них може віддзеркалюватися ступінь відкритості та емоційний стан персонажа.

Про характер героя можуть розказати й інші деталі, наприклад: одяг та волосся. Переважно волосся зображується у вигляді пасм, але зачіски можуть бути різними. Одяг підкреслює внутрішній світ і гармонійно поєднується із зовнішністю дійової особи.

Коли мова про зображення емоцій, то тут мультиплікатори передають усю палітру емоційного стану, при цьому роблячи це гіпертрофовано. Така манера зближує героя та глядача: телеглядач відчуває аніме-героя, співпереживає йому, закохується у його образ чи навіть ненавидить.

Сюжет

Сюжетів аніме існує чимало. Зміст анімацій – політ фантазії сценариста та бачення режисера. Це може бути історія про космічну подорож, опис історичної події або звичайне повсякденне життя в Токіо. Історії можуть переплітатися як за змістом, так і мати жанрові поєднання. Наприклад, одне з найпоширеніших поєднань, «комедія + бойовик».

Майже всім сюжетам притаманний розважальний підтекст. Мета режисера створити відповідне емоційне тло, щоб передати свої думки. Популярні ідеї: непереборність, завзятість, боротьба за цінності, самопожертви та вибору життєвого шляху, ідея моралі.

Музика й звук

Звуковий та музичний супровід — важливі складові аніме для передачі емоцій та управління настроєм телеглядача. Тому аудіозаписи довіряють найпопулярнішим артистам. Для створення певного тону сцени використається «атмосферна музика».

Для аніме-серіалів характерні композиції, які звучать на початку та в кінці розповіді. Такі пісні виконуються відомими зірками або музичними колективами. Пісня на початку серії налаштовує глядача на перегляд, фінальна композиція підкреслює основні моменти: ідею, основну думку, підсумки серії.

Особливості аніме

Чому саме анімаційний фільм

Через свої неповторні своєрідні особливості аніме називають саме анімаційним фільмом. Аніме — це окремий витвір мистецтва, який хоч і виглядає як мультфільм, але призначений для старшого глядача. Саме підліток чи дорослий зрозуміє специфіку взаємин героїв, відчує їхній настрій та посил, зможе розібратися зі складною проблематикою, що транслюється автором.

Які бувають жанри та види аніме

Великий попит на аніме сприяв розвитку великій кількості жанрів та видів аніме. Розглянемо найпопулярніші.

Seinen (сейнен)

Такі аніме розраховані на хлопців старше 18 років. Реалістичні, складні для розуміння сюжети публікують у спеціальних сейнен-журналах. Для них притаманне використання сатири, еротичних та кривавих сцен. Приклади: «Прибутковий будинок Іккоку», «Примара в обладунках».

Структура аніме

Mecha (меха)

«Меха» скорочено від «механізм». Для такого жанру характерні особливості наукової фантастики: людиноподібні машини, пілотовані роботи, інопланетна цивілізація. Найчастіше сюжет меха-аніме — це боротьба добра зі злом, їх битви та бойові дії. Приклади: «Євангеліон», «Гуррен-Лаган».

Maho-shoujo (махо-сьодзьо)

Головна героїня такої манги — дівчинка чи молода дівчина із надприродними здібностями. Вона бореться зі злом, захищає Землю та слабких. Може зображуватись команда таких дівчат, які протистоять темним силам. Приклади: «Відьма Саллі», «Сейлор Мун».

Shonen (сьонен)

Розраховано на підліткову категорію, містить гумористичні сцени, опис чоловічої дружби, товариства, суперництва в житті або в бойових діях. Приклади: «Легенда сутінкового браслета», «Запалювання».

Махо-shonen (махо-сьонен)

Головний герой — хлопчик чи юнак, який прагне пригод. Він переслідує негідників, бореться з мерзотниками, тікає від ворогів. Приклади: «Король бандитів Цзін», «Мисливець за душами».

Super Sentai (супер сентай)

Серіал, що розповідає історію про групу звичайних людей, які можуть перетворюватися на супергероїв із чарівною силою чи супертехнологією. У них є оснащені костюми та спеціальна зброя, за допомогою якої вони борються із монстрами.

Серіали

Такий формат є дуже популярним для жанру. Телесеріал складається з багатьох коротких серій, які періодично транслюють по телебаченню. Серіали можуть мати кілька сезонів випусків. Найпопулярніші аніме-серіали «Покемоні», «Дораемон».

Повнометражні фільми

Повнометражне аніме — це самостійний витвір високої якості, що потребує значних витрат на реалізацію фільму. Якщо картина заслуговує на увагу глядачів, можливо з її мотивів буде знято серіал. Приклади: «Сталевий алхімік», «Місто, в якому мене немає».

Жарни аніме

Яка структура серій аніме

Аніме серії мають загальну структуру:

 1. Вступ.
 2. Початкова заставка.
 3. Коротка розповідь попередніх серій
 4. Перша частина.
 5. Перший епізод.
 6. Друга частина.
 7. Фінальний (заключний) епізод.
 8. Кадри наступної серії.

Іноді в аніме опускають деякі структурні частини, але хронологія залишається незмінною.

Аніме — це для дітей чи для дорослих

Чимало з тих, хто не цікавиться аніме як культурою, може помилково вважати, що цей жанр для дитячої аудиторії, адже це мультфільми. Насправді аніме розраховано для підлітків та дорослих. У їхніх сюжетах багато глибокого сенсу та недитячої психології. Звісно, є прості розуміння картини, які підійдуть для дітей.

Пам’ятайте, що необхідно контролювати, що дивиться ваша дитина. Адже в аніме є багато сцен кривавого насильства та неприкритої еротики.

Як аніме впливає на дітей

Психологи вважають, що для психічно здорових людей анме не завдає ніякої шкоди. Якщо дитина розпізнає фантастику та реальність, турбуватися не треба. Але якщо малюк вже знаходиться у стані фрустрації (тривожність, депресивність, роздратування), аніме-ролики можуть лише посилити становище.
Види аніме

Що таке аніме-культура Японії

Аніме-культура Японії — це цілий пласт японської культури. Коли у світовій кіноіндустрії знімають анімаційні фільми та серіали, то переважно це відбувається за мотивами ігрових фільмів. Тоді як японське аніме — первинний жанр, що впливає на інші.

Аніме-культура має свої характерні ознаки:

 • Стилістика, що нагадує графіті, запам’ятовується та зрозуміла для сприйняття молоді.
 • Орієнтація на вік та гендерність.
 • Демонстрація життя простих людей через призму міфів та народної філософії, зрозуміла всім глядачів.

Поширення аніме у світі

Завдяки тому, що японський уряд зробив жанр статтею національного експорту, почали випускати аніме, яке задовольнило б переваги світового телеглядача. За межами Японії усіх шанувальників жанру називають словом «отаку». Такі фанати утворюють аніме-рух та просувають культуру в масу. Один із способів популяризувати аніме — написання фанфіків за сюжетами японських коміксів, що полюбилися.

Які аніме найпопулярніші серед анімешників

Кожне аніме по-своєму цікаве та глибоке. Але є аніме-фільми та аніме-серіали, які найбільше до душі анімешникам. Ось перелік найпопулярніших із них:

 • «Наруто» (всі частини);
 • «Зошит смерті»;
 • «Клинок, що розсікає демонів»;
 • «Доктор Стоун»;
 • «Створений у безодні»;
 • «Клас вбивць»;
 • «Сім смертних гріхів»;
 • «Бездомний бог»;
 • «Магістр диявольського культу».

Що варто подивитися, коли жодного разу не бачив аніме

Для людини, яка ніколи не бачила аніме і нічого про нього не знає, може здатися, що цей жанр досить складний і незрозумілий. Щоб познайомитися з культурою ближче, можна вибрати світлі, із глибокою ідеєю та захоплюючими сюжетами мультики від мультиплікатора Хаяо Міядзакі.

Мультики Міядзакі: які варто подивитися

Засновник чистого зворушливого аніме Хаяо Міядзакі створив шедевральні картини, які високо оцінили у світовій кінематографії.

«Віднесені привидами»

У повнометражному аніме-фільмі розповідається історія десятирічної дівчинки, яка зіткнулася з чарівним світом та його небезпеками. Її мета – звільнити себе та батьків від чар злої чаклунки.

«Мій сусід Тоторо»

Історія однієї родини, в якій захворіла мама, і всі домашні турботи лягли на батька. Одна з дочок знайомитиметься з могутнім Тоторо — їхнім сусідом, охоронцем лісу. В анімі показані взаємини звичайних людей із міфічними істотами.

«Ходячий замок»

Розповідь про паралельний всесвіт, де магія тісно переплітається з технологіями. У фільмі цікаво описана любовна лінія та випробування зачарованих героїв.

Аніме для дорослих

А що дивитись із серіалів

Найпопулярніші аніме-серіали:

 • «Атака титанів» — серіал про людиноподібних монстрів-канібалів.
 • «Ворота Штейна» — науково-фантастичний серіал про гаджети майбутнього та тортури винаходу машини часу.
 • «Психопаспорт» — дистопічне майбутнє, де діють спеціальні характеристики визначення становища людини у суспільстві. Людину можуть відправити на примусове лікування чи навіть знищити.

Висновок

Аніиме безмежне. Японська анімація, що стала цілою культурою, створює дивовижні сюжети для різних поколінь на будь-який смак.

Написати відповідь:

Ваша електронна адреса не буде опублікована

Site Footer

Sliding Sidebar